2023. május 31.
//
Angéla névnap

Kortárs üvegkiállítás a Hősök Kapujában

A Laczkó Dezső Múzeum üveggyűjteményének válogatott darabjaiból nyílt kiállítás szombaton a várkapuban.

A művészien kivitelezett használati tárgyaktól az absztraktabb alkotásokig a szó szoros értelmében is nagyon sokszínű tárlatot rendeztek be a Hősök Kapujában a Laczkó Dezső Múzeum munkatársai. A múzeum több mint 450 darabból álló kortárs üveggyűjteményéből összeállított kiállítás csak töredékét mutatja meg az intézmény műtárgyvagyonának – habár üvegalkotások esetében talán nem jó ómen ezt a szót használni.

Bodonyi Emőke (fotó: Domján Attila)Bodonyi Emőke (fotó: Domján Attila)

A szűk térbe viszont tényleg csak egy szelete fért be annak az anyagnak, amit Bodonyi Emőke művészettörténész az egyik legjelentősebb hazai közgyűjteménynek nevezett. Bodonyi szerint abban, hogy a veszprémi múzeum ilyen színvonalas gyűjteménnyel rendelkezik, több tényező is közrejátszott. Egyfelől a Bakony történelmileg is az üveggyártás egyik fontos helyszíne, már a 18. században is működtek üveghuták a hegység erdőiben, az ajkai üveggyár pedig ipari szintre emelte a termelést. 

Az üveg aztán az ’50-es évektől került a művészek látóterébe, ettől kezdve a művészi gonddal elkészített egyedi, gyakran mély filozofikus üzenetet közvetítő alkotások létrehozása elvált az ipari termeléstől. A ’70-es évektől az üveggel dolgozó művészek már nemzetközi szimpóziumokra jártak, és megyénkben is szerveztek ilyeneket, az ajkai üveggyár kettőnek is helyet adott. Az ajkai szimpóziumon létrejött alkotások adták a veszprémi gyűjtemény első darabjait, amit aztán – nagyban köszönhetően Gopcsa Kata gondos munkájának – folyamatosan újabb darabokkal bővítettek, és ezt a küldetést Gopcsa utódai is továbbvitték a múzeumban. Így alakult ki az a kincs, aminek nagy részét még nem láthatta a nagyközönség, és amibe most egy kiállítás erejéig bepillantást engednek.

A tárlat a várkapuban korábban megszokott állandó helytörténeti kiállítás helyére költözött be, de csak ideiglenesen. A szombati megnyitón Péterváry-Szanyi Brigitta múzeumigazgató  ugyanis elárulta, hogy az intézmény hosszabb távon egy modern, XXI. századi igényeknek megfelelő, élményközpontú vártörténeti bemutatóhelyet alakítana itt ki, ha sikerül elnyerniük az ehhez szükséges pályázati forrásokat.

Schöngrundtner Tamás
Domján Attila

További cikkek

Méltó lett a múzeum épülete névadójához és tervezőjéhez
Méltó lett a múzeum épülete névadójához és tervezőjéhez
Laczkó Dezső és Medgyaszay István neve is egyaránt több szálon kötődik Veszprémhez, egy lapon mégis csak a városi múzeum kapcsán lehet őket emlegetni. A régész nevét viselő intézmény épületét még a híres tervező vetette papírra, idén pedig úgy újult meg kívül és belül is a szecessziós ház, hogy az mindkettejük előtt méltó tisztelgése a városnak. Portálunknak az utolsó simítások közben volt lehetősége bejutni a Lackó Dezső Múzeumba.
Megnyitott az állandó vártörténeti kiállítás a Hősök kapujában
Megnyitott az állandó vártörténeti kiállítás a Hősök kapujában
A tárlat elsősorban a veszprémi vár középkori és kora újkori történetére fókuszál.
Négyszáz évig várta gazdáját a nemesvámosi kincs
Négyszáz évig várta gazdáját a nemesvámosi kincs
16. századi ezüstérméket talált egy amatőr kutató Nemesvámos közelében. A 154 darabból álló leletegyüttest pénteken mutatták be a sajtónak a településen.
A múzeumok éjszakáján nyit újra a Laczkó Dezső Múzeum
A múzeumok éjszakáján nyit újra a Laczkó Dezső Múzeum
Egry József életét és munkásságát bemutató időszakos kiállítással nyitja meg kapuit 2023 nyarán a Laczkó Dezső Múzeum – ismertette a terveket Péterváry-Szanyi Brigitta igazgató hétfőn.
A Hősök kapuja a veszprémi vár középkori történetének kincsestára
A Hősök kapuja a veszprémi vár középkori történetének kincsestára
Elkészült a Laczkó Dezső Múzeum legújabb attrakciója, amelynek a veszprémi Vár bejáratánál lévő Hősök kapuja ad otthont. Az itt berendezett kiállítás a Vár történetét mutatja be kifejezetten az Árpád-korra, valamint a török időkre fókuszálva.