Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2026. március 24. Gábor
Veszprém
9°C
2026. március 24. Gábor
Veszprém
9°C

Kétséges, hogy hazakerül-e a Seuso-kincs

2012. szeptember 17. 15:58 // Forrás: MTI
Sehol nem ismerik el külföldön a Seuso-kincsekre vonatkozó magyar jogigényt, így az értékes késői római ezüsttárgyak forgalomképesnek számítanak - hangsúlyozta Zelnik István műgyűjtő.

Zelnik István, a nevét viselő budapesti aranymúzeum tulajdonosa augusztus 1-jén jelentette be: megvásárolná a vélhetően Polgárdi közelében előkerült, majd máig ismeretlen módon külföldre juttatott kincsegyüttest. A sok milliárdos befektetéshez a magyar állam hozzájárulása is szükséges lett volna, Magyarország ugyanis saját tulajdonának tartja a kincset, noha ezt az igényét az amerikai bíróságon nem sikerült érvényesítenie.

L. Simon László kultúráért felelős államtitkár válaszul közölte, hogy Zelnik István ajánlatát a kormányzat komolytalannak tartja, ehelyett abban bíznak, hogy a leletegyüttes az elmúlt években elvégzett jelentős tudományos háttérmunka révén kerülhet vissza Magyarországra.

"Őszinte sajnálattal vettem tudomásul, hogy a kulturális kormányzat részéről nem nyert kedvező fogadtatást a Seuso-kincsek kapcsán tett felajánlásom, s az ügy kapcsán méltatlan támadások érték a közjót szolgáló kulturális és tudományos projektjeimet, amelyeket saját vagyonból finanszírozok" - fogalmaz közleményében a műgyűjtő.

Mint felidézi, az akkori kulturális kormányzat egyetértésével, egy évnyi kutatómunkával és jelentős anyagi ráfordítással derítette fel a Seuso-kincsek státusát, majd megállapodott nyolc, köztük a legfontosabb tárgyat, a Seuso vadásztálat birtokló társasággal a tárgyak megvásárlásáról.

Zelnik István hangsúlyozza: az elmúlt egy évben bizalmas formában rendszeresen tájékoztatta a kulturális kormányzat vezetőjét, rajta keresztül a kormányt a Seuso-ügy állásáról; az adás-vételi szerződést is velük egyetértésben írta alá, amelynek másolatát a részükre átadta.

A New York-i bíróság döntése nyomán a tárgyak Magyarországon kívül a világban bárhol szabadon adhatók és vehetők, bár értékesíthetőségük a magyar állam jogigénye miatt nehezített - hívja fel a figyelmet a műgyűjtő, hozzátéve: a kincsekkel kapcsolatban Magyarország jogigényét az országon kívül sehol sem ismerik el.

Zelnik István emlékeztetett: kész lett volna a Seuso-kincseket magánvagyonából megvásárolni, és megérkezésük pillanatában az államnak adományozni. "Annyit kértem, hogy egy Andrássy úti palotában önálló múzeumot létesíthessek a kincseknek, kutathatóvá tehessem azokat, s vándorkiállításokat szervezhessek e felbecsülhetetlen értékű, a világ legnagyobb késő római kori ezüst műtárgyegyüttesének" - idézi fel, hozzáfűzve: mindehhez a kormányzatnak csak a megfelelő jogi formulát kellett volna megtalálnia, hogy az adományozót ne érhesse a bűnpártolás vagy az orgazdaság vádja.

"Az általam javasolt megoldás a Seuso-kincsek visszaszerzésére gyors és biztonságos, azzal a kormányzat által tervezett hosszú és költséges jogi úttal szemben, amelynek kimenetele nemzetközi szinten meglehetősen kétséges. Bár magyarként én magam is meg vagyok győződve róla, hogy a kincseket Magyarország területén találták és rejtélyes körülmények között kerültek ki az országból, de ezt az álláspontot külföldön nem fogadják el, mivel megdönthetetlen bűnügyi, régészeti és művészettörténeti bizonyítékok azt nem támasztják alá" - hangsúlyozza a műgyűjtő.

Zelnik István nyilatkozata végén közli: tudomásul veszi a kulturális kormányzat döntését a Seuso-kincsek ügyében, de az elutasító álláspont ellenére továbbra is felajánlja tudását és anyagi lehetőségeit a mindenkori kulturális kormányzat és Magyarország szolgálatában, amennyiben arra igényt tartanak. 

vehir.hu
további cikkek
Amikor egy város átalakul akadálypályává közélet Amikor egy város átalakul akadálypályává Az idei szezonnyitó Fighters’ Runnak Veszprém, a királynék városa adott otthont. A versenyközpont a História Kertben kapott helyet, az eseményre közel kétezren neveztek. ma 22:07 Európa nem hanyatlik, a közös piac a legerősebb fegyvertény Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara Európa nem hanyatlik, a közös piac a legerősebb fegyvertény Miközben a közbeszédet sokszor Európa gazdasági lemaradása és a folyamatos válságok uralják, a valóság és a nyers számok más képet festenek. A Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara Gazdasági Évnyitóján elhangzott, hogy a magyar vállalkozások túlélése és sikere elválaszthatatlan a félezer milliós európai piactól. ma 16:31 Szijjártó Péter a Vehírnek: minden zsarolás és fenyegetés éle kicsorbul a választás után választás 2026 Szijjártó Péter a Vehírnek: minden zsarolás és fenyegetés éle kicsorbul a választás után Míg Európában hosszú távú háborúra rendezkednek be, a magyar kormány a béke megőrzésében és az energiaellátás biztosításában látja a gazdasági sikerek zálogát – nyilatkozta a portálunknak Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter veszprémi látogatása során adott nekünk interjút, amelyben kendőzetlenül beszélt az ukrán vezetésből érkező fenyegetésekről, valamint a Barátság-kőolajvezeték leállításáról, amelyet egy Kijev–Berlin–Brüsszel tengelyen született politikai színjátéknak tart. Emellett szóba kerültek hazánk új gáz- és olajvezeték-építési tervei, a választások tétje, valamint Veszprém térségének nagy gazdasági lehetőségei is, amely viszont csak békés környezetben valósulhat meg. ma 15:20

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.