Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. május 20. Bernát, Felícia
Veszprém
16°C
2024. május 20. Bernát, Felícia
Veszprém
16°C

Ha megtanuljuk kezelni a cukorbetegséget, teljes életet élhetünk

2022. november 6. 4:00
Két év kihagyás után ismét offline keretek között rendezték meg a diabétesz világnapi programokat szombaton az Érseki Főiskolán.

A világnapi programokra Veszprém mellett Várpalotáról, Ajkáról, Sárvárról, Tapolcáról és Zircről is érkeztek érdeklődők.

A hivatalos dátum egyébként november 14., ezen a napon született Frederick Banting, akinek Charles Besttel közös gondolata és kutatása vezetett az inzulin 1922-es felfedezéséhez. A világnapot a Nemzetközi Diabetes Szövetség (IDF) és tagszervezetei rendezik meg világszerte.

Idén a kampány szlogenje Ismeretterjesztés a holnap védelmére, melynek megfelelően a veszprémi programokon is elsősorban a helyi közösségeket, csoportokat, családokat igyekeztek megszólítani, hogy minél szélesebb ismereteket szerezzenek a diabétesz veszélyeiről és megelőzéséről. Hiszen az egyszerű tettek is nagy jelentőséggel bírnak, melyek összeadódva jelentős eredményeket érhetnek el. A témák között szerepeltek többek között a cukorbetegség urológiai és idegrendszeri hatásai, az egészséges étkezés és mozgás, mint a megelőzés alappillérei, de szűrővizsgálatok és finom falatok is várták a résztvevőket.

Az eseményen részt vett Porga Gyula polgármester és Ovádi Péter országgyűlési képviselő is, akik a közösség erejére hívták fel a figyelmet. Veszprém megyében 33 éve működik a Veszprém Megyei Diabetes Egyesület, amelynek tagjai nemcsak a világnap szervezésében vesznek részt, de a mindennapokban is támogatást nyújtanak az érintetteknek. Egy ilyen közösségben, bármilyen nagy is a baj, sokkal könnyebb kilábalni a nehézségekből: a tagok rengeteg jó szót, erőt, kapaszkodót adnak egymásnak.

A közösség pedig egyre nagyobb – bár ebben van szomorúság is. Ma Magyarországon kb. 800 ezer embert érint a diabétesz, és további félmillió küzd a betegséggel úgy, hogy nem is tud róla, nincs diagnózisa. Holott a minél korábbi felismerés sokat segíthet a betegség későbbi menedzselésében. Persze ehhez szükséges az, hogy az érintettek hajlandóak legyenek elfogadni a helyzetüket és annak megfelelően viselkedni, a betegeknek azonban közel 10%-a a diagnózis felállítása után sem változtat semmit az életmódján - mondta el Vass Margó, az Alapítvány a Cukorbetegekért kuratóriumi elnöke. Nagyon sokat jelent például az egészséges étkezés, a mozgás, hiszen a túlsúly eleve megduplázza, az elhízás pedig megtriplázza a cukorbetegség kockázatát, és természetesen a rizikó már kialakult betegség esetén is fennmarad, súlyosbíthatja a páciens állapotát. Kellő odafigyeléssel, a betegség megfelelő kezelésével azonban ugyanolyan teljes értékű életet lehet élni.

Bertalan Melinda
Kovács Bálint

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.