Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Világosítók a reflektorfényben

2020. január 20. 22:54
A Petőfi Színház tavaly indított beszélgetéssorozatot „Láthatatlan szakmák” névvel. A pódiumbeszélgetés a teátrum valódi kulisszáiba kalauzolja a nézőközönséget.

Hétfő este teljes sötétségbe borult a színház előcsarnoka, hogy aztán fény önthesse el: a Petőfi Szalon vendégei tehát a színház egykori és jelenlegi világosítói voltak, vagyis Somogyi György, a régi idők világosítója, és Bodor János, aki jelenleg is a színház munkatársa.

A beszélgetést Kellerné Egresi Zsuzska, a színház igazgatóhelyettese vezette, de mielőtt közelebbről is megismerkedtünk volna az est vendégeivel, egy videóösszeállítást vetítettek le, melyben az utca emberét kérdezték a világosítók rejtélyes munkájáról, hogy kiderüljön, vajon mennyire vannak tisztában a feladatkörrel. Meglepő módon egészen valósághűen nyilatkoztak a szakmáról. 

Bodor JánosBodor János

Bodor János elmesélte, korábban bántotta a felismerés, miszerint a világosítók munkáját nem ismerik, és nem érzékelik túlságosan, majd rájött, hogy éppen akkor végeznek jó munkát, ha nem veszik észre azt. Egy analógiával élve: a rendetlenség rögtön feltűnik az embernek, a rend viszont egy természetes „állapot”, amely nem zökkenti ki az embert. Valahogy a színházkedvelő közönség is így lehet ezzel: nem gondolkodik azon, hogyan lett a színpadon éjszaka, vagy éppen nappal... 

Somogyi GyörgySomogyi György

Somogyi György szerint erre a pályára nem készül az ember, hanem „egyszer csak” ott lesz, és szívvel-lélekkel csinálja. Ahogyan azt mondják, a világosítók teszik fel a koronát az előadásra, emellett pedig egyedül ők képesek eltűntetni, vagy éppen kiemelni dolgokat. Az esten a technikai fejlődés is szóba került, ennek kapcsán pedig kiderült, hogy újabb és újabb módszerek segítik a világosítók munkáját, ugyanakkor a hagyományos utak is jelen vannak.

Mint eddig minden Petőfi Szalon, ez is egyfajta jelképes emlékállítással zárult, vagyis kitűzték a vendégekről – az est során – készült portréfotókat, és a képek alá írták az alanyok nevezetes mondatait, amelyet a szakmájukkal kapcsolatosan nyilatkoztak. Bodor János a következőképpen sűrítette szakmáját egy mondatba: "Szem+fény+vesztés", míg Somogyi György így fogalmazott: "Láss csodát!"

Szabó Eszter
Domján Attila
további cikkek
Megkezdődtek a Magdi próbái kultúra Megkezdődtek a Magdi próbái A hétfői olvasópróbával elindultak a litéri vértanú, Bódi Mária Magdolna történetét feldolgozó misztériumjáték színpadra állításának előkészületei. ma 13:30 Bejelentették az Utcazene időpontját kultúra Bejelentették az Utcazene időpontját Közösségi oldalán villantott dátumot a Veszprémi Utcazene Fesztivál. tegnap 21:42 „Sokat dob egy nő önbizalmán, ha megtapasztalhatja, hogy egy szuperhős” Life&Style „Sokat dob egy nő önbizalmán, ha megtapasztalhatja, hogy egy szuperhős” Trokán Anna színésznő jelenleg a Magyar Színház tagja, de pályája elején évekig játszott a Veszprémi Petőfi Színházban is, mely időszakra a mai napig úgy hivatkozik: a legszebb évek. Jelenlegi színházában beszélgettünk vele, amelynek falai rendkívül meghatározóak a színésznő számára, hiszen gyerekként ott várta édesanyját, Papadimitriu Athinát, mert akkoriban ő is a Magyar Színházban játszott.  ma 11:35 Felbecsülhetetlen értékű köteteket rejt a veszprémi Érseki Palota barokk könyvtárszobája Veszprémi Érsekség Felbecsülhetetlen értékű köteteket rejt a veszprémi Érseki Palota barokk könyvtárszobája Több száz éves könyveket, díszes bibliákat, páratlan gyűjteményeket is tartalmaz a veszprémi Érseki Palotában található Koller-könyvtárszoba. A helyiséget a várnegyed megújításának részeként restaurálják, a munka lassan a végéhez közeledik, és a könyvritkaságok is visszatérhetnek helyükre. A több mint 250 éves épület impozáns könyvtárszobáját és annak kincseit a tervek szerint kiemelt alkalmakon, vezetett sétákon a látogatók is megcsodálhatják majd.  tegnap 12:44

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.