Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Hogyan étkezzünk a karantén alatt?

2020. április 18. 12:35 // Forrás: Veszprém Portré
A karantén alatt sok kérdés merül fel bennünk a táplálkozásunkkal kapcsolatosan is. Íme pár ezek közül, és az én válaszom rá dietetikus szemszögből:

1. Bespájzoljak vagy ne?

Én azt mondom, hogy ésszerűen igen. Az elmúlt hetekben látható példák jól igazolják, hogy sokan az ésszerűséget nem tartották szem előtt. 20-30 kg liszt, minek? Legelőször nézz körül, mi van otthon, majd ehhez mérten tudsz kalkulálni. A bevásárlást most már sok városban házhoz is tudod rendelni, és ez a hatósági zár alatt is működhet. Pánikra semmi ok, biztosan lesz mit ennünk, betárazni egy nagyon alap készletet csak azért kell, hogy a ritkább vásárlásokkal csökkentsük a fertőződés esélyét.

2. Mit vásároljak?

Legyen otthon mindenfajta hüvelyes, mint a bab, lencse, sárgaborsó. A gabonákról, álgabonákról és annak őrleményeiről se feledkezz meg, mindenképpen jól jön, ha van a polcon bulgur, barna rizs, zab, köles, quinoa, hajdina. Ha ezeket mind beszereztük, akkor már burgonyából sem kell a 30 kilós zsákokat a pincébe dobálni, elég lesz mondjuk egy 5 kilónyi.

A tojás és az olaj elengedhetetlen kellékei a konyhának egy ilyen időszakban. Diófélék, olajos magvak, hosszabban eltartható friss zöldségek, gyümölcsök, mint például a gyökérzöldségek, és alma is legyenek a spájzban, mivel ezekre mind szükség lesz. A hamarabb romló friss zöldségekből, gyümölcsökből is szerezz be, de csak annyit, amennyit el is tudsz fogyasztani, mielőtt megromlik. A fagyasztóba is tegyél bőségesen zöldséget és gyümölcsöt, hiszen a frissekhez képest ezeknek is meglepően jó a vitamin tartalma. Kenyeret sem árt venni, ebből lehet tenni a fagyasztóba is. Továbbá szerezzünk be tartós tejet, illetve különböző növényi tejeket. Sajtból vehetünk egy nagyobb darabot és azt felrabolva lefagyasztva tárolhatjuk, és így mindig lesz sajtunk a hűtőben. Pár doboz natúr joghurtot, kefirt és tejfölt is szerezzünk be, hiszen ezek is sokáig eltarthatók. Lisztek közül legyen otthon teljes kiőrlésű, zab, és persze fehér liszt, de ebből bőven elégnek kell lennie egy hónapra 3 kg-nak. Húsból én nem vennék nagyobb mennyiséget.

3. Az egészséges táplálkozás segít elkerülni a vírus fertőzést?

Nem, de egy szervezet, amely megfelelően táplált, a fertőzés esetén könnyebben megküzd a betegséggel.

4. Szedjek étrend kiegészítőt?

Igen mindenképpen. D-vitamin, béta-glükán, Szelén, Cink, C-vitamin –  szerintem ezekre most mindenképpen szükségünk van étrend kiegészítők formájában.

Csík Orsolya, dietetikus
Fotók: Unsplash
Forrás: Veszprém Portré

vehir.hu

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.