Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2025. december 6. Miklós
Veszprém
8°C
2025. december 6. Miklós
Veszprém
8°C

Udmurtföldi vendégek a Botev iskolában

2015. október 14. 13:31
Az oroszországi tagköztársaságból érkezett tanárok tettek látogatást a Hriszto Botev általános iskolában szerdán. A közoktatást tanulmányozni jöttek Magyarországra.

A finnugor-udmurti pedagógusok Veszprém mellett párkányi és budapesti iskolákat is meglátogatnak, hogy informálódhassanak a hazai oktatásról. A helyi intézményt Salánki Zsuzsának, az ELTE Finnugor Tanszék professzorának, javaslatára keresték fel.

A vendégeket az önkormányzat részéről Némedi Lajos alpolgármester köszöntötte, aki a város történelméről, oktatásáról és nemzetközi kapcsolatairól beszélt. Elmondta, hogy a német, dán és finn partnerek mellett a közeljövőben észt, kínai és orosz városokkal bővülhet a veszprémi testvérvárosok listája. Megjegyezte, külön öröm, hogy rokonok látogatnak Veszprémbe akkor, amikor Európa sokarcúvá kezd válni. Az általános iskola életéről és felépítéséről az igazgató Róka József tartott prezentációt.

Némedi LajosNémedi Lajos

Udmurtföld
Az Oroszországi Föderáció egyik tagköztársasága („alanya”). A Volga-menti szövetségi körzethez tartozik, gazdasági felosztás szerint az Uráli körzet része. Az udmurt nyelv az orosz mellett hivatalos nyelvnek számít Udmurtföldön, az uráli nyelvcsalád finnugor nyelveinek egyik tagja, ezen belül is a permi nyelvek közé tartozik. Agglutináló, azaz ragozó nyelv, ahogyan a többi finnugor nyelv is az. A magyar nyelvet leszámítva az összes finnugor nyelvvel szintén közös vonása a névelő hiánya. Beszélői száma alapján az udmurt a UNESCO listáján veszélyeztetett nyelvként szerepel.

A nemzetiségi iskolákban tanítók három tanórán vehettek részt a Botevben, ahol módjuk volt a tanárokkal és a gyerekekkel is beszélgetni az ott folyó munkáról. Jövőre Veszprém finnugor kulturális főváros lesz, amelyben a Botev iskola is szeretne tevékenyen részt venni. A mai nap ennek szeretne egy felütést adni - árulta el a vehirnek Takács Gyöngyi, az iskola magyar-ének szakos tanára.

Ge. Á.
további cikkek
Megbecsült család a Bárczi közössége közélet Megbecsült család a Bárczi közössége Megrendezte hagyományos éves gálaműsorát a Bárczi Gusztáv iskola pénteken az Agórában. A művelődési ház színpadán a gyerekek megmutathatták tudásukat és tehetségüket a nézőteret zsúfolásig megtöltő családtagoknak. 2025. november 29. 14:34 Hogyan születik a sikeres fiatal? oktatás Hogyan születik a sikeres fiatal? A KIM – Nemzeti Pedagógus Kar szakmai konferenciáját a SÉF iskolában rendezték meg csütörtökön, ahol Kövesdi Anett, a Veszprémi Szakképzési Centrum főigazgatója részletesen bemutatta, milyen komplex és sokrétű tehetséggondozási rendszer működik a vármegyében. A rendezvényen általános iskolai és szakképzési intézmények pedagógusai, vezetők és szakemberek vettek részt, hangsúlyozva: Veszprém vármegye oktatási közössége valódi, egymást támogató szakmai hálót alkot. 2025. november 28. 12:03 Itthon tartani a tehetséges fiatalokat! közélet Itthon tartani a tehetséges fiatalokat! A Külgazdasági és Külügyminisztérium által létrehozott Magyar Diplomáciai Akadémia 2024 nyarán indította el középiskolásoknak szóló Start Akadémia PályaPanoráma Programját, amelynek célja olyan, nemzetközileg is versenyképes, komplex tudású fiatalok támogatása, akik a jövőben a külügyekben, az államigazgatásban és a vállalati szektorban is magabiztosan helytállhatnak. A program kiemelt törekvése, hogy a diákok felismerjék a hazai felsőoktatásban és a magyarországi karrierutakban rejlő lehetőségeket, és ne feltétlenül külföldön keressék jövőjüket. Csütörtökön Veszprémbe is ellátogatott ez a program. 2025. november 27. 22:45

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.