A nemzetközi konferencián hazai és Közép-Európa egyéb országaiból érkezett oktatók, kutatók, ipari szakemberek mutatták be a a gépgyártástechnológia számos területének kutatási eredményeit, ipari megvalósításait.
Prof. dr. Takács János, a Gépipari Tudományos Egyesület elnöke az eseményt megnyitva elmondta: a konferencia szakmai előadásai a gyártás széles területeiről kerülnek ki, a hagyományos anyagok és technológiák mellett a digitalizáció, az ipar 4.0, robotizáció is megjelenik. Hozzátette: a konferencia hasznos a kapcsolatépítésben, a résztvevők hallhatnak megtermékenyítő gondolatokat, megismerhetnek potenciális partnereket és betekinthetnek más műhelyek működésébe.
A konferencia nyitóelőadását prof. dr. Monostori László, a SZTAKI igazgatója tartotta Ipar4.0 és azon túl: Néhány tendencia a CIRP-aktivitások tükrében címmel. Ennek felvezetéseként elmondta, hogy Magyarország gyártás szempontjából a tradicionális országok közé tartozik: a GDP nagy arányát teszi ki a gyártás, ugyanakkor az ipar 4.0 érettségi szintje viszonylag alacsony, támogatásra szorul.
A résztvevőket házigazdaként dr. Navracsics Tibor, a Pannon Egyetem alapítványának kuratóriumi elnöke köszöntötte. Mint elmondta, a Pannon Egyetem igyekszik előnyére fordítani a felsőoktatási szféra megújulását, tovább erősíteni a tudományos élet és a gazdaság közötti kapcsolatokat. A gyártás kulcskérdés Európa számára, földrészünk fokozatosan teret veszít a világgazdaságban részben a demográfiai hanyatlás miatt, részben pedig a stratégiai sérülékenysége miatt, melyre orvosság lehet az ipar és a rá támaszkodó stratégiai autonómia erősítése. Az Európai Unió gazdasági jelentőségének visszanyeréséhez szükség van a korábban elengedett gyártókapacitások visszacsábítására, és nyitottabbá kell tenni a nyilvánosságot a gyakorlati élet, a tudományos kutatosk, műszaki fejlődés felé; az európai cégeknek és kutatóknak egymással összefogva kell felvenniük a versenyt a nyugatról és keletről is jelentkező kihívásokkal szemben.
A nyitószekció plenáris előadásait követően péntek délután több szekcióban foglalkoztak az ipar 4.0, az anyag- és gyártástudomány területeivel. Szombat délelőtt az additív technológia és robotika, a gyártástechnológia és szimulációk, az általános gépészet témaköreit doglozzák fel több szekcióülésen.