Dr. Gelencsér András rektor szerint akad azért még pár indok, ami alátámasztja, jó döntés volt az egyetem mellett letenni a voksot. Az intézmény nemrég második helyen végzett a HVG Diploma 2019 különszámában az oktatói kiválósági rangsort tekintve, míg a Center for World University Rankings (CWUR) 2019/2020-as ranglistáján a 8. legjobb magyar egyetemként szerepel. A Pannon Egyetemnek emellett abban is meghatározó szerepe van, hogy az összes megyei jogú város közül Veszprémben a legmagasabb az értelmiségiek részaránya – emelte ki az intézményvezető köszöntőjében.
Budapest tömegvonzásával szemben ugyanakkor vonzó alternatívát tud mutatni az egyetem, hiszen igazi egyetemként az intézmény minden kara működtet doktori iskolát, a hallgatóknak mégsem kell vérre menő harcot vívniuk egymással ahhoz, hogy a felvétel nyújtotta lehetőségekkel élve sikeres egyetemi éveket tudjanak majd a hátuk mögött a jövőben a diplomaosztáskor. Az, hogy ez valóban megvalósul, persze csak a hallgatókon áll: „váljanak büszke tagjaivá az egyetemi közösségnek, éljék át a hallgatói rendezvények utánozhatatlan hangulatát és használják ki a város adta kulturális lehetőségeket, hiszen igazán jókor vannak kiváló helyen most, az Európa Kulturális Fővárosa címre való felkészülés éveiben” – tanácsolta a rektor az új hallgatóknak.
Az eseményen részt vett Bódis József államtitkár is, aki úgy fogalmazott, az új év nemcsak a hallgatóknak jelent új lehetőséget, hanem az oktatóknak is, akik ilyenkor megújult szellemi környezetben végezhetik a munkájukat. Mindezt most új fenntartó, az Innovációs Minisztérium égisze alatt tehetik, de ahogy az intézmény eddig is, úgy a jövőben is jó úton fog járni ahhoz, hogy a tudósok műhelyében megszülető információkat hasznosítható tudásként adja át a hallgatóknak.
Az intézmény és a Modern Filológiai és Társadalomtudományi kar valóban reményteljes jövő elé néz: dr. Navracsics Judit, a kar dékánja elmondta, idén összesen 417 új hallgató kezdi meg a tanulmányait az MFTK képzésein, ami a tavalyi adatokhoz képest 200 fővel több. Az EKF részét képező kulturális események tervezésében, szervezésében és tartalmi megtöltésében pedig valóban rengeteg lehetőségük lesz az egyetemistáknak: nemcsak a korábbi fordító és tolmács vagy nemzetközi tanulmányok szakos hallgatóknak, de az idén elindult kommunikáció és médiatudomány, közösségszervezés, valamint mentálhigiéné szakokon tanulók is sok hasznos tudást szerezhetnek ehhez.
Navracsics szerint a megnövekedett érdeklődés azt is jelzi, hogy a természettudományi szakok megerősödésének korában is szükség van még a humán tudományokra, a legnépszerűbb, anglisztika szak pedig a nemzetközi kapcsolatok és a kulturális sokszínűség megerősödését is elősegíti.
Az Európa Kulturális Fővárosa cím elnyerése adta lehetőségeket Porga Gyula is kiemelte köszöntő beszédében. A polgármester úgy fogalmazott, csak rajtunk áll, milyenné formáljuk a jövő Veszprémét: a cél persze az, hogy igazi 21. századi várossá váljunk, de a sikerhez elengedhetetlen, hogy a fiatalok is kivegyék részüket, hiszen így tudunk olyan elképzeléseket megvalósítani, amelyek valóban az egész közösség gondolatait testesítik meg. „Vegyenek hát részt bátran ebben az izgalmas kalandban!” – szólt a hallgatókhoz.
Hagyomány, hogy a központi tanévnyitón adják át a város jó hírének öregbítésében kiemelkedő tevékenységet végző személyeknek járó Volkra Ottó-díjat is, melyet idén M. Tóth Géza vehette át.
M. Tóth Géza a Lovassy László Gimnázium elvégzése után a Magyar Iparművészeti Egyetem Tanárképző Tanszékén és Animáció Szakán szerzett rajz és környezetkultúra szakos tanári diplomát. Óraadó tanárként 1994 és 1998 között a Mozgássérültek Pető András Nevelőképző Intézetében oktatott. 1995 és 2010 között a Magyar Iparművészeti Egyetem Animáció Szakán előbb tanársegédként, majd adjunktusként, később docensként dolgozott. 1996-ban mesterfokozatú vizuális kommunikáció tervező diplomát szerzett. Művészeti DLA és neveléstudományi PhD fokozattal rendelkezik. Habilitált egyetemi tanár. Vendégtanárként több külföldi művészeti egyetemen oktatott, leghosszabb ideig a londoni Royal College of Art Animáció tanszékén. 2014-től 2019-ig a Színház és Filmművészeti Egyetem rektora volt. Több száz alkotás fűződik a nevéhez, amelyek közül rövidfilmjét, a Maestro-t 2007-ben Oscar-díjra jelölték. 2008-ban Balázs Béla- díjjal tüntették ki. A Veszprém város hírét messze vivő, ügyét bárhol és bármikor képviselő művész a 2023-as Veszprémi Európa Kulturális Főváros projekt egyik nagykövete. A Tánc Fesztiválja rendezvény visszatérő zsűritagja.
Az eseményen emellett díjazták többek között a jubiláló oktatókat és az ösztöndíjas hallgatókat is, a hallgatók pedig letették a gólyaesküt.