Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2025. április 19. Emma
2025. április 19. Emma

Rosszabb a soktestvéres kamaszok mentális egészsége

2024. január 22. 11:27 // Forrás: The Guardian // Borítókép: Roman Holoschchuk on Unsplash
Egy friss, amerikai és kínai tinédzsereket vizsgáló kutatás arra jutott, hogy minél több testvére van egy kamasznak, annál negatívabban hat ez a boldogságára.

A kutatás az Egyesült Államokban és Kínában élő középiskolásokat vizsgált, és arra a következtetésre jutott, hogy rosszabb mentális állapotban vannak a nagyobb családban élők, mint a hasonló korú, ám kevesebb testvérrel rendelkező társaik. A leginkább negatív hatást azoknál a családoknál tapasztalták a kutatók, amelyekben a gyerekek között kicsi a korkülönbség. 

Az okokról egyelőre maguk a kutatók is vitáznak. Az egyik lehetséges magyarázat, hogy a szülők figyelme is véges, és ha kevesebb gyerek között oszlik meg, több figyelem jut egy-egy csemetére. De azt a tényezőt is számításba kell venni, hogy a jobb életkörülmények között élő családok tagjai jobb mentális állapotban vannak – a kevesebb gyerek mellett pedig nagyobb összeg jut az életminőséget növelő kiadásokra. 

Illusztráció: Zhivko Minkov on UnsplashIllusztráció: Zhivko Minkov on Unsplash

A kutatók ugyanakkor azt is megjegyzik, hogy a testvéri kapcsolatoknak számos pozitív hozadékát is tapasztalhatjuk: azok a gyerekek, akik nagyobb családból érkeznek, könnyebben illeszkednek be az óvodai és bölcsődei közösségekbe, mint az egykék, és az ő körükben később a válás is kisebb arányban fordul elő, hiszen már kicsi korukban megtanulják a konfliktushelyzetek kezelését. 

Érdekes ellenpont, hogy egy 2016-os norvég tanulmány merőben más megállapításra jutott: az ő eredményeik szerint minél nagyobb a család és minél kisebb a korkülönbség a gyerekek között, annál jobb hatással vannak egymásra a gyerekek. 

Az egymásnak látszólag ellentmondó eredmények valójában összeegyeztethetők. A norvégok ugyanis óvodás és kisiskolás korú gyerekeket kutattak, vagyis a két dolgozatot egymás mellé téve árnyaltabb kép bontakozik ki, és fontos tanulságot vonhatunk le. Az eredmények ugyanis arra utalnak, hogy kisebb korban, általános iskolában, óvodában és még az előtt, a testvérek erősítik egymást, pozitív hatással vannak egymás lelki egészségére. A tendencia kamaszkorban változik meg, ami belegondolva nem meglepő: ez az életszakasz a családdal, az otthonról hozott értékekkel való szembefordulás, a lázadás, a saját identitás keresésének természetes időszaka, és minél nagyobb a család, annál több irányban alakulhatnak ki konfliktusok. Különösen, ha több testvér is ugyanebben a normatív krízissel járó életkorban keresi éppen önmagát. 

A tanulság tehát az, hogy a nagycsaládos szülőknek érdemes kiemelten figyelniük kamaszkorú gyermekeikre, mert az életkorral járó feszültségek náluk fokozottabban jelentkezhetnek, ez pedig könnyen boldogtalansághoz vezethet. 

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
„Nem elégszik meg eggyel” – A nárcisztikus személyiség és a megcsalás pszichológiája életmód „Nem elégszik meg eggyel” – A nárcisztikus személyiség és a megcsalás pszichológiája A párkapcsolatokban a hűség az egyik legfontosabb bizalmi pillér. Ha ez sérül, a kapcsolat alapjai rendülnek meg – különösen akkor, ha az egyik fél nárcisztikus személyiségjegyeket hordoz. Ilyenkor a hűtlenség nem pusztán egy véletlen botlás vagy érzelmi elhidegülés következménye: egy mélyen gyökerező pszichológiai működésmód része. A nárcisztikus ember hűtlensége árulás, és egy olyan eszköz is, amellyel hatalmat, figyelmet és önigazolást szerez magának, miközben a partnert lassan leépíti. tegnap 19:49 Miért érdemes savanyúságot készíteni otthon? – Tudomány, egészség és egy bevált recept életmód Miért érdemes savanyúságot készíteni otthon? – Tudomány, egészség és egy bevált recept Sokan a gyerekkori vasárnapi ebédek nosztalgikus emlékéhez kötik, a savanyúság ma már jóval többet jelent egyszerű köretnél: egy olyan funkcionális élelmiszerről van szó, amely természetes módon támogatja a szervezet működését, különösen az emésztőrendszer és az immunrendszer szempontjából. A modern táplálkozástudomány és a hagyományos konyhai gyakorlat ritkán találkozik ennyire harmonikusan, mint az erjesztett zöldségek esetében. 2025. április 14. 14:41 Egy szőrös kis szuperhős, ami naponta kéne a tányérodra: ezért fogyassz kivit életmód Egy szőrös kis szuperhős, ami naponta kéne a tányérodra: ezért fogyassz kivit Első ránézésre talán nem tűnik túl bizalomgerjesztőnek: kicsi, barna, szőrös. Pedig a kivi épp ebben a visszafogott küllemben rejti egyik legnagyobb erejét, és észrevétlenül lett a gyümölcsök egyik legütősebb egészségmegőrző bajnoka. A green.hu friss cikke szerint is bőven itt az ideje, hogy ne csak alkalmi vendégnek tekintsük, hanem állandó helyet adjunk neki a napi étrendünkben. 2025. április 12. 20:11 A szépség az egyik legnagyobb hazugsággal is járhat életmód A szépség az egyik legnagyobb hazugsággal is járhat Köztudott, hogy minden ember jobban szereti azokat a dolgokat, amik szépek. Ez nincs másképpen akkor sem, amikor embertársainkat ítéljük meg. Úgy is lehetne fogalmazni, hogy egyfajta felsőbbrendűségnek tekintjük a szépséget, ami kiemel a többi közül. Az esztétika emellett a mindennapjaink része, megjelenik az utcán, a filmekben és még ezer más helyen. 2025. április 12. 14:49

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.