Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A jövő mérnökeiért a Polinszky Tehetséggondozó Program

2024. augusztus 29. 14:50
A Pannon Egyetem elkötelezett amellett, hogy már a tanulmányok kezdetétől támogassa hallgatóit tehetségük kibontakoztatásában és magas színvonalú tudományos és szakmai karrierjük megalapozásában. Ennek érdekében a Mérnöki Kar Polinszky Tehetséggondozó Programja számos alprogramot kínál, melyek a középiskolás diákoktól a doktorandusz (PhD) hallgatókig terjedően biztosítanak széleskörű lehetőségeket a tehetséggondozásra. Dr. Valiskó Mónika egyetemi docenssel beszélgetve mélyebb betekintést nyerhettünk ezekbe az alprogramokba, és arról is tájékoztatást kaptunk, miként támogatják a különböző szinteken tanuló diákok és hallgatók szakmai és személyes fejlődését.

Milyen célokat szolgál a Polinszky Tehetséggondozó Program és milyen lehetőségeket kínál a résztvevők számára?

A Pannon Egyetem Mérnöki Karának tehetséggondozó programja támogatja a hallgatók szakmai, valamint tudományos előmenetelét. Elsődleges célunk, hogy segítsük a kar hallgatóinak kibontakoztatni tehetségét, és szeretnénk támogatni őket tanulmányaik során, lehetőséget adva számukra, hogy a bennük rejlő potenciált teljes mértékben kiaknázzák. A program hosszú távú célja, hogy a legtehetségesebb hallgatók egyetemi oktatókká és kutatókká váljanak, miközben hozzájárulunk ahhoz, hogy a jövő számára minél több kiváló szakember álljon rendelkezésre. A tehetséggondozás keretében a diákok kreatív kutatómunkában mélyíthetik el tudásukat, és az elsajátított készségeiket valós gyakorlati környezetben alkalmazhatják, ezáltal felkészülve a szakmai élet kihívásaira.

A Polinszky Tehetséggondozó Program már a közoktatásban is segíti a diákok tehetségének fejlesztését.

Igen, a tehetséggondozás első lépcsőfoka a közoktatás intézményrendszere. Különösen fontos számunkra a középiskolák és a Pannon Egyetem közötti kapcsolatépítés, valamint az ehhez kapcsolódó beiskolázási programokban való aktív részvétel. Proaktívan dolgozunk azon, hogy már középiskolás korban népszerűsítsük a tudományos kutatásra való felkészülést, valamint bemutassuk az innovatív és alkalmazás-orientált szakmákat. Ehhez szakköröket, laboratóriumi bemutatókat és kutatási lehetőséget kínálunk.

Milyen támogatást nyújtanak a hallgatóknak a program keretében a felsőfokú tanulmányaik során?

A program végigkíséri a hallgatókat az egyetemre történő felvételtől egészen a képzés végéig. Támogatjuk őket az alapszakról mesterszakra való előrelépésben, és célunk a kar PhD-képzési bázisának szélesítése is. Az egyetemi tanulmányokat kiegészítő karrierutat kínálunk, amely felkészíti a hallgatókat a modern világ kihívásaira. Fontosnak tartjuk továbbá az innovatív gondolkodás fejlesztését és a társadalmi elvárásokhoz való alkalmazkodást a műszaki és természettudományi területen. A program során ismeretterjesztő előadásokkal, tudományos írás és prezentációs készségek fejlesztésére irányuló programokkal, valamint digitális kompetenciákat fejlesztő képzésekkel támogatjuk a hallgatók fejlődését. Emellett mentorhálózatot is biztosítunk, hogy a hallgatók személyre szabott segítséget kapjanak.

Ahogy korábban említettük, a Pannon Egyetem Mérnöki Karának tehetséggondozó programja több alprogramból áll.

Igen, ezek mindegyike különböző szinteken támogatja a hallgatókat és az oktatókat. Az első alprogramunk a középiskolás diákokra és pedagógusaikra fókuszál. Ennek célja, hogy tudományos ismeretterjesztéssel felkeltsük és fenntartsuk a műszaki és tudományos érdeklődést. A program keretében versenyeket, nyári táborokat, egyetemi és kutatólaboratóriumi látogatásokat szervezünk, valamint lehetőséget biztosítunk egyéni előadások és látványos bemutatók megtartására is.

Hogyan támogatják az egyetem elsőéves hallgatóit, gólyákat, akik számára a beilleszkedés is kihívást jelenthet?

Az elsőéves hallgatók támogatása különösen fontos számunkra. A tanulmányok kezdetén különféle tanulástámogató és fejlesztő kurzusokat kínálunk, amelyek célja, hogy csökkentsük a hallgatói lemorzsolódást és elősegítsük a modelltanterv szerinti előrehaladást. Emellett figyelünk azokra a tehetséges hallgatókra is, akik bizonyos területeken szorulnak segítségre. Egy mostanra már jól működő mentorhálózatot hoztunk létre, amely megkönnyíti a középiskola és az egyetem közötti átmenetet, és támogatást nyújt a tanulmányok során felmerülő kihívások leküzdésében.

Hogyan támogatjátok a felsőbbéves hallgatók tehetséggondozását?

