A beszélgetést Horváth Gergely rádiós újságíró vezette, ő és beszélgetőtársai: Gellai Gergő, több pécsi klub vezetője; Ondecs István Bygyo technikus, road, próbaterem üzemeltető és Szabó Zsolt Tschöppy színpadmester jártak a téma végére.
A három szakember szavaiból hasonló problémák bontakoztak ki. A zeneipari háttérmunkások mentális egészségét több tényező is bombázza: az egyik ilyen a szezonalitás. Nyáron óriási lendülettel zajlanak az események, nincs szabad hétvége, folyamatosan úton vannak, és csak rendszertelenül, rövid időkre látják a családjukat. Ezzel szemben szeptembertől májusig – a karácsonyi időszakot leszámítva – lényegében nincs munkájuk, csak egy-egy beeső rendezvény. Ezt nem csak anyagi okok miatt nehéz feldolgozni: egyszerűen túl nagy a kontraszt a nyári pörgés és az évközi pangás között, a magas fordulatszámhoz edződött idegrendszert kikezdi a semmittevés és a lassan vánszorgó idő.
Problémát okoz az is, hogy a fesztiválról fesztiválra járó háttéremberek jellemzően szabadúszóként teszik ezt, ami aztán év közben visszaüt: a klubok – már amelyik még életben van – fix stábot tartanak fenn, akiket egész évben foglalkoztatnak, így itt nincs szükség a szabadúszók szolgálataira. Bygyo szerint fel is hígult a szakma: akik nyáron belekóstolnak egy-egy rendezvénybe, és kedvet kapnak hozzá, gyorsan lecsapnak a kínálkozó állásokra, kiszorítva ezzel a tapasztaltabbakat.
Ez az életforma a párkapcsolatoknak sem tesz jót. Még a legmegértőbb társak, akik szeretik ezt a világot, még ők is belefáradnak előbb-utóbb abba, hogy az ember soha nem tud jelen lenni a családi eseményeken, baráti programokon, mert azok jellemzően hétvégén vannak, amikor úton kell lenni. Gellai Gergő szerint a munkamánia sokakra jellemző ebben a szektorban. Ő maga klubvezetőként igyekszik figyelni arra, hogy a lehetőségekhez mérten a stábjában mindenkinek a családi életéhez, egyéni igényeihez igazodva tudják kialakítani a munkarendet, mindenki jól érezze magát. Azt mondja, ez nem csak jól hangzó bullshit, hanem szükségszerűség: a szórakoztatóiparban nem lehet jó munkát végezni, ha pocsék a hangulat.
A megoldást a szakmaszintű összefogásban látnák, hogy önszabályozó módon alakítsák ki az egészségesebb munka feltételeit és keretrendszerét, meg a támogató hátteret. „Vannak problémák, amiket nem lehet összefogás nélkül megoldani, és erre sorsok mennek rá. Ha nem próbáljuk meg közösen a saját problémáinkat megoldani, akkor ennek következményei lesznek” – hangsúlyozta Gellai. Arra azonban sem ő, sem a többiek nem láttak nagy esélyt, hogy egy ilyen közös fellépés valóban megtörténjen – már csak azért sem, mert a legtöbben még a saját teendőiknek sem érnek a végére, arra pedig végképp nincs idő és kapacitás, hogy efféle együttműködéseket kidolgozzanak.
Egyelőre tehát nem találnak visszhangra a pusztába kiáltott szavak.
Míg napközben a szakmai programok, esténként ingyenes koncertek alkották a Music Hungary Konferencia & Showcase 2024-es programját, ahol fiatal, feltörekvő zenekarok mutatkozhattak be három helyszínen: a Papírkutyában, az Expresszóban és a Teremben.