Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. március 29. Auguszta
Veszprém
19°C
2024. március 29. Auguszta
Veszprém
19°C

Az egykori Vásárállás vonzotta a kereskedőket

2015. augusztus 24. 17:19 // Forrás: Veszprémi Levéltár, Fortepan
A múlt században a mai Kossuth utcán a vidékiek és a veszprémiek is a zsidók boltjaikban vásároltak, mulattak. Az akkor felhúzott épületekről jelent meg kiadvány.

A Veszprémi Kaleidoszkóp kötetei útikönyvként mutatják be Veszprém egy-egy városrészét, az ott kialakult településszerkezetet, benne a családok életét. Az előző rész a Cserhát eltűnt, iparosok lakta városrészéről szólt.

A közel 350 oldalas Veszprémi Kaleidoszkóp II. kötete a mai Kossuth Lajos utcát és a tőle délre fekvő dolomitfennsíkot, a valamikori Vásárállás területét mutatja be házról házra haladva. Brányi Mária alpolgármester a Hangvillában tartott hétfői kötetbemutatón örömét fejezte ki a második rész megjelenésével kapcsolatban. Elmondta, hogy hiánypótló írásról van szó, hiszen a kötet hozzásegít minket ahhoz, hogy közösen ismerjük meg Veszprém történelmét.

A kötet levéltári és nyomtatott források, irodalmi szövegek, valamint képi dokumentumok megidézésével igyekszik rekonstruálni a mezővárosi lét valamikori életérzését és a 19. század végi, 20. század eleji, sajátosan veszprémi mentalitást.

A mai Kossuth utca

A Kaleidoszkóp II.-ből kiderül, hogy a mai belváros, az országos hírű gabonavásárairól ismert Vásárállás vonzotta a városba költöző kereskedőket. Itt, a város szélének számító területen kapott építési telkeket a város evangélikus gyülekezete és tőszomszédjában a zsidó közösség. Itt épültek meg templomaik, iskolájuk, üzleteik, polgári otthonaik és a szórakozóhelyek: az Elit Kávéház, a Hungária és Szarvas étterem vagy az egyetlen kóser vendéglő, a Steiner kocsma. A tér mellett szalad le a völgybe a város kelet-nyugati átmenő forgalmát biztosító Palotai - majd Kossuth Lajos - utca, amely a 19–20. századra a város főütőerévé vált.

A II. jelöli a mai belvárostA II. jelöli a mai belvárost

A rengeteg kép segítségével, az utca és a tér házainak, üzleteinek, kávéházainak bemutatásával a könyvben feltárul a helyi zsidóság mindennapi élete és az, hogy hol alakították ki sajátos tereiket és élték mindennapjaikat. A vidéki vásározók és a veszprémiek a zsidók belvárosi boltjaiban vásároltak, tőlük szerezték be szükségleteiket: ruhát, illatszert, papírt, élelmiszert, italt, az általuk működtetett vendéglőkben mulattak, fakereskedéseikből vásároltak tűzifát, építkezésekhez szükséges anyagokat is.

Ge. Á.
Domján Attila
további cikkek
A veszprémi épületeknek is vannak meséi, amit most egy könyvben foglaltak össze A veszprémi épületeknek is vannak meséi, amit most egy könyvben foglaltak össze Valójában csak tégla és habarcs egyvelege mindaz, amit ma úgy ismerünk, hogy Veszprém város. Akkor mégis miért állja meg a helyét az a kijelentés, hogy Veszprémben az épületeknek lelke van? Az Európa Kulturális Főváros programnak köszönhetően a most napvilágot látott vaskos könyv erre ad választ. Összesen 380 oldalon keresztül mutatják be a város épített örökségét úgy, hogy a száraz évszámok helyett a házak saját történetét írják le, amik eddig aligha forogtak közszájon. ma 2:41 ,,Ember a rács mögött” - sosem látott kulisszatitkok a veszprémi várbörtön életéből kultúra ,,Ember a rács mögött” - sosem látott kulisszatitkok a veszprémi várbörtön életéből Jövő hét kedden nyitják meg hivatalosan az ,,Ember a rács mögött” című kiállítást a várbörtön falai között, amely eddig sosem látott módon kalauzolja el a látogatókat, bemutatva az elítéltek börtönben töltött mindennapjait.   2024. március 27. 21:36 #JÓÉJTPUSZIRA várja a veszprémieket Lackfi János programajánló #JÓÉJTPUSZIRA várja a veszprémieket Lackfi János A #jóéjtpuszi-kötet verseit hallhatjuk május 15-én Veszprémben. A Hangvillában fellép Lackfi János József Attila-díjas költő és Szirtes Edina Mókus Erkel Ferenc-díjas énekesnő, zeneszerző. 2024. március 26. 15:20 Szent Mihály veszprémi egyházának történeteit fűzték csokorba Veszprémi Érsekség Szent Mihály veszprémi egyházának történeteit fűzték csokorba Volt idő, amikor több mint száz kolostor működött a Veszprémi egyházmegyében. De IX. Pius pápa is kapott itt termelt somlói bort. A budapesti Mátyás-templom előtti Szentháromság-szobor pedig szintén Veszprémhez köthető. Az érsekség legújabb, hiánypótló kiadványa az egyházmegye ezeréves történetét mutatja be olvasmányosan, Gizellától napjainkig. 2024. március 26. 11:37

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.