2023. június 6.
//
Norbert névnap

85 éves a Bakonyi Ház

Bár létrehozása óta átesett néhány megpróbáltatáson, a Bakonyi Ház 1935 óta mutatja be parasztpolgári élet egy-egy mozzanatát.

2020. augusztus 11-én, kedden volt 85 éve, hogy megnyitotta kapuit az Erzsébet ligetben található, a Laczkó Dezső Múzeumhoz tartozó Bakonyi Ház. Ez egyik legkorábbi szabadtéri néprajzi kiállítóhely Magyarországon. Az évforduló kapcsán egy szolid ünnepség, tortázás és koszorúzás keretében Péterváry-Szanyi Brigitta múzeumigazgató elevenítette fel a skanzen történelmét.

Mint mondta, a Bakonyi Ház megépítésére annak idején a múzeum egyre gyarapodó néprajzi gyűjteménye miatt volt szükség. Laczkó Dezső akkori múzeumigazgató egy olyan térben gondolkodott, ahol eredeti környezetben tudják bemutatni a néprajzi tárgyakat, így skandináv mintára skanzenben, azaz a néprajzi tárgyak eredeti lakóházban való megjelenítését képzelte el. A ház mintáját egy öcsi lakóház adta.

Az eredeti tervek szerint egy porta létrehozását tervezték, azonban a hiányzó anyagi háttér miatt csak a ház megépítésére került sor – közadakozásból. Veszprém városa és a vármegye mellett 11 iparos testület valamint magánemberek tucatjai támogatták pénzzel, idővel és energiával a ház felépítését.

1935-ös megnyitáskor a házban múzeumi tárgyak szerepeltek, valamint egy lakószoba és egy csutorás műhely. Utóbbi azért is érdekes, mert akkoriban élőben is bemutatták a mesterséget. Veszprém utolsó csutorás mestere haláláig a Bakonyi Házban dolgozott.

Nem volt megpróbáltatásoktól mentes a parasztház élete. A múzeumigazgató köszöntőjében arról is beszélt, hogy a második világháború alatt például azok a családok költöztek be, akik lakás nélkül maradtak, így a háború után muszáj volt az épületet felújítani. Többek számára ismerős lehet, hogy előbb 2008-ban, majd 2013-ban is leégett a nádtető.

Kapcsolódó cikk
Kigyulladt a Bakonyi Tájház
Kigyulladt és teljes terjedelmében égett a veszprémi Bakonyi Tájház tetőszerkezete szombat éjszaka - tájékoztatott a Veszprém Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.

Az utolsó tűzesetet követő 2014-es helyreállítás óta folyamatos fejlesztések zajlanak a Bakonyi Házban: 2016-ban falakba épített fűtéssel oldották meg a falak nedvesedését és a berendezést is megújították. A hátsó traktusban egy állandó kiállítást is létrehoztak Időtlen idők címmel. Ez az az év, amióta a hely már nem csak a melegebb hónapokban, hanem egész évben látogatható. Ugyanebben az évben a ház udvarán egy etnobotanikai kertet is kialakítottak, ami a paraszti kultúrákban használt növényeket mutatja be.

Péterváry-Szanyi Brigitta múzeumigazgató koszorúzta meg az idén 85 éves Bakonyi HázatPéterváry-Szanyi Brigitta múzeumigazgató koszorúzta meg az idén 85 éves Bakonyi Házat

A házat folyamatosan bővítik, szépítik. Péterváry-Szanyi Brigitta beszámolt arról is, hogy pályázati pénzből a tervek szerint ősszel egy olyan beruházást hajtanak végre, amely segít elnyelni a domboldalról lezúduló és a házhoz folyó csapadékvizet. Ezen kívül folyamatosan pályáznak olyan forrásokra is, amellyel karban tartható a Bakonyi Ház. Ha sikerül pénzt nyerni, jövőre a nádtetőt és a döngölt agyagpadlót újítják fel.

A történelmi áttekintést követően L. Karsai Henriett néprajzos, tájházért felelős muzeológus tartott tárlatvezetést a múzeumban. 

A Laczkó Dezső Múzeum még ezen a héten, augusztus 15-én tart kiállításmegnyitót. A Hősök Kapuja látogatóközpontban Fényben Tündöklő címmel nyílik bemutató a múzeum kortárs üvegművészeti gyűjteményéből.

Ge. Á.
Domján Attila

További cikkek

Méltó lett a múzeum épülete névadójához és tervezőjéhez
Méltó lett a múzeum épülete névadójához és tervezőjéhez
Laczkó Dezső és Medgyaszay István neve is egyaránt több szálon kötődik Veszprémhez, egy lapon mégis csak a városi múzeum kapcsán lehet őket emlegetni. A régész nevét viselő intézmény épületét még a híres tervező vetette papírra, idén pedig úgy újult meg kívül és belül is a szecessziós ház, hogy az mindkettejük előtt méltó tisztelgése a városnak. Portálunknak az utolsó simítások közben volt lehetősége bejutni a Lackó Dezső Múzeumba.
Megnyitott az állandó vártörténeti kiállítás a Hősök kapujában
Megnyitott az állandó vártörténeti kiállítás a Hősök kapujában
A tárlat elsősorban a veszprémi vár középkori és kora újkori történetére fókuszál.
Négyszáz évig várta gazdáját a nemesvámosi kincs
Négyszáz évig várta gazdáját a nemesvámosi kincs
16. századi ezüstérméket talált egy amatőr kutató Nemesvámos közelében. A 154 darabból álló leletegyüttest pénteken mutatták be a sajtónak a településen.
A múzeumok éjszakáján nyit újra a Laczkó Dezső Múzeum
A múzeumok éjszakáján nyit újra a Laczkó Dezső Múzeum
Egry József életét és munkásságát bemutató időszakos kiállítással nyitja meg kapuit 2023 nyarán a Laczkó Dezső Múzeum – ismertette a terveket Péterváry-Szanyi Brigitta igazgató hétfőn.
A Hősök kapuja a veszprémi vár középkori történetének kincsestára
A Hősök kapuja a veszprémi vár középkori történetének kincsestára
Elkészült a Laczkó Dezső Múzeum legújabb attrakciója, amelynek a veszprémi Vár bejáratánál lévő Hősök kapuja ad otthont. Az itt berendezett kiállítás a Vár történetét mutatja be kifejezetten az Árpád-korra, valamint a török időkre fókuszálva.