Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2025. április 28. Valéria
2025. április 28. Valéria

Mennyire fontos ünnep ma az embereknek a húsvét?

2018. március 31. 12:00
A húsvét az egyik legfontosabb keresztény ünnep, s egyben a tavaszköszöntés ünnepe is. Húsvétkor Jézus feltámadását ünnepeljük, akit a Biblia szerint pénteken feszítettek keresztre, de harmadnapra feltámadt, kereszthalálával pedig megváltotta az emberiség bűneit. A húsvét az ősi termékenységi ünnepekkel is egybeesik, amelyek szintén a feltámadást, újjászületést ünneplik.

A magyar húsvét szó Jézus sivatagi böjtjének emlékére tartott negyven napos nagyböjt lezárására utal. A katolikus kereszténységben böjtnek nevezett, valójában „húshagyó” táplálkozási időszak után ezen a napon szabad először húst fogyasztani. A nagyböjt utolsó hete virágvasárnaptól nagyszombatig tart és a húsvéti szent három nappal zárul. Az angol Easter, illetve a német Ostern elnevezés a germán Ostara, a tavasz istennője nevéből ered. A kereszténység előtti időkben Ostrát, a tavasz, az újjászületés, a termékenység és a megújulás istennőjét ünnepelték a tavaszi napéjegyenlőséget követő első holdtölte utáni első vasárnap. A történet szerint Ostrának volt egy különleges madara, mely színes tojásokat tojt. Egy napon az istennő a madarat nyúllá változtatta a gyerekek szórakoztatására.

Húsvét napját a niceai zsinat (325) a tavaszi napéjegyenlőséggel (márc. 21.) egybeeső vagy azt követő holdtölte utáni első vasárnapban határozta meg. Így a húsvét ünnepe március 22. és április 25. közé esik, és meghatározza a többi mozgó ünnep idejét is.

Melyik nap mit jelent?

Virágvasárnap: a Biblia szerint virágvasárnapon vonult be Jézus szamárháton Jeruzsálembe, a nép pedig „Hozsánna Dávid fiának” felkiáltással fogadta. Virágvasárnap ünnepekor a templomokban körmenetet tartanak és barkát szentelnek. A virágvasárnap szerepe, hogy bevezesse a szent háromnap liturgiáját. Ezen a napon a pap a vértanúságot jelképező piros ruhát vesz fel. A misén Máté, Márk, Lukács evangéliumából olvassák fel a passiót.

Nagycsütörtök: az utolsó vacsora emléknapja, az Eucharisztia (oltáriszentség) alapításának ünnepe. Ilyenkor a székesegyházakat kivéve minden templomban csak egy mise van, az esti órákban. A püspök megáldja és megszenteli az azt követő évben használt szent olajokat.

Nagypéntek: ilyenkor Jézus kereszthaláláról emlékezünk. A pap a szertartást piros vagy lila öltözékben végzi. A papság és a segítők teljes csendben vonulnak be a templomba, s az üres oltárszekrény előtt leborulnak. Ezt követi az Igeliturgia: Isten szenvedő szolgájáról szól az olvasmány és János evangéliumából olvassák fel a passiót. Ezután jön az évente egyszeri tisztelgés a kereszt előtt, a Kereszthódolat.

Nagyszombat: a húsvéti örömünnep kezdete, ezen a napon napközben semmilyen szertartás nincs. A katolikus időszámításban (ősi zsidó hagyományokra alapozva) szombat este a sötétedés után már vasárnap van, ezért a szombat esti misét vasárnap vigíliájának nevezik. Húsvét vigíliája az év legszebb, de legbonyolultabb szertartása. A pap az öt részből álló szertartást fehér öltözékben végzi.

Húsvétvasárnap: a feltámadás napja. Ehhez a naphoz tartozott az ételszentelés hagyománya. A délelőtti misére letakart kosárral mentek a hívők, melyben bárányhús, kalács, tojás, sonka és bor volt. A húsvéti bárány Jézus áldozatát, a bor Krisztus vérét jelképezi. A tojás pedig az újjászületés jelképe. Az egészben főtt tojás ugyanakkor a családi összetartást is jelképezi.

