Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. május 21. Konstantin
Veszprém
17°C
2024. május 21. Konstantin
Veszprém
17°C

Betekintés Veszprém „virágzó” múltjába

2015. október 13. 21:20
Október 13-án jelent meg a Veszprém Megyei Levéltár Kaleidoszkóp sorozatának harmadik, Püspökkert című kötete, ezzel összefüggésben pedig az egykori veszprémi kertek kerültek fókuszba kedden, a Történelmi Szalon legújabb epizódjában.

Az eseményre a Szalon létrehívója, Márkusné Vörös Hajnalka beszélgetőpartnereinek a Püspökkert korábbi dolgozóit és leszármazottaikat, Strenner József kertészmérnököt, Veszprém nyugalmazott főkertészét; Boda Magdolna, az utolsó püspöki főkertész lányát valamint Fábián Pált, az eseménynek helyet adó Veszprémi Petőfi Színház egykori gondnokának fiát hívta meg, hogy idézzék fel a város régi kertjeivel kapcsolatos emlékeiket. A beszélgetésen részt vett továbbá Lakatos Orsolya zongoraművész, aki Fák és virágok című zongorasorozatával alapozta meg a rendezvény hangulatát.

Strenner József elmondta, Veszprém növényzetét, kertkultúráját elsősorban két tényező alakítja és alakította: a környék éghajlata, mely eredendően a tölgyeseknek kedvez, s amelyekből szép számmal akad még ma is, s a keresztül-kasul keringő Séd, amely kiváló termőtalajjal szolgál. A török hódoltság idején ugyan még valódi kertészkedésre nem nagyon volt lehetőség, jórészt csak szőlőt termeltek elődeink, a felszabadulás után, a gazdaság megélénkülésével azonban megjelenhettek az első tudatosan kialakítottan kertek. A barokk stílus kései folytatásaként, pici klasszicista behatással rendkívül szabályos, merev kertek épültek sok nyírott sövénnyel és virágágyással. Ez hívatott reprezentálni a földesúri mivolt kiváltságait is.

Később a város északi részén alakultak ki a püspöki kertek, a délin pedig a káptalani kertek, melyek elsősorban a rekreációt szolgálták. Megjelentek a veteményeskertek is az árutermelésre alkalmas nagybirtokok környékén, a 19. század végén pedig már a püspökségtől független, vegyestermesztéssel foglalkozó kertekre is lehetett bukkanni: ilyen volt például az Angeli major melletti. A közkertekben ezzel szemben elsősorban a dísznövényekre specializálódtak, amelyek a komfortérzet megteremtését szolgálták.

A legnagyobb kert aztán a 20. század elején jött létre a mai Veszprémi Petőfi Színházat körülölelő területen. A pozsonyi mintára kialakított Püspökkert sokáig megőrizte funkcióját: a város első számú díszkertje volt. Hatalmas területén rododendronok, fikuszok nőttek, az üvegházakban a legkülönlegesebb növények voltak megtalálhatóak, amelyeket nyáron filagóriákba ültettek ki, a mai színház helyén pedig egy külön kis vadregényes táj volt, ahol az ott dolgozók gyerekei szabadidejükben fára másztak és az ágakon ülve olvastak – emlékezett vissza Boda Magdolna.

A városi kert létrehozásáig a Püspökkert látta el a várost is virágokkal, területére azonban csak az ott dolgozók léphettek be. Az 1908-as évtől kezdett nyitottabbá válni, amikor Medgyaszay István tervei alapján felépült a színház. A színielőadások, filmvetítések és bálok helyszíneként szolgáló teátrum azonban nem csak a közösségi szórakozás helyszíne volt: a korban bevett szokás volt épületekkel gazdagítani a kerteket – mondta el Fábián Pál.

Nem sokkal ezután a püspökkert népszerűségét látva, az első közterület fejlesztések is lezajlottak: a '20-as években egyre több park, kert jött létre városszerte, a '30-as évektől kezdve pedig megépültek az első panorámasétányok. Nagyirányú fejlesztések történtek a centrumtól kicsit távolabb is: önkéntesekkel több ezer fát ültettek el – hársakat, juharokat, vadgesztenyéket.

Mindez nemcsak a város képének színesedését hozta magával, de az időközben felduzzadó lakosság életének megkönnyítéséhez is hozzájárult: ma már a kertjeink, fáink, zöldövezeteink elsődleges funkciója, hogy élhetővé tegyék a környezetünket, hiszen mind a testi, mind a lelki egészség megőrzésében fontos szerepet játszanak.

Bertalan Melinda
Domján Attila
további cikkek
A Fájdalmas Péntek áldozataira emlékeztek Olaszfalun Olaszfalu A Fájdalmas Péntek áldozataira emlékeztek Olaszfalun 1945. március 23-án 32 fiatalt lőttek le szovjet katonák a bakonyi településen. Vasárnap délelőtt szentmisével és koszorúzással emlékeztek az áldozatokra. 2022. március 27. 15:34 Korabeli filmszalagon a '30-as évek Veszpréme történelem Korabeli filmszalagon a '30-as évek Veszpréme Az utókor számára fennmaradt 1930-as évekbeli kisfilm mutatja be a két világháború közti Veszprémet, amit digitalizálva bárki elérhet az interneten. A megkopott szalagon még kivehető a Séd-völgy a Viadukt nélkül, az Óváros tér korabeli formája és az egykori Csomai strand átadójáról is tartalmaz képkockákat. 2021. november 20. 15:00 Megváltó a patikában-egy veszprémi gyógyszerészcsalád huszadik századi története(i) közélet Megváltó a patikában-egy veszprémi gyógyszerészcsalád huszadik századi története(i) Egy család, amelynek a patikájában Jávor Pál felesezett, a szalonjában püspökök teáztak, az egyik tagja pedig megmentette a Tűztornyot az oroszok géppuskájától: Veszprém ma nem lenne az, ami, a Kocsuba-Karabélyos família nélkül. 1911 és 1951 között ők voltak az Óváros tér mellett található Fekete Sas Gyógyszertár tulajdonosai, ez idő során rengeteget fényképeztek, filmeztek, leveleztek és nagy társasági életet éltek, így a család és a város története elválaszthatatlanul összefonódott. 2021. május 16. 12:15 Amikor még télen esett a hó Fortepan Amikor még télen esett a hó Erzsébet-ligeti jégpálya, befagyott Balaton, és Viadukton pózoló diák a téli időjárást idéző Fortepan-válogatásunkban. 2020. december 29. 4:25

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.