Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. december 2. Melinda
Veszprém
6°C
2024. december 2. Melinda
Veszprém
6°C

A veszprémi zsidóságra emlékeztető kiállítás nyílt a Lovassyban

2024. november 12. 20:18
A veszprémi zsidóság élettereit bemutató tablókiállítás nyílt meg kedd reggel a Lovassy László Gimnáziumban.

Az iskola és a Veszprém Megyei Honismereti Egyesület közös kiállításán Veszprém térképén elhelyezve mutatják be azokat a helyszíneket, amelyek egykor a veszprémi zsidósághoz kötődtek, illetve azokat a zsidó személyiségeket, akik nagyban hozzájárultak a város fejlődéséhez. 

A kiállítást Márkusné Vörös Hajnalka, az egyesület elnöke nyitotta meg, aki rámutatott: a veszprémi zsidóság egykori élettere a mai iskolától néhány lépésnyire található, itt, a belvárosban éltek a prominens zsidó családok és itt működött az iskolájuk, valamint a két zsinagóga. 

Veszprém a püspökök városa volt, akik földesúrként hosszú ideig nem szívlelték a más vallásúakat, a gyakorlatias hozzáállás azonban végül felülkerekedett: Veszprém ugyanis kereskedelmi csomópont volt, az ügyletek lebonyolításához pedig szükség volt az üzleti életben jártas zsidó szakemberekre. Éppen emiatt a zsidó családok jellemzően a város fő kereskedelmi központjai körül laktak: ezek a Búzapiac tér, ami a mai Hotel környezetében volt, illetve az Óváros tér, ami sokáig a megyeszékhely piactereként működött. A Lovassyban kiállított térképes tablókon is jól láthatók, hol voltak a Kossuth utcának azok a mára elpusztult épületei, amelyekben a város meghatározó zsidó személyiségei éltek. Márkusné Vörös Hajnalka rámutatott ugyanis, hogy a Bibliában, Jeremiás könyvében az az intés áll: „Munkálkodjatok annak az országnak jólétén, amelybe vittelek benneteket; imádkozzatok érte az Úrhoz, hiszen jóléte a ti jólétetek is.” Ez a szemlélet jól tetten érhető volt a veszprémi zsidóság munkálkodásán is. 

Márkusné Vörös HajnalkaMárkusné Vörös Hajnalka

Az egyesület elnöke hozzátette: sokféle választ lehet adni a világban körülöttünk zajló konfliktushelyzetekre. Annak idején Horthy Miklós hiába próbálta, nem tudta megmenteni a vidéki zsidóságot a deportálástól, és csak a budapestieken lehetett érdemben segíteni – léteztek azonban másféle válaszok is akkoriban. Bulgáriában például a társadalom azzal reagált a rájuk kényszerített zsidótörvényekre, hogy tömegesen tűzték ki a sárga csillagot azok is, akik nem voltak zsidó származásúak, és sokan menekítették és bújtatták zsidó honfitársaikat – és mindezekkel a lépésekkel hatékonyan lassították és akadályozták a holokausztot. 

A kiállítás december másodikáig látható a Lovassy aulájában.

Schöngrundtner Tamás
Szalai Csaba

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.