Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Milyen titkokat rejt a Kálvária-domb?

2022. május 28. 4:00
A Kálvária-domb jelenleg is zajló átépítése során a terület régészeti feltárása is zajlik. A korábbi ásatások eredményeiről csütörtökön Rainer Pál régész tartott előadást a Pannon Egyetemen. 

A Kálvária-domb volt a középkori Szentmiklós-szeg település központja, a magaslaton állt a falu temploma. Az okleveles források alapján feltételezhető, hogy a község épületei egyfajta utcába rendeződtek, ám ez a ma megszokottnál jóval szellősebb elrendezés lehetett, ahol a lakóházak mellett gazdasági épületek, kertek is tagolták a területet. Az oklevélben először 1237-ben említett település a török időkben pusztult el, a dombon az 1700-as években aztán kálváriát alakítottak ki. 

Az egykori templom alapjait Rhé Gyula régész találta meg 1930-ban. A templom körüli középkori temető néhány sírját is feltárta. A sírokban 11. századi pénzeket talált – a nyomok arra utalnak, hogy a templom a már korábban létezett temetőre épült rá a 12. század végén, ami aztán 1552-ig, a török dunántúli hadjártáig működött. Rhé ásatása nyomán kiderült, hogy az eredeti, román stílusú templom szentélyét később megbontották és gótikus stílusban bővítették. A régész csak a templom alapozását találhatta meg – a falak köveit, ahogy azt számos középkori épülettel történt, széthordták és építőanyagnak használták a török idők utáni építkezéseken.

Slowikowsky Ádám rajza a 19. század második felébőlSlowikowsky Ádám rajza a 19. század második feléből

A második világháborút követő politikai váltás miatt a klerális múlt nemkívánatossá vált, a Kálvária-hegyet elhanyagolták, elgazosodott. Az egyetem építésekor a domb egy részét el is bontották. Legközelebb 1978-ban Kralovánszky Alán, a múzeum igazgatója tárta fel a területet, aki 47 sírt tárt fel – ezekben néhány Árpádok-korabeli pénzt és hétköznapi fém kiegészítőket – csatokat, gyűrűket, övmerevítőket – talált. 

Kíváncsian várjuk, hogy a jelenleg is zajló ásatások milyen eredményeket hoznak, kaphatunk-e általuk szélesebb körű betekintést az egykori Szentmiklós-szeg történetébe?

vehir.hu
Domján Attila
további cikkek
Első kézből ismerhetjük meg a Tanácsköztársaság veszprémi történéseit kultúra Első kézből ismerhetjük meg a Tanácsköztársaság veszprémi történéseit Újra kiadta Gutheil Jenő 1920-ban megjelent, A kommunisták uralma Veszprémben című kötetét – illetve annak jegyzetekkel, mellékletekkel ellátott kritikai változatát – a Veszprémi Szemle. A kötet sorsát dr. Vizi László Tamás történész, a Kodolányi János Egyetem Tudományos rektorhelyettese ismertette a pénteki könyvbemutatón az Eötvös Károly Könyvtárban. 2025. március 21. 22:04 Újragondolták a Veszprémi Térképvándort – már bővített tartalmakkal elérhető közélet Újragondolták a Veszprémi Térképvándort – már bővített tartalmakkal elérhető Péntek délelőtt a Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém Vármegyei Levéltára mutatta be a Térképvándort, melyet a korábbi fejlesztések birtokában gondoltak újra. 2025. március 16. 5:28 Az eltűnt falu története Veszprém mellett, aminek lakói egykor királyi kiváltságokkal is bírtak történelem Az eltűnt falu története Veszprém mellett, aminek lakói egykor királyi kiváltságokkal is bírtak Tavasszal és nyáron, amikor a fák zöld lombjai életük teljében vannak, akkor is nehéz észrevenni a középkori templom romjait, ha ott állunk tőle pár méterre. De télen is csupán a kopár faágak között egy sötét sziluett az, ami árulkodik, hogy itt valamikor pezsgőbb élet volt, mint amit manapság a rókalyukak és nyúlüregek lakói teremtenek. Csepely falut Veszprém mellett ma már nem jelzik a térképek, pedig a középkorban a lakói királyi kiváltságokkal is rendelkeztek. 2025. február 2. 13:31 Együttműködés a roncskutatók és a múzeum között Laczkó Dezső Múzeum Együttműködés a roncskutatók és a múzeum között Együttműködési megállapodást kötött a Laczkó Dezső Múzeum és a Magyar Roncskutató Egyesület, akik korábban már közösen tártak fel két második világháborús vadászgépet is Ajkánál, illetve a Balatonban. 2024. december 20. 15:17

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.