2023. március 27.
//
Hajnalka névnap

Csak emojikkal mernek udvarolni a fiatalok?

A valóságban képtelenek kapcsolatokat kialakítani, csak online bökdösik egymást a “mai fiatalok” – ezzel a merész felütéssel vette kezdetét a Szólj be a papnak! című rendezvény kedd este a Hangvillában.

A Házasság hete keretében megrendezett programon Varga Endre, a Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház vezetője beszélgetett három egyház képviselőivel a házasságról. A rendezvény nem veszprémi találmány, bár városunkban is több alkalommal megszervezték már: az ötlet, hogy a lelkészekkel, papokkal a templomon kívül, kötetlenebb körülmények között is lehessen beszélgetni, Debrecenből származik. 

A keddi program egy erős “ezek a mai fiatalok” felütéssel kezdődött: a moderátor szerint ugyanis a mai középiskolások nem tudnak személyesen kapcsolatot kialakítani, az iskolai bulikon a fiúk az egyik, a lányok a másik sarokban táncolnak, aki pedig megpróbál kezdeményezni a másik nem felé, az nevetség tárgyává válik. A fiatalok csak az interneten képesek kommunikálni egymással, online élik az életüket, ami az értékek elvesztéséhez vezet.

Erre reagálva dr. Takáts István katolikus pap elmondta: a fiatalokkal beszélgetve azzal szembesült, hogy a fiúk manapság úgy fejezik ki tetszésüket egy lánynak, hogy megbökik Facebook-on, ami időnként az egyszerű tetszésnyilvánításon túl rögtön egy invitálás is az ágyba. (Fiatalabb olvasóink kedvéért: a “bökéssel” szöveg nélküli értesítést lehetett küldeni, ami 4-5 éve a közösségi oldal egyik kiemelt funkciója volt.) Az atya hangsúlyozta: nem érdemes kihagyni lépéseket az ismerkedésben, fontos, hogy a fiatalok megéljék annak minden lépcsőfokát, attól a pillanattól kezdve, amikor először gyűjtik össze a bátorságukat, hogy odaálljanak a másik elé, az egymás felfedezésének, megismerésének minden izgalmáig. Azzal, hogy az érzelmek artikulálása néhány szmájlira csupaszodott le, valami nagyon szép dolog lényege sikkadt el.

Tanítványai között végzett felmérést Závodi Zsuzsanna református lelkész, aki ennek tapasztalatait a közönséggel is megosztotta. A fiatalok visszajelzéseiből kiderült, hogy az internet vált az elsődleges ismerkedési tereppé, pedig olyan emberekről van szó, akik aktív közösségi életet élnek: egy osztályközösséget alkotnak, edzésekre járnak, megvannak a maguk találkozási helyei. A középiskolások nincsenek túl jó véleménnyel az ellenkező nemről: a lányok infantilisnek tartják a fiúkat, a fiúk pedig úgy látják, a lányokat csak a divat meg az ehhez hasonló lányos dolgok érdeklik. 

A józanság hangján szólva végül Isó Dorottya evangélikus lelkész hidalta át a generációk közötti szakadékot. Mint mondta, a mai fiatalok másképp fejlődnek, más világban nőnek fel, később érnek, mint a szüleik generációja. Ezzel együtt a tapasztalat mégiscsak az, hogy ott van bennük a vágy, hogy közösséget találjanak magunknak, és eljön az az életkor is (még ha ma már később is, mint húsz-harminc évvel ezelőtt), amikor elköteleződnek egy társ mellett. Ebben pedig a mai napig meghatározó a szülők és nagyszülők által nyújtott minta – még ha a mai szülők és nagyszülők korosztálya gyakran nem is érti a XXI. század fiataljait.
 

Schöngrundtner Tamás
Domján Attila

További cikkek

Samiha Ayoub egyiptomi színésznő üzent a színház világnapján
Samiha Ayoub egyiptomi színésznő üzent a színház világnapján
A színházi világnapot a Nemzetközi Színházi Intézet (ITI) közgyűlésének határozata alapján 1962 óta tartják meg március 27-én, annak emlékére, hogy 1957-ben ezen a napon volt a Párizsban működő Nemzetek Színházának évadnyitója.
Zirci lelkészt választottak a Magyar Pünkösdi Egyház elnökének
Zirci lelkészt választottak a Magyar Pünkösdi Egyház elnökének
Megújult a Magyar Pünkösdi Egyház vezetése. Az egyház közgyűlése a hétvégén megválasztotta az új elnökséget, ezzel megalakulhat az új összetételű egyháztanács is, miután az elmúlt hetekben a négy egyházkerületben már döntöttek a régiók új vezetőiről. Az egyház elnökének Földesi Tamás zirci lelkipásztort, az egyház Stratégiai Tanácsadó Testületének vezetőjét választották meg.
Módosító indítvány az MSZP-től a helyi útfejlesztési projektekért
Módosító indítvány az MSZP-től a helyi útfejlesztési projektekért
Több veszprémi útfejlesztési projekt kapcsán arra kérte Hartmann Ferenc, helyi szocialista önkormányzati képviselő az Országgyűlés MSZP-frakcióját, hogy nyújtsanak be módosító indítványt az ország 2023-as költségvetéséhez. Mindezt annak érdekében, hogy megvalósulhassanak ezek a beruházások, amelyeknek a tervei készen vannak, de a forrás jelenleg nem áll rendelkezésre.
80 év néhány pillanattal szemben
80 év néhány pillanattal szemben
Szentmisével és koszorúzással emlékeztek Olaszfaluban a II. világháború végén meggyilkolt ártatlan civil férfiakra.
Csodát tesz az agyunkkal az erdei séta – most már kutatás is bizonyítja
Csodát tesz az agyunkkal az erdei séta – most már kutatás is bizonyítja
Egy új tanulmányban a kutatók azt elemzik, hogy a természet hogyan hat az agyunkra.