Húsvéthétfő (egyes vidékeken vízbevetőhétfő): a profán emberi örömnek, elsősorban a fiatalságnak az ünnepe. Ezen a napon sok népszokás él, például a locsolkodás, a hímes tojás ajándékozás. A víz megtisztító, megújító erejébe vetett hit az alapja ennek a szokásnak.

Mennyire fontos az embereknek a Húsvét?

A Húsvétnak régen nagyobb jelentősége volt, a régi húsvéti szokások már kihalóban vannak, de azért még néhány elemét megtalálhatjuk ebben a rohanó világban is. Vannak, akik nem sajnálják arra az időt, hogy tojást fessenek, tojásfát állítsanak vagy elmenjenek locsolkodni, sőt sokan még képeslapot is küldenek családtagjaiknak, barátaiknak. A húsvéti képeslapok Európában az 1890-es évek végétől terjedtek el, és a történet szerint először Angliában postázták azt a képeslapot, amelyen a húsvéti üdvözlet mellett egy nyúl rajza is ott díszelgett.

Régi hagyomány a téltemetés kiszebábuval, amit ma már nagyon kevés helyen ismernek. A kiszebábut a falubeli lányok virágvasárnapon szalmából készítették, és menyecskeruhába öltöztették. Ezek után nagy zajkeltés és különböző rigmusok kántálása közepette végigvonultak a bábuval a falu utcáin, egészen a folyóig, ahol a bábut levetkőztették és a szalmát a vízbe dobálták.

Ugyanezen a napon, húsvétvasárnap kosarakban vitték a sonkát, a kalácsot, a tojást és a bort, egyes helyeken kolbászt, tormát, túrót, hagymát és még sót is szentelésre. Ezeknek a megszentelt ételeknek aztán mágikus erőt is tulajdonítottak a népi hagyományok: pl. a szentelt sonka csontját az eresz alá tűzték védekezésül, vagy a gyümölcsfára akasztották, hogy sokat teremjen.

A legtöbb húsvéti népszokás mára már “kihalt”, de egyes helyeken még őrzik a hagyományokat, és vannak olyan helyek is, ahol a turista csalogatás kedvéért tartják.Az ország északi részében, Hollókőn évente megrendezik a Húsvéti Fesztivált, ahol húsvét hétfőn visszacsöppenhetünk egy nap erejéig a régi idők igazi locsolkodós hangulatába.

Tokos Bianka
további cikkek
Verancsics Faustusra emlékeztek közélet Verancsics Faustusra emlékeztek Csütörtök délelőtt ünnepélyes keretek között emlékeztek és tisztelegtek Verancsics Faustus emléktáblája előtt, melyről Abonyi János, a Pannon Egyetem rektora úgy fogalmazott, nem csupán egy történelmi emlék, hanem a város Európa szívéhez való szoros kötődésének és innováció iránti elkötelezettségének szimbóluma. 2025. április 24. 23:51 Ferenc pápa: bontsuk el a minket elvárasztó barikádokat! húsvét Ferenc pápa: bontsuk el a minket elvárasztó barikádokat! A szeretet győzedelmeskedett a gyűlölet fölött, a fény a sötétség fölött, az igazság a hamisság fölött. A megbocsátás győzedelmeskedett a bosszú fölött – mondta a pápa ünnepi beszédében Rómában. Hozzátette: a gonosz nem tűnt el a történelemből, velünk marad a legvégéig, de már nem az övé az előny: nincs hatalma azok fölött, akik elfogadják ennek a napnak a kegyelmét. 2025. április 20. 14:12 Szemerei János: a hit nem a hiszékenységről szól húsvét Szemerei János: a hit nem a hiszékenységről szól Hinni nem könnyű és jól is van így, mert a hit nem a hiszékenységről szól, ahogy a húsvét sem - mondta Szemerei János, a Nyugati (Dunántúli) Evangélikus Egyházkerület püspöke, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke a húsvétvasárnapi istentiszteleten a győri Öregtemplomban. 2025. április 20. 13:07 Steinbach József: a húsvéti örömhír üzenete, hogy van reménység, van jövő húsvét Steinbach József: a húsvéti örömhír üzenete, hogy van reménység, van jövő A húsvéti örömhír azt üzeni, hogy van reménység, van jövő, itt és most - fogalmazott a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke húsvétvasárnapi igehirdetésén, Balatonalmádiban. 2025. április 20. 13:14

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.