A horvát és a magyar férfi kézilabda-válogatottat gyakran összehozta a sors a nagy világversenyeken. A tizennégy lejátszott mérkőzésből tízet nyertek a horvátok, hármat a magyarok, egy pedig döntetlenre végződött. Tekintsük jó előjelnek, hogy utoljára a tavalyi Európa-bajnokságon a mieink bizonyultak jobbnak.
Az olimpián először 2004-ben csapott össze a két alakulat. Az athéni játékok elődöntőjében a későbbi aranyérmes Horvátország csak szoros csatában nyert a Skaliczki László szövetségi kapitány szakmai irányításával végül negyedikként záró Magyarország ellen 33-31-re. Nyolc évvel később, 2012-ben Londonban a csoportküzdelmek során 26-19-re győztek ellenünk a horvátok, de tíz nappal később a két csapat ismét összecsapott, méghozzá a bronzmeccsen. Ezt a mérkőzést is simán, 33-26-ra nyerték dél-nyugati szomszédaink, így ismét lemaradtunk a dobogóról. Tavaly Párizsban nem találkozott a két együttes – a horvátok a kilencedik, a magyarok a tizedik helyen zárták a tizenkét résztvevős tornát. Csak Japánt és Argentínát sikerült megelőznünk.
A világbajnokságok történetében 1997-ben Japánban találkozott először a két nemzet válogatottja. Azt a csatát a végül negyedikként záró mieink nyerték 23-20-ra. Vass Sándor szövetségi kapitány, aki egyben a Fotex KC vezetőedzője volt, a veszprémiekre építette csapatát. Két évvel később, 1999-ben Egyiptomban a csoportkörben csak egy hajszállal (20-19) voltak jobbak a horvátok. Ugyanez történt 2003-ban Portugáliában, ahol a csoportkörben 30-29-re kapott ki válogatottunk. Ezt a vb-t Horvátország nyerte soraiban két veszprémi játékossal – Mirza Dzombával és Bozidar Joviccsal –, Magyarország a hatodik helyen végzett. 2007-ben Németországban a középdöntőben simán nyertek ellenünk a horvátok (25-18). Két évre rá Horvátországban rendezték a világbajnokságot, s a középdöntős összecsapáson ismét nem volt esélyünk ellenük (27-22) – már a zágrábi meccs szünetében kialakult az ötgólos különbség (13-8). Ezen a tornán a franciák mögött ezüstérmet nyertek a házigazdák, Hajdú János gárdája a hatodik helyen végzett. 2013-ban Spanyolországban is sima horvát győzelem született a két csapat csoportmeccsén (30-21). 2017-ben Franciaországban már „csak” hárommal tudtak nyerni ellenünk a horvátok a csoportban (31-28).
Az Európa-bajnokságokon is többször összecsapott a két válogatott. Először 1996-ban Spanyolországban, ahol ugyancsak a csoportkörben 30-27-re győztek a horvátok. Két évvel később Olaszországban viszont a veszprémi klubcsapatra épülő magyarok örülhettek (28-27). Hosszabb szünet után a 2012-es szerbiai Eb középdöntőjében nem bírt egymással a két együttes (24-24). Utoljára egy évvel ezelőtt Németországban Chema Rodríguez vezetésével a középdöntőben 29-26-ra sikerült legyőzni a horvátokat. Az ötödik hely megszerzésével válogatottunk története során a legjobb Európa-bajnoki szereplését ünnepelhette. Ebből a magyar csapatból kedden is mindenki ott lehet a horvátok elleni zágrábi negyeddöntőben. Ezúttal minden bizonnyal nehezebb dolguk lesz a hazai környezet minden előnyét élvező ellenféllel szemben.