2023. június 2.
//
Anita, Kármen névnap

A kíváncsiság és tudásszomj nem korfüggő – Kezeljük helyén a szelfit!

Második alkalommal szervezett szabadegyetemi előadást nyugdíjasoknak a Pannon Egyetem és az Északi Szomszédok Szövetkezet szerdán. A témakör ezúttal a művészettörténet volt.

Az előadást Gazsi Attila, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének alelnöke és megyei elnöke nyitotta meg. Kijelentette: a szervező szövetkezet egy nemes ügy élére állt, remélhetőleg példájukat az ország más városaiban is követik majd. Elmondta, hogy a VOSZ érdekvédő szervezetként párbeszédet folytat más társadalmi csoportokkal is, egy ilyen közös erőfeszítés eredménye, hogy létrejöhettek a nyugdíjas szövetkezetek, amelyek kedvező körülmények között segítik munkához az időseket. Gazsi rámutatott: az elmúlt években jelentősen átalakult a munkaerőpiac, ma már senki nem teherként, hanem értékes, nagy tapasztalattal rendelkező munkavállalóként tekintenek a nyugdíjasokra.

A nap ismeretterjesztő előadását B. Hegedűs Piros festőművész, tanár tartotta meg, aki a portréábrázolás történetébe engedett betekintést a willendorfi vénusztól a szelfiig. Elmondta, hogy bár a csücsörítős szelfi az idősebb korosztály számára megütközést keltő, a képi ábrázolásokat mindig az adott kor társadalmi normái és elvárásai szerint kell értelmezni.

A művészet történelme során az alkotás célja sokat változott: a már említett willendorfi vénusz egyszerű használati tárgy volt, szertartási célokat szolgáló termékenységi idolnak készítették, ahogy például az egyiptomi fáraók szarkofágjai, halotti maszkjai is praktikus okokból jöttek létre: hogy tulajdonosuknak segítséget jelentsenek a túlvilágon.

A mai értelemben vett portréábrázolások az előző évezredben alakultak ki – elsősorban tehetős emberek megrendelésére készültek ilyen alkotások, és ekkor született meg a szelfi, vagyis az önarckép műfaja is, amit Da Vincitől Düreren és Rembrandton át Van Gogh-ig. Ha végignézzük hat évszázad portréit, azt látjuk, hogy különböző korokban nagyon eltérő ábrázolási módokat alkalmaztak, ahogy egy adott korban a különböző országokban is más erkölcsi, esztétikai normák vezették az alkotók kezét.

A fényképezőgép feltalálása után a családi portrékat már nem a festőktől rendelték meg, így a kor szellemének megfelelő ábrázolásmód helyett a művészek játékossá, kísérletezővé váltak. B. Hegedűs Piros rámutatott: aki nem tudja értékelni ezt a játékosságot, az nem tudja igazán érteni és szeretni a XX. századi képzőművészet portréit.

A szelfiket tehát ezen szempontok alapján érdemes a helyén kezelni: nem a negyven-ötven évvel ezelőtti, hanem a posztolók mai vizuális nyelvezetét, kulturális közegét figyelembe véve, a a XX. századból örökölt játékosságot értékelve.

Az előadást követően a Gárdonyi Zoltán Ifjúsági Kamarazenekar nyilvános főpróbán mutatta be az Auer Fesztiválra összeállított műsorát.

Schöngrundtner Tamás
Kovács Bálint

További cikkek

Rablás Veszprémben: pénzt követelt az álmából felriasztott sértettől
Rablás Veszprémben: pénzt követelt az álmából felriasztott sértettől
Veszprémben történt rabláshoz hívták a rendőröket szerdára virradó éjszaka.
Gerstmár Ferenc lesz az LMP veszprémi polgármesterjelöltje
Gerstmár Ferenc lesz az LMP veszprémi polgármesterjelöltje
Az LMP – Magyarország Zöld Pártja Gerstmár Ferencet, Veszprém 2. számú egyéni választókerületének önkormányzati képviselőjét indítja polgármesterjelöltként a jövő évi önkormányzati választásra Veszprémben – közölte a párt.
Idén is segítettek kivirágoztatni a Haszkovót
Idén is segítettek kivirágoztatni a Haszkovót
Nagy érdeklődés mellett kedden délután Stigelmaier Józsefné, a veszprémi Jutas-lakótelep 3-mas számú körzetének önkormányzati képviselője virágosztást tartott, ahol több százezer forint értékű palántát és termőföldet adtak át a panelekben élőknek, hogy aztán azok elültetésével színesebbé tegyék a lakótelepi környezetet.
Végéhez ért a vándorló kiállítás: hat városban mutatkozott be a látványos trash art szobor
Végéhez ért a vándorló kiállítás: hat városban mutatkozott be a látványos trash art szobor
A Széchenyi István Egyetem és a HybridCycle Circular Living Concept (CLC) elnevezésű közös projektje keretében létrejött kiállítássorozattal szemléltette a hulladék művészi felhasználásának lehetőségeit Győr-Moson-Sopron vármegyében.
Hulladékból érték? - Ismét újrahasznosító foglalkozások az EKF régióban!
Hulladékból érték? - Ismét újrahasznosító foglalkozások az EKF régióban!
Immár harmadik éve találkozhatunk a HybridCycle fenntarthatósági ügynökség újrahasznosító kézműves foglalkozásaival a térség rendezvényein, fesztiváljain és kiemelt programjain.