Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Az eltűnt falu története Veszprém mellett, aminek lakói egykor királyi kiváltságokkal is bírtak

2025. február 2. 13:31
Tavasszal és nyáron, amikor a fák zöld lombjai életük teljében vannak, akkor is nehéz észrevenni a középkori templom romjait, ha ott állunk tőle pár méterre. De télen is csupán a kopár faágak között egy sötét sziluett az, ami árulkodik, hogy itt valamikor pezsgőbb élet volt, mint amit manapság a rókalyukak és nyúlüregek lakói teremtenek. Csepely falut Veszprém mellett ma már nem jelzik a térképek, pedig a középkorban a lakói királyi kiváltságokkal is rendelkeztek.

Nagyvázsony és Tótvázsony között északi irányba szinte csak a Kab-hegy látványa, ami megtöri a kezdődő Bakony lankáit, na meg persze néhány erdős sáv, ami szabálytalanul tagolja a tájat. Egy ilyen erdőgóc azonban olyan történelmi emléket rejt magában, aminek fénykoráig vissza kell menni egészen a középkorig.

A 19. században még voltak olyan térképek, amik jelölték Csepely romjait, bár ténylegesen akkor már nem lakták ezt a részt. Ahhoz jóval korábbra, az államalapítás utáni évtizedeikig kell visszamenni.

A pannonhalmi úgynevezett „hamis oklevelek” említik először, 1086-ban, majd 1135-ben olyan helyként, ahol szőlőművelés folyt egy másik apátság, a bakonybéli bencések részére. Ezek az oklevelek valójában később, az 1200-as években keletkeztek, ezért is hívják őket a történészek „hamisnak” ugyanakkor azokon a tényeken nem változtatnak, hogy a Nagyvázsonytól pár kilométerre észak-keleti irányban elterülő település már ekkor, az Aranybulla előtt lakott volt.

Ráadásul lakói olyan királyi pohárnokok és vadászok voltak, akik több kiváltságban is részesültek, ezek közül az egyik legfontosabb, hogy nem volt adókötelezettségük.

Csepely történetétől elválaszthatatlan az a család, akikről a nevét kapta a terület. Korabeli leiratokban lehet találkozni Csepely Lőrinccel és fiával, Tamással, akik 1319-ben egy peres ügybe is belekeveredtek egy bizonyos Gerencséri Pállal, aki társaival akkoriban Csepelyen hatalmaskodott.

Az évszázad végére viszont már több kisnemes birtokaként volt számon tartva, közülük kiemelkedik a népes Vezsenyi család, akiknek egyik ága élhetett itt. Ezután viszont lassan ugyan, de Csepely lakossága elkezdett fogyásnak indulni. 1531-ben már csak kilenc adófizető portát, öt szegény jobbágyot és három szolgát, továbbá négy lakatlan telket írtak össze.

Végérvényesen a török betörés pecsételte meg a település sorsát. Az 1600-as nőzséri ütközet után a csepelyiek a közeli Vázsonyba menekültek és már nem tértek vissza a faluba. Az üres épületeket ugyan még később néhány család birtokba vette, de a falu már sosem volt ugyanolyan, mint előtte. Az utolsó említése Csepelyként 1661-ben volt.

A házak idővel eltűntek, az alapjuk is a föld alá került, ami fölött ma már napraforgók nőnek, egyedül a román stílusú templom falai maradtak meg hírvivőként. Sok információ viszont erről az épületről sem maradt fent, annyi viszont még ma is látszik, hogy egy egyhajós épület volt, amihez északi irányból egy sekrestye is csatlakozott. Ennek az alapjait a mai napig fel lehet fedezni, ahogy az oltár helye és egy lőrésszerű ablak is beazonosítható az épület maradványain, valamint egy 1333-as feljegyzésből tudható, hogy papját egykor Lukácsnak hívták.

A templomtól nem messze egy másik épület, egy három részből álló családi ház alapjait is sikerült megtalálni. Ráadásul néhány régészeti lelet, például egy kovácsoltvas buzogány arról árulkodik, hogy katonacsalád otthona lehetett az épület valamikor.

A területen a huszadik század közepén végeztek komolyabb ásatásokat Dienes István vezetésével. Ekkor tárták fel a templomot is, valamint végezték el részint a helyreállítását, miközben több Árpád-kori edénytöredéket is találtak a földben.

Csepely misztikumát ma már az érintetlensége adja, hiszen a kis erdős sávba, ami rejti az emlékeit út sem vezet be. Azt négy oldalról szántóföldek veszik körbe, a sűrű növényzet pedig tökéletes rejtekhelyet ad az egykori falu maradványainak.

Még több kép Csepely elfeledett településéről ide kattintva:

Galéria
Csepely elfeledett települése
Hajas Bálint
Szalai Csaba
további cikkek
Elveszettnek hitt magyar fotósorozat került elő Londonban, köztük reformkori veszprémi emberek képeivel kultúra Elveszettnek hitt magyar fotósorozat került elő Londonban, köztük reformkori veszprémi emberek képeivel Több mint százötven évig azt hitték, hogy elvesztek azok a magyar fotók, amik még az 1862-es londoni világkiállításra készültek. Tiedge János fényképeit viszont most a londoni Victoria & Albert Múzeum archívumában megtalálták, amikor elkezdték digitalizálni azt. A fotósorozat amellett, hogy bemutatja az akkori magyar népviseletet, árulkodik hazánk társadalmi rendszeréről is. A képek már Budapesten a Néprajzi Múzeumban vannak egy időszaki kiállítás keretében, köztük tizenkilencedik századi veszprémi emberek fotóival. 2025. március 18. 14:41 Újragondolták a Veszprémi Térképvándort – már bővített tartalmakkal elérhető közélet Újragondolták a Veszprémi Térképvándort – már bővített tartalmakkal elérhető Péntek délelőtt a Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém Vármegyei Levéltára mutatta be a Térképvándort, melyet a korábbi fejlesztések birtokában gondoltak újra. 2025. március 16. 5:28 Némán figyelik a veszprémieket történelem Némán figyelik a veszprémieket Nem egyszerű észrevenni őket, hiszen a liget előtt a legtöbben vagy valahova sietnek, vagy valahonnan jönnek éppen, így pedig alig marad idő a mindennapok rohanásában szemügyre venni a könyvtár régi, eklektikus épületét, ahonnan több marcona férfialak tekint le némán, immáron több mint száz éve. Cikkünkben eláruljuk, hogy kik is ők valójában. 2025. március 9. 11:20 Évszázados vita végére kerülhet pont a hunok eredetéről kultúra Évszázados vita végére kerülhet pont a hunok eredetéről Messzire nyúló genetikai kapcsolatokat tártak fel az ELTE kutatói Belső-Ázsia és a Kárpát-medence között – közölte az egyetem. 2025. március 6. 15:10

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.