2023. június 6.
//
Norbert névnap

A nemzeti jelkép Petőfi Sándor előtt tisztelegtek

Jelképek nem csak színekben és formákban vannak, hanem hús-vér emberek is válhatnak azzá, Petőfi Sándor pedig pontosan ilyen a magyaroknak – hangzott el hétfő délután Veszprém belvárosában, az egykori Korona szálló épületénél a forradalmi költő emléktáblájánál.

Március 15. előtt Veszprémben hagyományosan megemlékeznek Petőfi Sándorról, aki – bár életében nem játszott központi szerepet a királynék városa – a forradalom előtti napokat bizonyítottan itt töltötte, és abban az épületben szállt meg, aminek a falán 1913 óta emléktábla is felhívja a figyelmet a neves vendég látogatására. 

Az egykori Korona szálló – ma cukrászda és étterem – épülete előtt hétfő délután is számos veszprémi intézmény és civil szervezet, valamint lokálpatrióta érzelmű lakos gyűlt össze, hogy lerója tiszteletét a költő előtt.

Az önkormányzat, a megyei könyvtár, helyi honismereti egyesület, valamint irodalomtörténeti társaság által közösen szervezett ünnepség elején elhangzott a Nemzeti dal Rábai Zsanett előadásában, majd Csík Richárd önkormányzati képviselő mondott beszédet.

„A rohanó mindennapokban nincs idő belegondolni abba, milyen fontos életünkben, hogy legyenek olyan jelképek, olyan minták, amelyeket bátran és feltétel nélkül követhetünk. Pedig sokszor tudatunk legmélyén ezek segítenek, hogy jól és helyesen döntsünk kétes helyzetekben”.

„De a jelképek nem mindig csak a formákban, színekben öltenek testet. Van olyan, amikor egy hús-vér ember válik azzá az ő cselekedetei által” – folytatta Csík Richárd, aki megemlítette, hogy a veszprémiek szerencsések, hiszen több ilyen jelképpé vált nagy elődöt is tisztelhetnek, mint például Szent István és Gizella, vagy éppen Brusznyai Árpád.

Mellettük pedig vannak olyan jelképei is a magyaroknak, akik egy egész nemzetnek jelentenek igazodási pontot, jelentenek példaképet. Ilyen volt Petőfi is – hangzott el a beszédben – a '48-as szabadságharc hőse, a nép egyszerű gyermeke, akinek alig 20 év is elég volt ahhoz, hogy örökre beírja magát a történelmünkbe és, hogy minden magyar számára megkérdőjelezhetetlen ikonná váljon.

Az ünnepség további részében még elszavalták szintén Petőfitől a Föltámadott a tenger című verset, majd a jelenlévők megkoszorúzták a költő emléktábláját.

Hajas Bálint
Domján Attila

További cikkek

Gatyából nem lesz szalonmű?
Gatyából nem lesz szalonmű?
Akár a művészettel (vagy annak valamely “alkalmazott” változatával, például grafikusként vagy fotósként) keresi a kenyerét valaki, akár csak hobbiként, pusztán az élvezet kedvéért ír, rajzol vagy zenél, az alkotás mindenképpen új ablakot nyit a világra, segít másként látni, hallani, érezni, egyszóval megtapasztalni a környezetünket.
Ma már elfogadjuk a trianoni határokat, de szeretni sohasem fogjuk
Ma már elfogadjuk a trianoni határokat, de szeretni sohasem fogjuk
A város vasárnap délelőtt, a Városháza előtti téren, az Országzászlónál tartotta a Nemzeti összetartozás napja megemlékező műsorát. Idén 103. éve írták alá a trianoni békediktátumot.
Így szólt a Kézfogás Veszprémből az egész Kárpát-medencébe
Így szólt a Kézfogás Veszprémből az egész Kárpát-medencébe
Megmutatjuk, milyen volt, amikor több száz veszprémi óvodás és kisiskolás énekelte a Kézfogás című dalt pénteken a Zöld városban.
A Dalvölgy gálakoncertjétől zeng az ActiCity
A Dalvölgy gálakoncertjétől zeng az ActiCity
A nagyszabású, négynapos rendezvény szombati napján három órától az ActiCity Tánc- és Mozgásművészeti Központ szabadtéri színpadán megkezdődött a gála, ahol több mint hatvan kórus, közel ezerháromszáz énekes gyűlt össze.
A civileknek teret kell adni, hogy közösségé váljanak
A civileknek teret kell adni, hogy közösségé váljanak
Péntek délután hivatalosan is átadták az Európa Kulturális Fővárosa 2023 program által támogatott, felújított Dózsavárosi Könyvtárat a nagyközönség számára. A régóta várt beruházásnak köszönhetően végre méltó színteret kaptak a városrész civil szervezetei.