Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A nemzetiségek is küzdöttek a magyar szabadságért

2024. március 16. 10:56
Az 1848-as szabadságharc győzelméért bőven harcoltak olyanok is, akiknek vérében nem csak magyar vér csörgedezett. Közülük az örmények főleg kitűntek, nem véletlen, hogy az aradi vértanúk közül kettő tábornok is ilyen nemzetiségű volt. Az ő leszármazottjaik, a ma Veszprémben élő örmény nemzetiségűek kiegészülve a lengyel társaikkal szerveztek péntek délután ünnepi megemlékezést a Török Ignác utcai emlékműhöz.

Az 1848-49-es szabadságharcban hetvennél is több örmény származású tiszt szolgált a magyar seregben, a harcokban pedig körülbelül kétszáz ilyen nemzetiségű katona vett részt a feljegyzések szerint.

Ezekre a történelmi adatokra péntek délután is felhívták a figyelmet Veszprémben, amikor a Török Ignác utcai Aradi vértanúk emlékműnél az örmény és a lengyel nemzetiségi önkormányzat szervezésében megemlékező ünnepet tartottak.

Az eseményen az ünnepi beszédet Bardon Tamás, a Magyar Honvédség Légi Műveleti Vezetési és Irányítási Központ parancsnoka mondta, aki elsősorban katonai szemüvegen keresztül, az 1848-ban a császári seregek ellen kiálló magyar haderő oldaláról közelítette meg a szabadságharc elemzését.

Mint mondta, a magyar hadsereg olyan összetételű és annyira szervezett volt, ami nem jellemző a forradalmi seregekre. Arról a történészek közt is megoszlanak a vélemények, hogy ez kinek volt köszönhető elsősorban, de tény, hogy Batthyány Lajos, Kossuth Lajos és Mészáros Lázár is sokat tett azért, hogy a magyarok ilyen sikeresen harcolni tudjanak a túlerővel szemben, de főleg a forradalmi eszme, ami táplálta a hősiességet és bátorságot.

Bardon Tamás arra is kitért, hogy a magyar hadsereg képe leképezte a társadalmat is, hiszen nyolcvan százaléka a katonáknak főleg a földművelő parasztság sorából került ki, negyven százalékuk pedig valamelyik nemzetiséghez tartozott.

Utóbbi kapcsán megemlítette, hogy az aradi vértanúk között ketten, Kiss Ernő és Lázár Vilmos is örmény származásúak voltak.

A magyar hadsereg egyébként legnagyobb létszámában 170 ezer fős volt, őket pedig csak az orosz cár seregeit behívva sikerült az osztrákoknak legyőznie.

Bardon Tamás elmondta, bár a szabadságharc végeredménye kudarc volt, abból mégis építkezni lehet. Ha pedig valaki azt gondolja, hogy ami egyszer megtörtént a történelemben, az nem fog újra, az nagyot téved, hiszen most is forrong körülöttünk Európa, ezért kell különösen vigyáznunk a saját békénkre.

Az ünnepségen ezután a TIT Váci Mihály Irodalmi Színpad tagjai szavaltak különbözp forradalmi verseket Felföldi Gábor vezetésével, majd a jelenlévők, köztük az örmény, lengyel, német és ukrán nemzetiségi önkormányzat tagjai megkoszorúzták az emlékművet.

vehir.hu
Szalai Csaba

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.