Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Így nyaraltak az egyenlők között is egyenlőbbek a szocializmusban

2025. május 2. 11:34
A hetvenes évektől egészen a rendszerváltásig gyakori látogatója volt a Balaton délkeleti csücskének egy kék frottír fürdőnadrágos idősödő úr, aki nem egyszer okozott kínos pillanatokat azzal, hogy a vízből kijövet az átázott ruhaneműje szinte lecsúszott róla. Ennek viszont alig akadt néhány szemtanúja a feleségén, néhány közeli ismerősén és a nemzetbiztonság tagjain kívül. Az idős urat ugyanis Kádár Jánosnak hívták, aki a Magyar Szocialista Munkáspárt főtitkára volt. A helyszín pedig az akkori pártelit balatonvilágosi üdülőközpontja volt, ahol az egyenlők között is egyenlőbbek a legnagyobb nemzetbiztonsági védelem mellett tölthették szabadidejüket. Mindeközben a proletár népet szögesdrótkerítés és gépfegyveres katonák tartották távol attól a titokzatos partszakasztól, ahol egyszerre volt jelen a nyugati luxus és a szocializmus puritánsága.

Magyarország a „Felszabadulás” után még csak épphogy felocsúdott a II. világháború borzalmaiból, amikor a Balaton déli partjának lakosait már fűtötte az izgatottság. Nem is csoda, hiszen nem mondhatja el magáról bárki, hogy tóparti házát az ország politikai elitjének tagjai bérlik ki szezonról szezonra. Ekkor már közel negyven éve a Siófoktól a Balaton nyugati kanyarulatáig tartó partszakasz kedvelt nyaralóhely volt több tucat ingatlannal. A szocialista állam-berendezkedés kovácsai pedig hamar felfedezték maguknak ezt a minden igényt kielégítő helyszínt az országhatárokon belül.

Szegény tősgyökeres lakosok akkor még nem tudták, hogy a huszadik századi magyar történelem egyik legnagyobb kisajátításának előszelét tapasztalják éppen. 1948-ra viszont egyértelművé vált mindez. Az MSZMP akkori tagjai közül, aki már töltött el legalább egy nyarat a balatonvilágosi parton, mind egyetértett abban, hogy ez a terület sokkal többre érdemes annál, mint hogy a dolgozó nép pihenését szolgálja. A pártelit kizárólag magának akarta, ezért a tulajdonosokat a környéken üresen maradt, korábban főleg svábok által lakott házakba költöztették, a tóparti ingatlanokat pedig elkezdték átalakítani, vagy lebontani, hogy megvalósulhasson a korszak egyik kiemelkedő beruházása, amit csak Aliga I. és Aliga II. néven emlegetnek.

Alig pár év alatt komplett üdülőközpont épült fel villákkal, szállodával, olyan örökpanorámás közösségi házzal, amiben alul moziterem volt, a tetőteraszra pedig lift szállította fel az ételt a vendégeknek. A beruházás következtében Balatonvilágos gyakorlatilag megszűnt önálló településnek lenni, ezért a községházat étteremnek alakították át, ahol kapható volt mindenfajta trópusi gyümölcs, de emellett saját gazdasággal is rendelkezett a partszakasz fölött elterülő löszfal tetején, hogy a konyhára, ahol állandóan jelen volt a KÖJÁL munkatársa csak megbízható eredetű, jó minőségű alapanyag kerülhessen. A vendégek, akik kizárólag az MSZMP legbelsőbb köreiből kerültek ki pedig bármit rendelhettek, a szakácsok és a személyzet tagjai gondoskodtak arról, hogy igényüknek megfelelő étel kerüljön a vacsoraasztalra.

Ezen, a nép tagjaitól hermetikusan elzárt területen saját nyaralókat is kaptak pártvezérek. Rajk Lászlónak, Gerő Ernőnek és Kádárnak is voltak villái – utóbbit később még személyesen meglátogatjuk – és persze Rákosi Mátyásnak is, aki köztudottan hedonista és üldözési mániás személyiségét egyszerre érvényesítette az üdülőtelep kialakításánál.

Balatonvilágos aligai részét ugyanis kettéválasztották Aliga I. és Aliga II. egységre. Hiába szolgálta mindkettő a szocializmus szűk pártelitjének exkluzív kikapcsolódását, valójában az egyenlők között is különbséget tett.

