Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Elkezdik tömeggyártani a humanoid robotot, miközben a spenót már emailezik

2021. február 8. 4:00
Ez nem sci-fi, hanem 2021 valósága. Kell-e félnünk a technológia fejlődésétől, vagy ez a megoldás a bajainkra?

Múltheti hír, miszerint tudósok spenótokat tanítottak meg emailt küldeni. A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói a nanotechnológia segítségével olyan növényeket alkottak meg, amelyek a gyökérzetük segítségével a talajban kutatnak robbanóanyagok előállításához szükséges nitrogén tartalmú vegyületek után. Amikor a szenzorrá alakított növények nitrogén tartalmú, aromás vegyületeket érzékelnek, a leveleikben lévő szén nanocső jelet bocsát ki. A jelet infravörös kamerák fogják, amik aztán emailt küldenek a tudósoknak, hogy kapás van. A tudósok szerint a cél, hogy felderítsék a robbanóanyagokra utaló jeleket a földben.

A szakemberek ugyanakkor azt is hozzáteszik, hogy ezzel a módszerrel a földben lévő szennyezések vagy más környezeti állapotok is vizsgálhatók. Például a talajban lévő vízkészlet csökkenésével előre jelezhető a szárazság.

Az internetező növények már a spájzban (földben) vannak. Fotó: Devanath - PixabayAz internetező növények már a spájzban (földben) vannak. Fotó: Devanath - Pixabay

Emlékeznek még Sophiára? A humanoid robotra, amely 2018-ban Budapesten is járt, és azzal vált híressé, mert egyszer azt találta mondani, hogy elpusztítja az emberiséget? Ha nem, ő (vagy ez?) az a hongkongi Hanson Robotics által kifejlesztett humanoid robot, amely 2017 óta Szaúd-Arábiában már állampolgársággal is rendelkezik, ezzel pedig több joga van, mint a legtöbb ottani nőnek. Sophia most több lehet annál, mint egyszeri kuriózum, hisz a Hanson Robotics január végén jelentette be, hogy még az idén elkezdik tömeggyártani.

A vállalat laboratóriumában tartott bemutatón maga Sophia beszélt arról, hogy az olyan szociális robotokat, mint ő, a betegek és idősek gondozásába lehet bevonni.

A kommunikációban és a kezelésekben is segíteni tud, emellett "társadalmi stimulációt képes nyújtani nehéz körülmények között is"- mondta.

David Hanson vállalati igazgató szerint a koronavírus-járvány megmutatta, hogy szükség van a nagyobb mértékű automatizálásra az emberek biztonsága érdekében. Az igazgató szerint azzal, hogy robotjaik humanoid, azaz emberszerű külsővel rendelkeznek, segíthetnek azokon is, akik a mostani időszakokban elmagányosodnak és társadalmilag elszigetelődnek. A cég idén több ezer Sophia-robot eladását tervezi.

Ő Sophia. Fotó: Getty Images.Ő Sophia. Fotó: Getty Images.

A fenit hírek hallatán és a sci-fi filmek negatív tapasztalataiból kiindulva hajlamosak vagyunk csípőből elutasítani a technológia effajta fejlődését, és csak a rosszra gondolni. Az emlékezetben embereket pusztító és rajtuk uralkodó gépek villannak fel, mintha csak rossz forgatókönyv létezhetne. A spenót példája mutatja, hogy lehetnek bizony olyan előnyei is a technológiának, amelyek olyan tudást adnak a kezünkbe, amelyet mi magunk sosem tudnánk megszerezni.

Sophiával már más a helyzet, hisz már napjainkban tapasztaljuk, hogy a robotizáció mennyi ember munkáját teszi gyakorlatilag feleslegessé. És ez a tendencia csak még gyorsabb lesz a következő évtizedekben. Lehetnek majd persze nehéz és veszélyes fizikai munkát végző robotjaink, de vajon mihez kezdünk az egy évtizeden belül jelentkező munkanélküliek millióival? Hogyan hat majd ez a társadalmunkra és emberi kapcsolatainkra? Vagy ez a megoldás a túlnépesedésre, a túlfogyasztásra és a környezetszennyezés visszaszorítására?(A témával egy itthon kevésbé ismert angol és svédi sorozat is foglalkozik, melyek a „Humans” és a „Real Humans” néven futnak.)

Bízzunk benne, hogy a tudósok és döntéshozók már ezen is gondolkoznak, hisz nem szabad elfelejteni: a technológia fejlődése és alkalmazása a mi kezünkben van, és csak tőlünk függ, hogy mire használjuk.

Ge. Á.
további cikkek
Nem Kapu Tibor a legnagyobb szám a magyar űrkutatásban tudomány Nem Kapu Tibor a legnagyobb szám a magyar űrkutatásban Negyvenöt év után ismét magyar űrhajós emelkedik a világűrbe a következő napokban. Róla szólnak a hírek, vele van tele a sajtó, pedig Kapu Tibor csak a jéghegy csúcsa: utazása látványos és jól mutogatható, de ennél sokkal fontosabb eredményeket is fel tud mutatni a magyar űripar és -kutatás. 2025. június 10. 16:39 Eljöhet a politikai Besenyő Pista bácsik kora Hétvezér Eljöhet a politikai Besenyő Pista bácsik kora Gyurcsány óta tudjuk, hogy politikusnak nem kell őszintének lennie. Borkai óta tudjuk, hogy egy politikusnak nem kell erkölcsösnek lennie. Jakab óta tudjuk, hogy egy politikusnak nem kell elegánsnak lennie. A Tisza áradása viszont komolyan elsodorhatja azt a minimális elvárást is, hogy egy politikus képessége ne merüljön ki annyiban, hogy a Facebookon oda tud írni bármelyik kormánypárti bejegyzés alá egy egybites „jó vergődést” kommentet. 2025. június 1. 22:18 A hála, és ami vele jár Hétvezér A hála, és ami vele jár A hála kifejezése egyike azoknak a cselekedeteknek, amelyek egyszerűek, de mély hatással lehetnek az emberi kapcsolatokra. Mégis, sokszor nem bátorkodjuk kimondani az egyszerű "köszönöm"-öt, vagy megosztani, mennyire értékeljük mások tetteit. De vajon miért? Miért érezzük gyakran úgy, hogy a hála kimutatása kényelmetlen vagy akár felesleges? 2025. május 18. 22:53

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.