Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2023. december 6. Miklós
Veszprém
-1°C
2023. december 6. Miklós
Veszprém
-1°C

Nem ismerünk még egy ilyen alkotó családot, mint a Cholnoky

2021. július 28. 19:41
Soha nem látott részletességgel dolgozta fel a Cholnoky család történetét Rybár Olivér. A kutatásait összefoglaló kötetet pénteken mutatták be a Laczkó Dezső Múzeumban.

A kötetet dr. Kubassek János, az Érdi Földrajzi Múzeum igazgatója ajánlotta a közönség figyelmébe. Kiemelte: Rybár Olivér szisztematikus, sokrétű és eredményes kutatómunkát folytat, aminek gyümölcse ez a kiadvány. Számos intézményt, levéltárakat keresett fel, és nem hátrált meg akkor sem, ha akadályokba ütközött. Tanári munkája mellett is olyan munkát tett le az asztalra, ami főállású kutatóknak is becsületére válna. Olivér minden elérhető adatot felhasznált, nem teoretizált, nem idealizált, nem ítélkezett, a tényeket, a valóságot mutatta meg.

dr. Kubassek Jánosdr. Kubassek János

A kutató azonban nem állt meg az intézményekben hozzáférhető forrásanyagoknál: személyes kapcsolatot teremtett a család számos tagjával is. Több mint félszáz Cholnoky családtagot mutat be, akik mind alkottak, dolgoztak. A vezérfonalat Cholnoky Jenő adta, aki tudós, tanár és őszinte patrióta volt, hazáját nemcsak szavakban, de tettekben is szerette, még akkor is, amikor ezért szenvednie kellett. Tudományos munkássága, levelezései figyelemre méltóak, eljutott olyan vidékekre is, ahova a korabeli magyar tudósok nem nagyon jutottak el. Nem ő volt az egyetlen, akinek a határokon túl is érvényesülnie kellett: a Cholnokyak idegenben is megállták a helyüket, külföldön, amikor a nulláról kellett elindulniuk, akkor is teljes életművet hagytak maguk után. Olyan eredményeket értek el, értékeket hoztak létre, amikre a mai napig büszkék lehetünk.

Rybár Olivér összegyűjtött újságcikkeket, fotókat, keresztleveleket. Az adatok mögött emberek, sorsok jelennek meg, olyan embereké, akik a sportban, a művészetekben is megmutatták magukat. Láthatjuk őket a fotókon, különböző élethelyzetekben. Olivér elárulta: az érdeklődése a család iránt annak köszönhető, hogy tizenhárom éve foglalkozik már Cholnoky Jenő életével és munkásságával, a földrajztudós hagyatékában pedig sok utalást talált más családtagokra. 


A szerző elmondta: eredetileg arra számított, hogy néhány tanulmányt írhat majd a rendelkezésére álló források alapján, a kutatásai során azonban egyre több családtagra bukkant rá, és mindinkább látta: a sokasodó eredmények egy nagyobb kötetet is megérnének. Érdekes történetek kerültek elő, az utolsó pillanatban is kiderültek új rokoni szálak, így teljessé válhatott a kötet. Olivér megjegyezte: érdekes, hogy a család tagjai, legyenek bármennyire távoli rokonok, rendre nagyot alkottak. Mint mondta, nem ismer még egy családot, ami ennyi tudóst, művészt, alkotót adott volna, a Cholnoky család ezen a téren egészen különleges.

Rybár OlivérRybár Olivér

A kötet jelentős tudományos munka, ami a jövőben kiindulópontként és forrásanyagként szolgálhat más kutatók számára, fontos szerepe lehet a helytörténeti ismeretek gazdagításában és az identitásépítésben, és jó példa lehet azoknak, akik egy-egy család történetét szeretnék feldolgozni – méltatta a kiadványt Kubassek János. 

Rybár Olivér munkájáért Pro Meritis díjat vehetett át pénteken.

Schöngrundtner Tamás
Kovács Bálint
további cikkek
Mérföldkőhöz érkezett a VeszprémFest Mérföldkőhöz érkezett a VeszprémFest Hétfő délután a Budapest Music Centerben ismertették a 2024-es fellépők neveit. Ahogy azt már megszokhattuk, megint ígéretes a névsor az egyébként húszéves fesztiválon. 2023. december 4. 17:55 Kínai barátok hozták el Veszprémbe a kultúrájukat Kínai barátok hozták el Veszprémbe a kultúrájukat A kínai Ningbo város lakosságszáma pont akkora, mint Magyarországé: 9,6 millió ember. Ez a város pedig Veszprémmel ápol már húsz éve partnervárosi kapcsolatot. Ennek egyik eredménye a Pannon Egyetemre szervezett fotókiállítás, aminek a megnyitóján a hazánkban tartózkodó ningbói delegáció is részt vett hétfőn. 2023. december 4. 15:00 A tízéves Hangvilla-történet Hangvilla A tízéves Hangvilla-történet 2013. november 29-én volt egy színházi előadás Veszprémben. A Pannon Várszínház a „Sose halunk meg” című darabot mutatta be. Ez a kis emlékdarab tíz évvel ezelőttről önmagában még nem érne annyit, hogy felidézzük, de ha hozzátesszük azt, hogy a színpad, ahol előadták az egykori Séd filmszínház helyén épült komplexum deszkái voltak, már érdemes megállni egy pillanatra. Az épületet ma mindenki úgy ismeri, mint Hangvilla. Ezzel debütált a veszprémi kulturális életben a minden szempontból formabontó kulturális intézmény. 2023. december 3. 15:18 Felgyúlt az első adventi gyertya Felgyúlt az első adventi gyertya Szombat este a szentmise után meggyújtották az adventi koszorú első gyertyáját a Szent Mihály Főszékesegyházban. A gyertyagyújtás után egy rendkívül hangulatos komolyzenei koncert következett, melyre igencsak komoly volt az érdeklődés. 2023. december 2. 22:48

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.