Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Újabb idegen betolakodó a Balatonnál

2025. május 21. 13:14
A probléma gyökere a felelőtlen díszállat tartás lehet.

Újabb veszélyes inváziós faj tűnt fel Magyarország vizeiben: a vörös mocsárrákot már több helyen is észlelték a Balaton és a Velencei-tó környékén – számolt be róla a Portfolio a Magyar Haltani Társaság hírére hivatkozva. A szakértők szerint ennek a rákfajnak a terjedése komoly fenyegetést jelenthet a hazai vízi élővilágra és az ehhez kapcsolódó infrastruktúrára.

A vörös mocsárrák sajnos jól példázza, hogyan szaporodnak el világszerte, így Magyarországon is, a díszállat-kereskedelem révén az inváziós fajok. Az első hazai észlelés óta már számos termálvizes és városi környezetben megjelent, mivel rendkívül alkalmazkodóképes. Ezzel a képességével könnyedén elfoglal új területeket, és rövid idő alatt jelentős állományt képes létrehozni.

A probléma egyik oka, hogy ezek a fajok felelőtlen szabadtéri tartás, szándékos kihelyezések és rosszul végzett haltelepítések miatt terjednek el. A társaság hangsúlyozta: gyors terjedésük mind természetes, mind mesterséges vizekben megfigyelhető, ezért különösen fontos a megelőzés és a hatékony kezelés.

2024 októberében kutatók fedezték fel a vörös mocsárrákot a Balatonba torkolló csatornákban Balatonfűzfő és Balatonfüred belterületén. Balatonfűzfőn még a tóhoz tartozó zsombékosban és puhafás ligeterdőben is találtak kifejlett példányokat és fiatal egyedeket. Siófoknál egy csatorna bekötésénél gyűjtöttek be egy elpusztult hímet és három fiatal rákot.

December elején a Velencei-tóban is felbukkant ez az invazív faj. Lakossági bejelentés alapján a szakemberek Gárdonyban, egy termálvizes csatorna mentén és a tóhoz közeli szakaszon végeztek felmérést. A mintavételek során kifejlett nőstényeket és hímeket találtak, de fiatal egyedek csak a csatorna torkolatánál voltak jelen. A kutatók 22 elpusztult kifejlett rákot is találtak a vízelvezető árok partján.

A szakértők szerint a vörös mocsárrák terjedése súlyos ökológiai problémát okozhat a Balaton és a Velencei-tó környékén. Nemcsak a medreket és partfalakat rongálja, de még a csatornarendszerek állapotára is veszélyt jelent. Aggasztó, hogy a faj a rákpestist is terjeszti, amely végzetes lehet a Balatonban élő folyami rákokra és kecskerákokra, valamint a Velencei-tó Császár-vízben élő rákállományára.

A vörös mocsári rák, tudományos nevén Procambarus clarkii, Észak-Amerikából származó, közepes méretű édesvízi rákfaj, amely immár hazánkban is felbukkant. Általában 5–12 centiméter hosszú, de ha kedvezőek a körülmények, ennél nagyobbra is megnőhet. Ez a kis jövevény mindenevő: táplálékában algák, növényi részek, kisebb állatok és elhullott szerves anyagok egyaránt szerepelnek. Leginkább sekély, iszapos vizekben érzi otthon magát, például mocsarakban, csatornákban és tavak part menti zónáiban találkozhatunk vele.

vehir.hu

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.