Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. május 21. Konstantin
Veszprém
17°C
2024. május 21. Konstantin
Veszprém
17°C

„Bántja lelkem a nagy város durva zaja”, avagy irány a természet!

2018. december 27. 4:30
Létezik egy irányzat, a biofília, mely szerint az ember érzelmi vonzódással rendelkezik más élőlényekhez. Ember és természet kapcsolatának elmélyítésére alapvető igényünk van – ez a felismerés pedig egyre nagyobb teret hódít.

Stresszes életmód

Napjainkra sajnos egyértelműen elmondhatjuk, hogy nincs olyan ember, aki számára ismeretlen fogalom lenne a stressz. Aggódunk, sietünk, stresszelünk, kapkodunk, túlélünk. Hozzáértők szerint az emberi élet egyensúlya megbillenni látszik, ezt pedig többféle okkal magyarázzák. Az egyik legjelentősebb probléma, hogy az ember természettel való kapcsolata megbomlott, pedig az irányzat szerint ösztönösen vonzódunk a természethez. Anyagilag és fizikailag is függünk tőle. Sok nagyobb városban élőtől halljuk: „nekem kell a pörgés, nem bírnám ki, ha nem a központban élnék.”. De az talán senkinek nem mindegy, hogy hol éli le életét, a betonrengetegben, vagy esetleg fásabb, erdősebb területeken.

Hogyan billentsük vissza az egyensúlyt?

Az 1960-as években többen elkezdték rögzíteni a természet hangjait, a felvételek nagy része pedig – a technika fejlődésének köszönhetően – már mobilalkalmazásokon keresztül is elérhető. Az akció talán nem véletlen: egy német orvos már a hanganyag gyűjtése előtt száz évvel azt állította, hogy a szél és a tenger hangjai, segítik visszaállítani az ember pszichológiai egyensúlyát.

A – meditációs tartalmú – természeti hanganyagok idővel egyre népszerűbbek lettek, és főleg az elalvást segítő szél, vízesés vagy a madarak hangjaival készültek. A letölthető alkalmazások között nemcsak az esti elalváshoz találhatunk segítséget, de vannak kifejezetten délutáni relaxálásra alkalmas hanganyagok, például tábortüzet vagy tücsökciripelést imitálva.

Miért vonzódunk a természethez?

Menjünk vissza egészen a halászó, vadászó és gyűjtögető életmódhoz! Mivel az ember más élőlények közelségében szerezte meg élelmét, így bizonyítható, hogy genetikai állományunk 99%-a természetközeli élethez kötődik. Azt is kimutatták a kutatások, hogy rendkívüli mértékben vonzódunk a szavannaszerű tájakhoz. Ezt az emberiség bölcsőjeként emlegetett Kelet-Afrikával magyarázzák. Tehát, amikor a természet gyógyító erejéről beszélünk, nem feltétlenül a gyógynövényekre kell gondolni, hiszen a levegőn töltött idő önmagában pozitív hatásokat vált ki, akár mozogva, akár a fűben heverészve töltjük el. De, miként azt a biofília is bizonyítja, akár az élővilág hangjainak hallgatása is segíthet.

További olvasmányok a témával kapcsolatban:

Szabó Eszter
további cikkek
Ezekhez az ételekhez szinte kötelező a dezodor Ezekhez az ételekhez szinte kötelező a dezodor Van néhány olyan hétköznapi étel, ami kifejezetten felerősíti a testszagot. Érdemes ezeket elkerülni egy romantikus vacsora menüsorában. 2024. május 19. 16:53 A testet és a pszichét is edzik Pribék István tréningjei életmód A testet és a pszichét is edzik Pribék István tréningjei A testet edzi, a pszichét megnyutatja az az edzésforma, amit Pribék István, veszprémi személyi edző kínál, ráadásul mostantól új helyszínen, az Ibolya utcai Énidő életmód- és sportközpontban. 2024. május 11. 7:26 Együtt élés, külön alvás? életmód Együtt élés, külön alvás? Ha egy pár külön ágyban, ne adj isten külön szobában hajtja álomra a fejét, legtöbbször már temetjük is a kapcsolatot. Ez a szokás azonban jobb minőségű alváshoz segíthet minket, ami pozitívan hathat a kapcsolatra is.  2024. április 28. 22:24 Két veszprémi szakember újraértelmezte az egészség fogalmát életmód Két veszprémi szakember újraértelmezte az egészség fogalmát Két veszprémi szakember összefogott, hogy az egészséges életmódhoz kapcsolódó szakmai tudásukat egyesítve újra értelmezzék az egészség fogalmát az emberek gondolkodásában. Hiánypótló előadás-sorozatukban a dietetika és a testedzés harmonikus és gyakorlati összhangjára hívják fel a figyelmet. Nem tananyagot felmondva, hanem személyes, életközeli példákkal. Nyikos Ráhel és Péteri Dávid meséltek közös projektjükről. 2024. április 16. 21:19

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.