Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. május 21. Konstantin
Veszprém
16°C
2024. május 21. Konstantin
Veszprém
16°C

Állami irányítás alá kell vonni a Mal Zrt.-t

2010. október 11. 14:13 // Forrás: MTI
A rendőrség őrizetbe vette és kezdeményezte a Mal Zrt. vezérigazgatójának előzetes letartóztatását - jelentette be Orbán Viktor.

A vörösiszap-katasztrófát okozó vállalatot állami irányítás és állami vagyonzár alá kell vonni - jelentette ki Orbán Viktor hétfőn a parlamentben. A miniszterelnök napirend előtti felszólalásában bejelentette azt is: a rendőrség őrizetbe vette és kezdeményezte a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. vezérigazgatójának előzetes letartóztatását. A kormányfő szerint az állami irányításra és állami vagyonzárra addig van szükség, amíg a kormány előtt az ügy kapcsán álló feladatokat nem oldották meg.  Szavait nagy taps fogadta.

Kezdeményezte azt is, hogy az Országgyűlés hozza létre a katasztrófavédelmi biztos intézményét. A kormány azt javasolja a Háznak, hogy még hétfőn hajtsák végre az ehhez szükséges törvénymódosítást. A miniszterelnök szavai szerint a katasztrófa ügyének megnyugtató lezárásáig a biztos hatáskörébe rendelik a Mal Zrt. teljes körű felügyeletét, irányítását és vagyonkezelését. Mint mondta, ezt annak érdekében teszik, hogy az üzemben minél hamarabb újrainduljon a biztonságos termelés, megkezdődhessen a kárvallottak kártalanítása, elhárítsák a további környezeti veszélyeket, és minél előbb megállapítsák a felelősséget.

A biztos feladata lesz az is - folytatta -, hogy javaslatot készítsen a vállalat jövőbeni helyzetéről, annak figyelembevételével, hogy a kártalanításnak a károkozó pénzéből kell történnie, és nem az adófizetők pénzéből. Közölte: a feladatok meghatározásánál az a kiindulópontjuk, hogy nem természeti csapásról van szó, "emberek által épített és működtetett üzemben, emberek által létrehozott veszélyes anyag gondatlanság miatti elszabadulása okozta Magyarország legsúlyosabb ökológiai katasztrófáját".

A kormány előtt álló négy feladat között szólt Orbán Viktor arról, hogy mielőbb kártalanítani kell a károsultakat, és mivel nem természeti csapásról van szó, hanem emberek által előidézett károkozásról, nem az adófizetőknek, hanem azoknak kell fizetni, akik a károkat okozták. A károkozók magánérdeke ezzel szemben nyilvánvalóan az, hogy minél nagyobb részben az államra hárítsák át a kártalanítást - jegyezte meg. Biztosítani kell az emberek munkáját az üzemben, "közérdek a termelés biztonságos újraindítása a timföldgyárban"; valamint meg kell gátolni, hogy további károk keletkezzenek a környezetben, tisztában kell lenni az üzem és a tározók állapotával, a bennük tárolt anyagok tulajdonságaival - sorolta, hozzátéve, hogy a történtek ismeretében alapos okuk van azt feltételezni, hogy voltak, akik tudtak a tározó falának veszélyes meggyengüléséről, de magánérdekeik miatt úgy gondolták, nem éri meg azt kijavítani. Továbbá mielőbb ki kell vizsgálni a felelősség kérdését, meg kell nevezni a felelősöket - mondta.

Mint fogalmazott, korábban a milliárdosok, vállalattulajdonosok mindig megúszták, legfeljebb "egy-egy meteorológus, portás vagy egyéb szegénylegény" ütötte meg a bokáját. "Nekünk itt és most azt kell megmutatnunk, hogy ma már más világ van Magyarországon, és a magyar állam ma már képes arra, hogy betöltse hivatását, és teljes körűen érvényt szerezzen a közérdeknek" - emelte ki.

A miniszterelnök felszólalásában hosszan szólt arról, hogy a nemzeti együttműködés rendszerében nem jöhet vissza az a világ, amikor "nem tudjuk a közérdeket érvényesíteni a magánérdekkel szemben". Mint mondta, a civilizált világ számára a katasztrófák és válságok legfőbb tanulsága az lehet, hogy le kell számolni egy illúzióval, ugyanis a magánérdeket semmilyen önműködő mechanizmus nem fogja arra kényszeríti, hogy önként korlátozza magát, és alárendelje saját céljait a közérdeknek.

Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy katasztrófa idején, illetve minden olyan területen, ahol az ember által előidézhető katasztrófa veszélye fennáll, az államnak a közérdeket a magánérdekkel szemben érvényesíteni elsődleges kötelessége. A miniszterelnök beszédében a kormánya és a maga nevében is részvétét fejezte ki a katasztrófában elhunytak hozzátartozóinak, és együttérzéséről biztosította a sérülteket, a kitelepítetteket, valamint mindenkit, akit súlyos anyagi veszteségek értek. Megerősítette, nem hagyják őket magukra, segítenek újrakezdeni az életüket.

Orbán Viktor leszögezte: nincs esély arra, hogy akár a cégvagyont, akár a magánvagyont kivonhassák a kártérítési felelősség alól, nincs olyan "pontja a világnak, ahol biztonságban lehetne a jogellenesen kivont bármilyen vagyontárgy, ebben önök biztosak lehetnek".

vehir.hu

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.