Aliga I. szolgált az MSZMP ranglétrájának legfelső fokain egyensúlyozó személyek nyaraltatására. Ők látogathatták az itt felépített üdülőt és faházakat. Saját strandjuk és mozitermük volt. De, hogy a pártfunkcionáriusok közötti különbség itt is testet öltsön, a hierarchiában magasabb polcon lévő vendégek Balaton-panorámás szobákat kaptak, az eggyel alattuk lévőknek, de még mindig az elithez tartozóknak meg kellett elégednie a partoldal alján elterülő erdősáv látványával, aminek egy részét ugyancsak Rákosi telepítette oda, hogy a kíváncsi szemek elől megóvja a területet.

Castro-villaCastro-villa

Ezzel szemben Aliga II. egy még ennél is zártabb zóna volt, amit még Aliga I-től drótkerítés zárt el, védelméről pedig maga a nemzetbiztonság gondoskodott. Ezt annyira komolyan vették, hogy a hivatalos bevezetőutakat gépfegyveres katonák őrizték, akik a partoldal tetején több rejtett állásban is ott lapultak végig. Ugyanide külön légvédelmi üteget is telepítettek, valamint olyan reflektorokat, amikkel éjszaka a vizet pásztázták illetéktelen behatolók után kutatva.

Rákosi paranoiájára jó példa, hogy a Balatonba is csak úgy ment el úszni, ha testőrei csónakkal követték, amikor pedig a parton pihent, a víz felől motorcsónakos rendőrök vigyázták a nyugalmát.

De nem csak a pártvezér és a hozzá legközelebbállók időztek Aliga II-ben időről időre. A terület egyik ikonikus épülete volt a Fidel Castroról elnevezett Castro-villa. Ez a sok szocreál stílusú épület mellett még magán hordozta a ’30-as évek építészeti eleganciáját, a játékosan osztott nyílászáróival és a teraszrész oszlopsorával. Itt szállásolták el azokat a külföldi elit vendégeket, akik valamelyik baráti szocialista államból érkeztek Magyarországra. Többek közt aludt itt Hruscsov, Honecker, Gorbacsov, de még maga Jurij Gagarin is. Nevét mégis a kubai partizánról kapta, aki szintén megfordult itt. Állítólag egyszer éjnek éjjelén Siófokról kellett pingpongasztalt hozatni az Aliga II-be, mert Castronak kedve támadt egyik kedvenc hobbijának hódolni.

A Castro-villától nem messze állt egy sokkal puritánabb épület, külsőre egy egyszerű bungaló. IV-es számú pavilon volt a hivatalos neve. A nyolcvan négyzetméteres nyaraló különlegessége nem a küllemében volt, sőt, az minden szempontból a szocializmus puritánságát sugározta. Az sokkal fontosabb volt, hogy kinek a pihenését szolgálta. A IV-es számú pavilon hivatalosan a párt, így a magyar állam tulajdonában állt, viszont ők a kommüniké szerint odaajándékozták „a nép szeretett vezérének”, Kádár Jánosnak.

A pártvezér állítólag még ezt az egyszerű, Bauhaus stílusban felépült épületet is fényűzésnek tartotta, pedig bútorait tekintve nem szárnyalta túl az akkori egyik pártirodát sem. A székek, az asztalok, a kanapé és az ágy mind el voltak látva az MSZMP lajstromszámával. Kádár hosszú heteket töltött itt minden évben, sőt, regnálása utolsó éveiben már hónapokban mérhető szabadságot vett ki, amit Aliga II-n töltött a köznyelv szerint csak Kádár-villának gúnyolt bungalóban.

Az MSZMP főtitkára állítólag nem kérte, hogy alakítsák át az épületet, számára megfelelt ez a szocialista realista atmoszféra, felesége, Tamáska Mária miatt viszont felszerelték az épületet légkondicionáló berendezéssel, valamint itt üzemelték be az ország első színestelevízióját is.

Kádár viszont a telefonvonalat kiköttette a házból, és átvezettette a közeli őrbódéba azzal a kikötéssel, hogy csak akkor szóljanak neki, ha kitört a III. világháború, minden más esetben megtiltotta, hogy a párt és az ország ügyeivel zavarják pihenését.

Ideje legnagyobb részét a Kádár-villa kertjében töltötte, vagy azon a mesterséges szigeten, amit a parttól pár méterre építettek neki. Itt olvasott, horgászott, vagy a szomszédos „villa” párt által kinevezett tulajdonosával, Aczél Györggyel sakkozott órákon keresztül.

Időnként a szigeten kikötött a Hullám névre keresztelt ötszemélyes hajó is. Ez volt Kádár magánhajója, amit egy 130 lóerős Volvo-motor hajtott, felszereltségét tekintve pedig még mélységi radar is volt rajta. Kádár helye itt is megkérdőjelezhetetlen volt, közvetlenül a vezető melletti ülés volt fenntartva neki minden sétahajózás alkalmával.

