2023. május 28.
//
Emil, Csanád névnap

Mi az a furcsa installáció a Kossuth utcán?

Pénteken került ki a Kossuth utcára, a posta előtti térre az a meghökkentő installáció, amit egy művészcsapat tagjai készítettek a nyáron Köveskálon. A Collabyrinth névre keresztelt projekt összegyűjtött hulladékból készült, így alkotóelemeiben és formájában is a környezettudatosságot és az újrahasznosítás fontosságát hirdeti.

2016-ban indult el a Hybridart Camp alkotótábor, ahol nemzetközi művészeti egyetemek végzett és jelenlegi hallgatói egy művésztanár közreműködésével hoztak létre visszagyűjtött hulladékból álló hatalmas köztéri installációkat. A táborban a magyar résztvevők mellett évente vendégül látnak szlovák, cseh, lengyel, román és szerb, valamint az Egyesült Arab Emírségekből érkező hallgatókat is, ezáltal a tábor a közös alkotótér mellett egy nemzetközi kapcsolatrendszer inkubátoraként is szolgál.

A program keretében létrejövő, nagy méretű köztéri installációk a környezettudatosság és az upcycling, azaz a továbbhasznosítás jegyében készülnek különböző típusú hulladékok felhasználásával, amelyeket egész évben több helyszínen, rendezvényen, fesztiválon gyűjtöttek össze.

A 2021-es programot, gyűjtéseket szervező HybridCycle célja, hogy a művészet és a kreativitás szemléletformáló eszközeivel megerősítse a zöld gondolkodást mind egyéni, mind vállalati szinten. 2021-ben a HybridCycle a Veszprém-Balaton 2023 programmal együttműködve a festői Köveskálra invitálta a hazai és nemzetközi művészeti intézmények hallgatóit és friss diplomásait. Augusztus 24. és szeptember 2. között a Hybridart Camp alkotótáborban a fiatal művészek a környezettudatosság szemléletében készítették el műveiket az inspiráló balatoni környezetből ihletet merítve. Az alkotások a Collabyrinth kültéri installáció elemeiként különböző művészi nézőpontokat képviselve fogalmazzák újra a hulladékot, mint ismételten felhasználható anyagot.

A Collabyrinth a fenntarthatóság gondolatkörének népszerűsítésén alapuló köztéri installáció, amelynek célja a tudatos fogyasztás és a fenntarthatóság szellemiségének képzőművészeti eszközökkel való megjelenítése. A Collabyrinth egy közösségi labirintus megvalósítása köré épült, amelyet a 2020-as év és a 2021-es év alkotásai tesznek jelenleg teljessé. A művek vegyes technikával, különböző hulladék alapanyagok felhasználásával készültek és egy speciális kialakítású, acél vázszerkezetre felerősítve válnak egységes, mégis sokszínű kompozícióvá. A labirintus, mint interkulturális szimbólum egy olyan komplex teret határoz meg, melyben eltévedve szabadon merülhetünk el gondolatainkban és a mélyebb elmélkedésre összpontosíthatunk. A körbe- és bejárható installáció üzenete a fenntartható hulladékgazdálkodásra és a tudatos fogyasztásra való fokozott odafigyelés.

vehir.hu
Domján Attila

További cikkek

Láthatóvá vált az idő a kiállításon
Láthatóvá vált az idő a kiállításon
A két művész sokáig nem is tudott egymásról, és arról sem, hogy pont ugyanazt a dolgot csinálják egymással szemben. Csupán a Balaton választotta el őket. Az Európa Kulturális Főváros programnak köszönhetően viszont most összekapcsolódott Szalontai Ábel és Szabó Dezső fotóművészek munkássága. A Művészetek Házában péntek este két különböző, mégis egy kiállítás nyílt meg.
Kerti tó: a békák utolsó menedéke?
Kerti tó: a békák utolsó menedéke?
A kétéltűek közel 370 millió éve élnek a Földön, mi mégis évtizedek alatt a kihalás peremére sodortuk őket. Az állománycsökkenésük Magyarországon is drasztikus ütemben zajlik. Ha a tendencia nem változik, akkor néhány éven belül a legtöbb tájegységünkről eltűnnek. Jó hír viszont, hogy egyénileg is sokat tehetünk a megmentésük érdekében, ha saját kertünkben szaporodó- és élőhelyet biztosítunk számukra. Kántás Zoltán, környezetvédelmi méréstechnikus, aktív természetvédő írása.
Idén sem marad senki rozé, rizling és jazz nélkül Veszprémben
Idén sem marad senki rozé, rizling és jazz nélkül Veszprémben
A Rozé, Rizling, Jazz Napok Veszprém olyan zenei és gasztronómiai fesztiválja, ami 13. éve úgy része a nyári programdömpingnek, hogy még a világjárvány miatt sem maradt el alkalom. Idén az Európa Kulturális Főváros évében ugyanúgy a jól bevált recept szerint készültek a szervezők, de néhány újítás így is bekerült a programok közé. Erről tartottak sajtótájékoztatót csütörtök este a Városháza előtti téren.
Menő zugot építettek a könyvtár egyik szárnyában
Menő zugot építettek a könyvtár egyik szárnyában
Klubhelyiség, társasjátékok, könyvek, eldugott sarkok, nagy közösségi terek, de még podcast stúdió és közösségi iroda is van az Eötvös Károly Megyei Könyvtár felújított épületszárnyában, amit stílszerűen csak Zugnak neveztek el megálmodói. Ez a fejlesztés is az Európa Kulturális Főváros programnak köszönhető, a legfontosabb eredménye pedig, hogy végre elkészült egy olyan hely a városban, ami teljes egészében a fiataloknak szól és a jövőben ők alakíthatják saját igényeik szerint azt, hogy mi történik a falak mögött. Szerda délután fiatalos stílusú, ünnepélyes átadót rendeztek.
Bemutatták a Szombat folyóirat veszprémi, tematikus számát
Bemutatták a Szombat folyóirat veszprémi, tematikus számát
Kedd délután az Eötvös Károly Megyei Könyvtár Kisfaludy-terme adott otthont az eseménynek, a sok felújítás óta pedig ez volt az első rendezvény, mely megvalósulhatott a teremben.