Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. május 2. Zsigmond
Veszprém
19°C
2024. május 2. Zsigmond
Veszprém
19°C

A Tématerületi Kiválósági Program 2021 keretében valósul meg a Pannon Egyetem nemzetvédelmi projektje

2022. február 10. 10:46
A Pannon Egyetemen 2022. 01. 01. és 2025.12.31. között valósul meg az a pályázati program, amely az ABV felderítési és katasztrófavédelmi feladatok ellátásának hatékonyságát és biztonságát javító integrált monitoring és döntéstámogató rendszerrel foglalkozik. A projekt a Tématerületi Kiválósági Program 2021 (TKP2021-NVA-10) Nemzetvédelem, nemzetbiztonság alprogram keretében a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivataltól 100%-os támogatási intenzitással 1 000 000 000 Ft támogatást kapott.

A kutatás célja olyan szenzorhálózat és információs rendszer fejlesztése, amely alkalmas atom-, vegyi-, vagy biológiai (ABV) fegyverek és a polgári lakosság által okozott társadalomra veszélyes szennyeződések forrásainak és jellemzőinek felderítésére és a kapcsolódó katasztrófákkal szembeni védekezési tevékenység támogatására.

A Magyar Honvédség ABV riasztási-, értesítési-, és felderítési rendszerében az ABV információk gyűjtését és értékelését a Légierő Parancsnokság Vegyi Információs Központja (LEP VIK) koordinálja. Az ABV felderítés hatékonysága és biztonsága elsődlegesen az ABV központok és az alárendelt csapatokhoz kapcsolódó alközpontok és felderítő rajok tevékenységének összehangolásán és a mérések tervezettségén és megbízhatóságán múlik.

A katasztrófavédelmi tevékenységet a Monitoring és Lakossági Riasztó (MoLaRi) rendszer is segíti, amely országos kiterjedéssel fogja át az alsó és felső küszöbértékű veszélyes vegyi ipari üzemek körzetében redundánsan működő adatátviteli hálózatra épülő meteorológiai és vegyi monitoring, valamint lakossági riasztó funkciókat.

A légi-sugár, -vegyi, és légi- biológiai felderítési tevékenységnek tehát alapos tervezési tevékenységre kell épülnie, mely megköveteli a földfelszíni pontosító mérések tervezését, és az egyéb védelmi és felderítő tevékenységek és információk összehangolását. A légi ABV felderítést mindezek alapján központosított módszerrel célszerű tervezni és irányítani, a földi ABV felderítést pedig a integráltan kell végrehajtani.

A kutatási tevékenység a Pannon Egyetem kompetenciáira és K+F tapasztalataira építve a fenti követelményeknek megfelelő rendszer fejlesztéséhez a következő összehangolt tevékenységekkel kíván hozzájárulni:

I) Szenzorfejlesztés, mérőrendszer fejlesztés

A pilóta nélküli légi felderítési tevékenység legfontosabb sikertényezője a kis súlyú és megfelelő érzékenységgel bíró szenzorok alkalmazásának a lehetősége. Az alprogram célja ezen szenzorok kiválasztása és tesztelése, és a kapcsolódó mérési eljárások fejlesztése. Cél, hogy a már alkalmazott és bevezetés előtt álló önvezető járművekhez illeszkedő (elsődlegesen kis súlyt lehetővé tevő mérési módszereket és szenzorok fejlesztéséhez hozzájáruló kutatásokat és elemzések végzése, mely a Magyar Honvédség és Katasztrófavédelem számára döntéselőkészítésben hasznos információkat szolgáltat.

II) ABV átvizsgálás - Szenzorfúzió, környezetállapot értékelés

Az ABV átvizsgálás (NBC Survey) a szennyezés jellegének és mértékének előrejelzésére és meghatározására szolgál, a szennyezett terület határainak becslésével. A pontszerű veszélyforrások helyének hatékony meghatározása és a várható környezeti és társadalmi hatások előrebecslése megköveteli az elérhető környezeti és műveleti információk integrálását. A kutatás célja a térinformatika, az adat-, szenzor- és információ fúziós eljárások és a környezetállapot értékelésben alkalmazható modellek fejlesztése annak érdekében, hogy az ABV felderítő és a katasztrófavédelmi tevékenységek tervezése és összehangolása hatékonyan és biztonságosan megvalósulhasson.

A gyakorlatban felhasználható eljárások szellemi oltalmának biztosítását és hasznosításának elősegítését a Pannon Egyetem Tudás- és Technológiatranszfer Központja fogja végezni.

vehir.hu
további cikkek
A digitális világot hozták közelebb az óvodásokhoz, analóg módszerekkel A digitális világot hozták közelebb az óvodásokhoz, analóg módszerekkel A 2023/2024-es tanév tavaszi szemeszterében egy úttörő projektbe kezdett a Pannon Egyetem a Veszprémi Ringató Körzeti Óvodával, hiszen a Pannon Egyetem Humántudományi Kar Digitális Módszertani Intézete és a Ringató Óvoda kooperációban indult a Digitális Témahéten. tegnap 7:23 'Fesztiváloztak' a vállalkozások Veszprémben gazdaság 'Fesztiváloztak' a vállalkozások Veszprémben Az ESG került a középpontba a II. VOSZFESZT rendezvényen, amelyet Veszprémben tartottak április 25-én. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) és a Pannon Egyetem közös fórumán többek között arra biztatták a vállalkozásokat, hogy az ESG-vel kapcsolatos jelentéseket a szervezeti hatékonyság növelése érdekében is érdemes elkészíteni. 2024. április 30. 9:21 A szerepjáték legfőbb hozadéka a közösséghez való tartozás A szerepjáték legfőbb hozadéka a közösséghez való tartozás Már négy éve annak, hogy útjára indult a Pannon Egyetem Humántudományi Kar beszélgetős sorozata, amelynek célja, hogy az intézmény szakjaira valamilyen módon rácsatlakozva, kilépjenek az iskola falai közül, és egy hangulatos kávézóban beszélgessenek szakértő vendégekkel. A hétfői Pannon Kultúrklub tehát gamerek világába kalauzolta az érdeklődőket. 2024. április 30. 10:59 Kant 300: Az élet legnagyobb kalandja a gondolkodás Kant 300: Az élet legnagyobb kalandja a gondolkodás Hogyha elképzelünk egy filozófust, különösen olyant, aki háromszáz éve született, valószínűleg az első kép, ami beugrik, az egy poros könyvtár épületében lassú, csigatempóban bogarászó személy, aki olykor elmélázik azon is, van-e egyáltalán értelme a bogarászásnak; vagy esetleg egy közhelyes, tarka réten, domboldalon, a messzi égbe tekintő elme, aki a lét alapkérdésein töri fejét. De arra bizonyosan senki sem gondol, hogy a mai filozófusok úgy fogalmaznak a háromszáz éves Kantról, hogy: kortársunk. Márpedig ez volt az ismétlődő kulcsszó az MTA VEAB Filozófiai Munkabizottságának és a Pannon Egyetem HTK Társadalomtudományi Intézetének közös konferenciáján. 2024. április 28. 18:22

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.