Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. december 10. Judit
Veszprém
5°C
2024. december 10. Judit
Veszprém
5°C

Egy ima is segíthet, de az EÜ-dolgozók kedvességén is múlik a gyógyulásunk

2024. január 29. 22:02
Kutatások azt bizonyítják, hogy gyorsabban gyógyul a szervezetünk, ha mások felől kedvességet és empátiát tapasztalunk. 

Kutatási eredmények bizonyítják, hogy amikor két ember egymás irányába együttérzést tanúsít, mindkettejük szervezete oxitocint és endorfint termel – e hormonoknak az immunrendszer működését támogató, stresszcsökkentő, nyugtató hatásuk van. 

A kedvesség tehát mindkét fél számára előnyös, a történet azonban itt nem áll meg. A Harvard egy 1988-as kutatása során tudósok ugyanis arra a megállapításra jutottak, hogy már az is elég, ha szemtanúi vagyunk egy jó cselekedetnek. A kísérlet során 132 gyerekkel nézettek meg egy dokumentumfilmet arról, amint Teréz anya kitaszított, leprás betegeket ápol – majd a videót megtekintő gyerekektől nyálmintát vettek. A mintákban egyértelműen kimutatható, hogy szervezetükben megindult az immunválasz. A kutatók Teréz anya-hatásnak nevezték el a jelenséget. 

Illusztráció: RDNE Stock project / pexels.comIllusztráció: RDNE Stock project / pexels.com

A DignityHealth megrendelésére készült kutatás során azt állapították meg, hogy amikor a betegek együttérzőbbnek látták az orvosaikat, gyorsabban épültek fel.  Egy másik tanulmányban 2014-ben olyan mentális ellátórendszerben dolgozó szakembereket vizsgáltak, akik traumatizált betegeknek segítenek. Az derült ki, hogy a különféle lelki gyakorlatok megvédenek a kiégéstől és erősítik az empatikus készségeket. 

Ezen a ponton felmerülhet a kérdés: vajon nagyobb eséllyel, esetleg gyorsabban gyógyul-e a beteg, ha imádkoznak érte? A válasz röviden: igen – de hogy ez az isteni közbenjárásnak vagy az emberi pszichének köszönhető-e, azt mindenkinek saját belátására bízzuk eldönteni. Mindenesetre Aru és Mani Narayanasamy 2008-as dolgozatukban esettanulmányok alapján arra jutottak, hogy az imádság pozitív hatással volt mind a betegekre, mind azokra az ápolókra, akik imádkoztak értük. Természetesen az imádság ez esetben nem távgyógyítást jelent, a hatás akkor mutatható ki, ha a beteg jelenlétében történik, és a beteg az imádságon keresztül megtapasztalhatja az empátiát. 

Talán a legfontosabb következtetés azonban az, hogy az egészségügyben dolgozók hozzáállása, kedvessége, együttérzése közvetlenül befolyásolja a gyógyulás folyamatát. 

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
A coaching szerepe az önálló fejlődésben – interjú Császi Mariannával A coaching szerepe az önálló fejlődésben – interjú Császi Mariannával A személyes és szakmai fejlődés iránti vágy mindenki életében jelen van, ám gyakran kihívást jelent a célok meghatározása és elérése. A mai dinamikus világban gyorsan amortizálódnak az ismeretek, a korábban elsajátított viselkedési formák nem működnek, egyetlen megoldás az élethosszig tartó tanulás. Ezt a folyamatot támogatja a coaching, ami egy eszköz a fejlődéshez, egy segítő beszélgetés, amely teret ad az ügyfélnek, hogy elgondolkodjon, mit szeretne változtatni az életében, hogy kitűzze a céljait, mérlegelje a lehetőségeit, megtervezze, hogyan tudja azt megvalósítani.  tegnap 14:20 A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok életmód A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok Minden ötödik ember gondolja azt, hogy az egyedül élők többnyire magányosak és boldogtalanok, és közel ugyanennyien vélik úgy, hogy egyedül élni kiszolgáltatottsággal jár, mert baj esetén nincs kihez fordulni – derül ki az Egyedülfekvők.hu megbízásából készült reprezentatív felmérésből. 2024. november 11. 10:45 Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! egészség Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! Ma Magyarországon 250-300 ezer ember is érintett lehet a demencia tüneteiben, ennek felismerésében pedig az egyik legnagyobb szerepe az idős emberek hozzátartozóinak van. Persze léteznek olyan szakmai szervezetek is, akik azt a célt tűzték ki, hogy a társadalomban széles körben felhívják a figyelmet a demenciára. A közelmúltban Veszprémbe látogatott a Feledhetetlen Alapítvány Ne feledd! Napja, itt beszélgettünk a demenciáról dr. Kázár Ágnessel, az alapítvány elnökével és a téma szakértőjével. 2024. november 5. 21:14 Egy-másfél évvel megelőzik kortársaikat azok a gyerekek, akiknek rendszeresen olvasnak mesét közélet Egy-másfél évvel megelőzik kortársaikat azok a gyerekek, akiknek rendszeresen olvasnak mesét Egy-másfél évvel megelőzik az életkoruknak megfelelő fejlődési elvárásokat azok az általános iskolások, akiknek rendszeresen olvastak mesét – többek között ilyen „kézzelfogható” előnye van annak, ha egy család beilleszti a meseolvasást a mindennapokba. 2024. november 4. 12:53

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.