A felsőbbéves hallgatók tehetséggondozásának központi eleme a Tudományos Diákkör (TDK). Ez a mozgalom 70 éve működik Magyarországon. Lényege az oktatók és a hallgatók együttműködése, közös kutatási tevékenysége, amely a tehetséggondozás sajátos formája a felsőoktatásban. Célja, hogy minőségi többlettudást adjon azoknak a hallgatóknak, akik tanulmányaik mellett nyitottak arra, hogy plusz szakmai munkát végezzenek. A TDK egyszerre konferencia, ahol az érdeklődők áttekintést kapnak a különböző kutatócsoportok munkájáról és verseny is, mert a hallgatók benyújtott dolgozatait és előadásait szakmai zsűri bírálja és pontozza. Szabadon választott témában önálló kutatást végezhetnek a hallgatók, olyan eszközökhöz és műszerekhez kapnak hozzáférést, ami messze túlmutat az egyetemi tanulmányokon. A Mérnöki Kar oktatói és kutatói minden tőlük telhető segítséget megadnak a kitűzött célok eléréshez: legyen ez a kar infrastruktúrájának, kapcsolati hálójának kiaknázása, szakmai segítség vagy bekapcsolódás a kutatócsoportok munkájába.

A gólyák és felsőbbévesek támogatása mellett hogyan segítik a doktorandusz (PhD) hallgatókat a tehetséggondozásban?

A doktori képzés alprogramja szorosan kapcsolódik a korábbi Tudományos Diákköri (TDK) tevékenységekhez. Doktori iskoláinkban gyakran olyan hallgatók folytatják tanulmányaikat, akik korábban aktívan részt vettek a TDK munkájában. A PhD hallgatókat ösztönözzük arra, hogy maguk is vállaljanak TDK témavezetést, hiszen friss hallgatói tapasztalataikkal értékes segítséget nyújthatnak a jelenlegi kutatásokhoz. Emellett támogatjuk nemzetközi kutatási mobilitásukat, ösztöndíjlehetőségek felkutatásával, tanácsadással és megfelelő tájékoztatással.

Milyen tulajdonságokkal kell rendelkeznie a jelentkezőknek?

A csatlakozáshoz a legfontosabb a kíváncsiság, nyitottság, kreativitás és belső motiváció. A tehetsége kibontakoztatásához nekik kell megtennie az első lépést: keresni kell azokat a lehetőségeket, amelyekkel kitűnhetnek a többiek közül. Ha valaki kitartó, érdeklődést mutat a körülötte zajló események iránt, meg akarja ismerni a világot, és nyitott az új dolgokra, hogy később megossza meglátásait és elképzeléseit másokkal, mi itt vagyunk, hogy segítsünk megtalálni mindenkinek a saját útját.

NTP-HHTDK-23-0040 Polinszky Tehetséggondozó Program a Pannon Egyetem Mérnöki Karán.

vehir.hu
további cikkek
Kik a balatoni emberek 2025-ben? Pannon Egyetem Kik a balatoni emberek 2025-ben? Vajon kik alkotják a Balaton társadalmát? Létezik még ez a közösség a közel tízmillió magyarországi ember között, vagy csupán a turisztikai desztináció statisztikai elemei az itt élő emberek? Tényleg olyan sikeres ez a régió, ahogy sokan tartják? Szántó Balázs, a Pannon Egyetem mesteroktatója ezekre a ritkán feltett, mégis aktuális kérdésekre kereste a válaszokat az egyetemen szervezett Balaton konferencián. ma 16:00 Nádasdy Ádám: A tudomány az tudomány, nem fér bele a szenvedély tudomány Nádasdy Ádám: A tudomány az tudomány, nem fér bele a szenvedély Március 19-én a Pannon Egyetem Humántudományi Kar Germanisztikai és Fordítástudományi Intézet konferenciájának plenáris előadója Nádasdy Ádám volt. A nyelvész, költő, műfordító „Nyers vagy modern, formális vagy dinamikus?” című előadására igen sokan voltak kíváncsiak, utána pedig mi is feltehettük kérdéseinket. Beszélgettünk vele fordításról, arról, lehet-e egy nyelvi változás jó vagy rossz, de szóba került például a mesterséges intelligencia is. Villáminterjú. tegnap 21:41 Dupláznak az Őrült Nők Veszprémben Őrült nők ketrece Dupláznak az Őrült Nők Veszprémben Hatalmas az érdeklődés Az Őrült Nők Ketrece című előadásra Veszprémben, ezért a már május 18-ára meghirdetett, este 8-kor kezdődő előadás mellett aznap fél 3-kor is színpadra kerül a kultikus darab a Veszprém Arénában. Az előadás előtt két órával pedig az érdeklődők szintén találkozhatnak a szereplőkkel és betekinthetnek a kulisszák mögé is. 2025. március 18. 11:49 Március 15-i megemlékezés a Pannon Egyetemen nemzeti ünnep Március 15-i megemlékezés a Pannon Egyetemen A Pannon Egyetem ünnepélyes megemlékezést tartott az 1848–49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére, amelyen kiemelkedő szerepet kapott a reformkor öröksége és a márciusi ifjak szellemisége.  2025. március 14. 15:20

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.