A szocialista Magyarország mindenható ura, amikor Aliga II-n időzött, látszólag nem különbözött a tisztes munkában megöregedett proletárok tömegétől. A rendszerváltás után láttak napvilágot azok a beszámolók, miszerint Kádár gyakran jelent meg a villa teraszán egy vizes kendővel a fején, kék frottír fürdőnadrágban. A Balatonban is szívesen hűsítette magát, ilyenkor kifelé jövet a nadrág gyakran csúszott lejjebb annál, mint amit a puritán szemérmesség még eltűrne.

A rendszerváltás után aztán fény derült az összes titokra, ami azelőtt Aliga I-et és II-t övezte. Legalábbis azokra a dolgokra, hogy hogyan is pihentek itt a szocializmus leghűségesebb pártkatonái. Sőt, Aliga I-et a kapitalizmus bekebelezte és immáron piaci alapon folytatódott a turizmuson belüli története. Aliga II. viszont a Castro-villával, a IV-es számú pavilonnal, a lifttel felszerelt közösségi házzal ott maradtak üresen. Az idő vas fogának próbáját pedig még ezek, az egykor a nemzetbiztonsággal őrzött épületek sem állták ki. A penészes falak és betört ablakok pedig hűen tükrözik a bukott, de máig velünk élő szocializmus emlékét.

Az eredeti cikk a Life&Style magazin 2025/tavaszi számában jelent meg.

Hajas Bálint
további cikkek
Rúzsa Magdi: „Olyan ugródeszkám volt, amitől megállíthatatlan lettem” Life&Style Rúzsa Magdi: „Olyan ugródeszkám volt, amitől megállíthatatlan lettem” Rúzsa Magdolna neve húsz évvel ezelőtt robbant be a köztudatba, amikor a Megasztár című tehetségkutató műsort megnyerte. Az énekesnő azóta folyamatosan jelen van, rendkívül népszerű, tavaly ő lett a hazai rádiókban legtöbbször játszott előadó. Pályája töretlenül ível felfelé, többszörös arany és platina lemezes, az Arénát már jó párszor megtöltötte. A háromgyermekes anyuka koncertnaptára a mai napig tele van, de már a gyermekein múlik, hogy mennyire. Beszélgetésünkben szó esett önismeretről, saját magunk elfogadásáról, és arról, mi jelenti számára az igazi adrenalint. Rúzsa Magdi mesélt a családjáról is, és arról, miért létezik többféle igazság a múltját illetően. 2025. június 3. 13:13 „Amint elérjük az egyik célunkat, újabbat tűzünk ki magunk elé” Life&Style „Amint elérjük az egyik célunkat, újabbat tűzünk ki magunk elé” Nem volt mögöttük sem hosszú évek tapasztalata, sem kapcsolati háló, sem kimagasló tőke, csupán elszántság és tenni akarás. Ürményi Sándor huszonöt évvel ezelőtt egy kis családi vállalkozásként alapította meg Veszprémben a nyílászárókkal foglalkozó Ada-Bau Kft-t, ami mára cégcsoporttá nőtte ki magát. A vezetői székekben azóta az alapító két fia, Adrián és Norbert ül, velük jártuk végig az Ada-cégcsoport történetét az édesapa legfontosabb intelmeitől kezdve a két eltérő személyiségű fiú konfliktusain és megoldásain át addig, hogy az Ada-cégcsoport mára átlépte az országhatárt is, technológiájukban pedig a legmodernebb eljárásokat alkalmazzák. 2025. június 10. 7:29 A szerzetes is ember Life&Style A szerzetes is ember Ha egy hollywoodi filmrendező holnap úgy döntene, hogy filmet készít egy szerzetesrendről, a castingra minden bizonnyal csak idős, szakállas férfiakat hívna. A film cselekménye pedig kimerülne annyiban, hogy a szerzetesek egy sötét helyen szótlanul kódexeket másolnak, vagy egész nap csak zsolozsmáznak. Ha pedig valaki a monostor falain kívülről bekopogna hozzájuk, ijedten néznének egymásra. Mindez távolabb nem is állhatna a valóságtól. A keresztény szerzetesrendek talán az utolsó olyan közösségek a földön, akik életvitelükben a mai napig ragaszkodnak azokhoz a középkori regulákhoz, amiket az elődök írtak le, mégis az, amit üzenni szeretnének a világnak, nem is lehetne XXI. századibb. Mihályi Jeromos atyával, a tihanyi bencések perjelével a monostor falain belül találkoztunk, hogy az ő segítségével megismerjük a kívülállók számára misztikus és spiritualitással átszőtt szerzetesi világot. 2025. május 17. 7:31

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.