Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2026. március 19. József
Veszprém
11°C
2026. március 19. József
Veszprém
11°C

Az Osztrák Szabadságpárt győzött a parlamenti választáson

2024. szeptember 30. 8:40 // Forrás: MTI
A jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) áll győzelemre a vasárnap Ausztriában tartott parlamenti választáson a szavazóhelyiségeket elhagyók körében készített felmérések (exit poll) tanúsága szerint. A párt főtitkára történelminek nevezte az eredményt.

A szavazóhelyiségek bezárása után közzétett felmérés szerint – amelyet az ORF közszolgálati televízió megbízásából a Foresight közvélemény-kutató cég végzett el – a Herbert Kickl vezette, ellenzéki FPÖ a voksok 29,1 százalékát szerezhette meg. A második helyen Karl Nehammer kancellár konzervatív Osztrák Néppártja (ÖVP) áll a szavazatok 26,2 százalékával. Az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) a voksok 20,4 százalékát tudhatja magáénak. Az exit poll szerint a liberális NEOS (Új Ausztria és Liberális Fórum) 8,8 százalékot, míg a Zöldek 8,6 százalékot szereztek.

Nehammer időközben elismerte, hogy pártja, az ÖVP alulmaradt az FPÖ-vel szemben. A néppárti kancellár ugyanakkor igyekezett kiemelni azt a pozitívumot, hogy az ÖVP-nek sikerült visszaküzdenie magát „onnan, ahol már egyesek láttak minket, mégpedig a politikai jelentéktelenségben”. Leszögezte: nem adják fel a küzdelmet. Nehammer hangsúlyozta, hogy a sikereket ugyanakkor el kell ismerni, s így jövő feladata lesz számukra annak megértése, „hogy a radikálisok miért kapnak több szavazatot” az ÖVP-nél, amely – mint fogalmazott – az FPÖ-vel szemben a politikai közepet és az észszerűséget képviseli. Christian Stocker, az ÖVP főtitkára kijelentette, hogy az Osztrák Néppárt nem fog közösen kormányozni a Kickl vezette FPÖ-vel.

Herbert Kickl, az ellenzéki Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke és kormányfőjelöltje nyilatkozik a sajtó képviselőinek egy purkersdorfi szavazóhelyiségnél, miután voksolt az osztrák parlamenti választásokon 2024. szeptember 29-én (Fotó: MTI/EPA/Filip Singer)Herbert Kickl, az ellenzéki Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke és kormányfőjelöltje nyilatkozik a sajtó képviselőinek egy purkersdorfi szavazóhelyiségnél, miután voksolt az osztrák parlamenti választásokon 2024. szeptember 29-én (Fotó: MTI/EPA/Filip Singer)

Michael Schnedlitz, a bevándorlásellenes szabadságpártiak főtitkára rendkívüli elégedettséggel fogadta a párt történetének szövetségi szintű választásokon elért legjobb eredményét, illetve azt, hogy az FPÖ az első alkalommal végzett első helyen parlamenti választáson. „Az osztrákok történelmet írtak” – mondta Schnedlitz az ORF-nek nyilatkozva és köszönetet mondott a választópolgároknak, egyben pedig Kickl pártelnöknek, akit az utóbbi évek megújhodásának hajtóerejeként méltatott.

Kickl az ORF-nek adott későbbi nyilatkozatában megköszönte választóinak „a derűlátást, bátorságot és bizalmat”, mint mondta, a választók „hatalmi szóval éltek” pártja érdekében, ami számára azt jelenti, hogy nem kell változtatniuk programjukon. Kickl szerint azoknak a pártoknak, amelyek személyes vezetése alatt kizártak egy lehetséges koalíciót – vagyis mindenekelőtt az ÖVP és az SPÖ – felül kell vizsgálniuk ezen álláspontjukat. Hangsúlyozta, hogy kész koalíciós tárgyalásokra minden párttal.

vehir.hu
további cikkek
Március végén rajtol a III. Ada–Alu Sportrégió Félmaraton Veszprémben közélet Március végén rajtol a III. Ada–Alu Sportrégió Félmaraton Veszprémben A Pannon Triathlon Club Veszprém–Balaton 2026 Európa Sportrégiója program részeként március 28-án rendezi meg a III. Ada–Alu Sportrégió Félmaratont. A Megyeház tér ezen a napon a mozgás és a közösség találkozópontjává válik, ahonnan a résztvevők biztonságos, forgalomtól elzárt útvonalakon indulhatnak neki a különböző távoknak. ma 11:36 A tartós gyógykezelés alatt álló gyermekek iskolai visszatérését segíti a Veszprémi Tankerületi Központ szakmai napja A Veszprémi Tankerületi Központ „Beteg gyermek az osztályban” címmel szervezett szakmai napot pedagógusok számára. A program az „Esélyt a gyermekeknek!” című, RRF-1.2.4-25-2025-00008 azonosítószámú projekt keretében valósult meg. A projekt a Széchenyi Terv Plusz, valamint Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Terve program keretében, az Európai Unió támogatásával valósult meg. ma 11:06 Dobrev Klára Veszprémben: "Egy erős baloldali jelenlét a garancia a rendszerváltásra" választás 2026 Dobrev Klára Veszprémben: "Egy erős baloldali jelenlét a garancia a rendszerváltásra" Szerdán Veszprémbe látogatott Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció elnöke, aki Hrabovszki Lászlóval, a párt helyi képviselőjelöltjével tartott közös utcafórumot a Kossuth utcán. Az eseményen, amelyre az idősebb generáció mellett fiatalok is kíváncsiak voltak, a pártelnök portálunknak beszélt többek közt az április 12-i választások tétjéről, az általuk képviselt baloldali értékekről, valamint a Tisza Párttal való viszonyról is. ma 11:24

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.