Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A legnagyobb balatoni tornádó

2021. július 4. 4:00
2021. június 24-én tornádó csapott le a cseh-szlovák határon lévő Hodonín nevű településre. A viharok emberáldozatokat követeltek a felbecsülhetetlen anyagi kár mellett. Ugyanez a zivatar Magyarországra lehűléssel, helyenként viharokkal érkezett meg pénteken, de közel sem akkori pusztítással, mint a cseheknél. Pedig közel 50 éve térségünket is egy hasonló tragédia érte, 1972. május 19-én tornádó pusztított a Balaton környékén.

A tornádó kialakulása

1972 tavaszán Olaszország felett alacsony nyomású örvény alakult ki, ami a kedvező légköri tényezők által hatalmas viharrá nőtte ki magát, mire elérte Magyarország határát. A képződmény hatására a felhőkből tölcsér jött létre, ami a 140 km/h-s sebességet is elérte.

Szemtanúk állítása alapján kékesfekete felhők borították az eget, amiből a Tihanyi-félsziget partjánál egy vízoszlop emelkedett ki. Beszámolók alapján 100-120 méter magas tölcsér lehetett. Ezt tartják az eddigi legnagyobb tornádónak térségünkben. Mire a tromba feloszlott, egy-két órán keresztül esett az eső, ami csak rontott a kialakult állapoton.

“A levegőben kutyaólak, deszkák, virágvázák, lepedők, gyermekkerékpárok, gyökeres fák, ablakok röpködtek. Zuhogni kezdett az eső, amelyet néhány perc múlva jég váltott fel: előbb bab, majd dió nagyságú jégdarabok hullottak…” - nyilatkozta Szekér Ernő a Föld és Ég című lapban a ’72-es pusztításról.

Más beszámolók szerint állítólag volt olyan gazda, aki a kombájnját 30 méterrel távolabb találta meg a vihar után.

Felbecsülhetetlen károk

„A víztölcsért felszippantó forgószél a tihanyi révtől keletre, a somosi partszakaszon keletkezett. Végigsöpört a műúton és mintegy nyolcvan fát tört derékba vagy csavart ki tövestől. Balatonfüreden az első becslések szerint legalább hatvan épület szenvedett súlyos kárt, több mint húszezer négyzetméter ablaküveg tört össze.” - írta a megyei napilap június 25-én.

A helyszínre érkező kárbecslők azonban 150 megrongálódott házat találtak, amelyekben akár 25-50 ezer forint értékű kár is keletkezett a szélvihar és a jégeső miatt, akkor, amikor egy nyaraló értéke körülbelül 300 ezer forint volt. 

A károk helyreállítására Veszprémből, Székesfehérvárról és Budapestről is érkezett segítség. A tanács egyből zárolta a közeli tüzépekben a tetőcserepeket, de ez sem volt elég, a fővárosból sokáig vagonszámra érkezett vonatokon az új cserép Balatonfüredre. 

Ma már szinte a Tagore-sétány jelképének számítanak a platánfák. Kevesebben tudják azonban, hogy ezeknek a fáknak voltak elődjei, amelyek a tornádó áldozatai lettek. Néhányat kettétört a vihar, volt, amelyiket gyökerestül tépte ki a földből. Így a sétány teljesen tönkrement és használhatatlanná vált. A tragédia másnapján elkezdődtek a munkálatok, hogy Füred visszanyerje eredeti szépségét és ekkor ültették el az akkor még 6-8 éves csemete platánokat, amelyek ma már 10-12 méter magasra nőve ékesítik a partot.

A tornádó szinte mindenben kárt tett a sétányon, egyedül Széchenyi szobra úszta meg sértetlenül a pusztítást.

A tornádó a meleg levegő feláramlása miatt alakul ki. Ezt elősegítheti intenzív napsütés, a domborzati viszonyok vagy a széljárás. A magasban a levegő lehűl, a páratartalma kicsapódik és így gomolyfelhő keletkezik. A felhő és környezete között lévő nyomáskülönbség miatt a belsejében örvénylő mozgás indul meg. Ha nagy a hőmérséklet- és a nyomáskülönbség, akkor az örvénylő légáramlás kilép és elindul a talaj felé. A képződmény nem éri el mindig a földfelszínt (ezt nevezzük tubának), de ha igen, akkor beszélhetünk tornádóról. A szupercellákból kiáramló hideg levegő miatt oszlik fel a tölcsér és vethet véget a pusztításnak.

vehir.hu
további cikkek
A húsvét eredete és szimbolikája, avagy honnan jön a nyuszi? húsvét A húsvét eredete és szimbolikája, avagy honnan jön a nyuszi? Húsvét környékén valami megmozdul a levegőben. A fák rügyeznek, a nappalok hosszabbodnak, és az emberben is újra feléled egyfajta ősi emlékezet: a megújulás, a remény, az újjászületés érzése.  2025. április 20. 21:07 Nagypéntek – Jézus Krisztus kereszthalálának napja nagypéntek Nagypéntek – Jézus Krisztus kereszthalálának napja Nagypéntek a keresztény világ egyik legmegrendítőbb napja, amelyen Jézus Krisztus kereszthalálára emlékezünk. 2025. április 18. 10:35 Elveszettnek hitt magyar fotósorozat került elő Londonban, köztük reformkori veszprémi emberek képeivel kultúra Elveszettnek hitt magyar fotósorozat került elő Londonban, köztük reformkori veszprémi emberek képeivel Több mint százötven évig azt hitték, hogy elvesztek azok a magyar fotók, amik még az 1862-es londoni világkiállításra készültek. Tiedge János fényképeit viszont most a londoni Victoria & Albert Múzeum archívumában megtalálták, amikor elkezdték digitalizálni azt. A fotósorozat amellett, hogy bemutatja az akkori magyar népviseletet, árulkodik hazánk társadalmi rendszeréről is. A képek már Budapesten a Néprajzi Múzeumban vannak egy időszaki kiállítás keretében, köztük tizenkilencedik századi veszprémi emberek fotóival. 2025. március 18. 14:41 Újragondolták a Veszprémi Térképvándort – már bővített tartalmakkal elérhető közélet Újragondolták a Veszprémi Térképvándort – már bővített tartalmakkal elérhető Péntek délelőtt a Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém Vármegyei Levéltára mutatta be a Térképvándort, melyet a korábbi fejlesztések birtokában gondoltak újra. 2025. március 16. 5:28

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.