Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2026. június 14. Vazul
Veszprém
19°C
2026. június 14. Vazul
Veszprém
19°C

Júniusi szokások

2013. június 3. 20:18
Habár az év hatodik hónapja nem bővelkedik a nagy ünnepségekben mégsem maradunk népszokások nélkül.

Június 8 – Medárd napja

Medárd napján nézzünk ki az ablakon! Esik az eső? Ha igen, akkor jobb ha előszedjük az esernyőt és az esőkabátot, mert a népi megfigyelés szerint bizony negyven napi csapadékos időre számíthatunk. Egyes vidékeken úgy tartják, hogy Medárd napján mindig vízbe fúl valaki, mert a vizek királya áldozatot kíván. Ezért június 8-án tartózkodjunk a strandolástól, mert csúnyán megjárhatjuk!

Június 10 – Margit napja

Egyes helyeken június 10-én vetik el a retket, hogy jó puha maradjon, ezért ezt a napot retkes Margit napjának emlegetik. Ez az elnevezés most sok ízléstelen viccnek adhatna táptalajt, de mivel úriember vagyok úgy döntöttem, hogy ezzel a lehetősséggel nem élek. Máshol a legyes Margit elnevezés terjedt el, ugyanis a hiedelem szerint, aki ezen a napon kitárja az ablakát az egész évben számíthat arra hogy a lakása tele lesz legyekkel. Ez ellen a hagyomány értelmében úgy lehetett legkönnyebben védekezni, hogy mise után szántóföldet szórtak szét a házban. Nem sokkal tisztább és nem sokkal esztétikusabb, de legalább nem zümmög és egy helyben marad. Teljesen megéri.

Június 13 – Páduai Szent Antal napja

Az orbáncot régen Szent Antal tüzeként is ismerték. Mi lenne hát ennél alkalmasabb nap, hogy ráolvasással megpróbálják elűzni ezt a csúnya fertőző bőrbetegséget? Tájegységtől függően valahol tűzet gyújtottak a rituáléhoz, valahol pedig pont hogy egyenesen tiltották a tűzgyújtást. Mindenesetre ha biztosra akarunk menni az orbánc gyógyításában, akkor a ráolvasás mellé nem árt ha használunk némi antibiotikumot. További részletekért kérdezze meg háziorvosát, gyógyszerészét!

Június 24 – Szent Iván napja

Ha hiányoltuk a keresztény ruhába átöltöztetett pogány eredetű ünnepeket, akkor íme itt van egy! A hitetlenek tűzgyújtogató ünnepét az egyház az 5. században vette át, a nap lángoló szimbólumát pedig a megtisztulás jeleként értelmezte. A Szent Iván napján rakott máglyákról azt tartották, hogy megvédenek a betegségektől, a ködtől, a jégesőtől, és mindenféle egyéb gonosz dologtól. Szokásban volt a tűz átugrálása is, miközben a nézők párosító és kiházasító dalokat énekeltek.

Szent Iván napja Lettországban (forrás: medadvocates.org)

Június 29 – Péter-Pál napja

A búza töve a néphiedelem szerint ezen a napon szakad meg. A természet ezzel azt üzeni, hogy lehet kezdeni az aratást. Persze az is előfordulhatott néha, hogy a búza még nem állt készen. Ekkor a derék földműves csak néhány kaszasuhintásnyi területet aratott le, hogy ezzel szimbolikusan megkezdje a munkálatokat. „Péterpálhoz” egyes területeken kapcsolódott házasságjósló szokás is. A hiedelem szerint amelyik legény vagy leány elsőként hallja meg a harangszót, az abban az évben biztos megházasodik.

Horák János
további cikkek
Szotyizás a múzeumban kultúra Szotyizás a múzeumban Egy falu életében a közösségi lét hagyományos pilléreit a templom, a kocsma és a futballpálya adja. Ezt a sokszor mosolyogtató, mégis komoly társadalmi és néprajzi kérdéseket felvető világot mutatja be a Laczkó Dezső Múzeum csütörtökön nyílt formabontó kiállítása. A Hátsó füves tárlat a Bakony és a Balaton térségének amatőr labdarúgását hozza testközelbe, megőrizve az utókor számára a vidéki futball hamisítatlan hangulatát. 2026. június 12. 14:15 A színház akkor teljes, ha mindenki számára elérhető kultúra A színház akkor teljes, ha mindenki számára elérhető Esélyegyenlőségi programjáról tartott szakmai eseményt a Veszprémi Petőfi Színház. A Nagyszínház előcsarnokában rendezett alkalmon Oberfrank Pál színházigazgató és Kellerné Egresi Zsuzsanna igazgatóhelyettes, kreatív menedzser beszélt arról, hogyan lehet a színházat valóban nyitottabbá és befogadóbbá tenni. Az eseményen levetítették a Lélektől lélekig című filmet is, amely a teátrum esélyegyenlőségi törekvéseit mutatja be. 2026. június 12. 11:49 Nagy érdeklődés mellett zajlott a „Mohács – Világok Harca” veszprémi közönségtalálkozója Foton Nagy érdeklődés mellett zajlott a „Mohács – Világok Harca” veszprémi közönségtalálkozója Közel teltház fogadta a „Mohács – Világok Harca” című történelmi dokumentumfilmet a veszprémi FOTON Audiovizuális Centrumban, ahol a vetítést követően közönségtalálkozóra és beszélgetésre is sor került. Az esemény ismét megmutatta, hogy a magyar történelem iránti érdeklődés élő és erős, különösen akkor, ha a legfrissebb kutatási eredmények közérthető és látványos formában jutnak el a közönséghez. 2026. június 9. 12:21

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.