2023. március 23.
//
Emőke névnap

Tudomány válság idején

A Pannon Egyetem Multidiszciplináris Kiválósági Kutatóközpontja csütörtökön Tudomány válság idején címmel szervezett konferenciát.

Mit tehet a tudomány az emberiség jövőjéért? Tényleg közeleg a civilizációnk alkonya? Ezekre a kérdésekre keresték a választ a téma szakértői, különböző megközelítésekből. A társadalmunkat erősen befolyásoló tényezők, mint a járvány, a háború, az éghajlatváltozás olyan akadályok elé állítják az embert, amelyek cselekvésre késztetik.

Az egyetem rektora, a vegyész-légkörkutató Gelencsér András A tudomány felelőssége a globális válságok kezelésében címmel adott elő. Kitért arra, a problémát nem elég beazonosítani, kezdeni is kell vele valamit. Véleménye szerint az ember képes megoldani globális problémákat, erre jó példa az ózonréteghez fűződő tudományos összefogás.

Az ózonréteg elvékonyodásával kapcsolatos történések egykor lázban tartották az embereket, ma pedig az éghajlatváltozás, mint környezeti probléma van a fókuszban, sőt, leginkább ez tematizálja a környezeti válságokat. A klímaváltozás azonban sokkal jelentősebb és komplexebb jelenség, mint az ózonréteg kilyukadása. A tudomány szava sajnos nem meghatározó, a gazdasági és a politikai érdekek pedig nem a megoldás felé hajlanak. A társadalmi tudat „egy-bites”, fogalmazott Gelencsér, vagyis kap egy végtelenül leegyszerűsített üzenetet: szén-dioxid, globális felmelegedés, aztán „hadd szóljon”! Könnyen emészthető, egy-bites üzenet mentén szerveződik a környezeti változásra adott társadalmi reakció, vagyis egy összetett problámának a lebutított modellezése zajlik.

András FerencAndrás Ferenc

András Ferenc filozófus Globális válság, egyéni felelősség: a tudomány hitelessége címmel adott elő, aki gondolataival bár eltérő megközelítésből, mégis szervesen csatlakozott Gelencsér meglátásaihoz. Véleménye szerint a válság alapvetően morális fogalom, születésének pillanata pedig egyfajta elcsúszásban, két világ eltérő sebességű mozgásában ragadható meg.

Egyrészt a környezeti változás, amiről általában negatív hangvételben beszélünk, nem negatív, hanem szükségszerű természeti tény. Válság akkor van, amikor az ember nem halad azonos ütemben ezzel a változással, vagyis lemarad az alkalmazkodással.

Mint fogalmazott: a válság annak belátása, hogy a dolgok nem mehetnek úgy tovább, ahogyan addig mentek. A lemaradás miatt keletkező cselekvési kényszer maga a válság, ezért tekinthető morális kihívásnak. Gelencsér fejtegetésére visszautalva elmondható, hogy amennyiben leegyszerűsített üzenetet kap a társadalom, nem lehet jól cselekedni, nem lehet helyes döntést hozni. Kérdés tehát, hogy mit tegyünk? Kinél van a felelősség? András Ferenc és Gelencsér szerint a tudományt kellene előtérbe helyezni, hogy a hozzáértők dönthessenek arról, milyen irányt szabjunk a cselekvésnek társadalmi és egyéni szinten.

Szabó Eszter
Domján Attila

További cikkek

A Pannon Egyetemen járt a Magyar Honvédség parancsnoka
A Pannon Egyetemen járt a Magyar Honvédség parancsnoka
Egy ország stabilitása akkor biztosított, ha a civil társadalom, a kormányzat és a katonaság képzeletbeli háromszöge egyensúlyban van, mondta dr. Ruszin-Szendi Romulusz, altábornagy, a Magyar Honvédség parancsnoka szerda délelőtt a Pannon Egyetemen tartott előadásában. Kitért arra is, milyen stratégiai lehetőségei vannak Magyarországnak akkor, amikor a szomszédban éppen két azonos kultúrájú és történelmű ország áll háborúban egymással, valamint több információt is megosztott a hallgatókkal a javában zajló magyar haderőfejlesztés részleteiről.
Majkával és Azahriah-val érkezik a harmincadik VEN
Majkával és Azahriah-val érkezik a harmincadik VEN
Nyilvánossá vált az idei Veszprémi Egyetemi Napok utolsó fellépője is, így már teljes a lista, hogy kik érkeznek április végén a jubiláló fesztiválra. A koncertszervők mellett viszont pedig az egyetemisták is javában készülnek, akik a hagyományoknak megfelelően idén is négy csapatba szerveződtek, négy különböző tematika mentén.
Vannak napok, melyek nem szállnak el
Vannak napok, melyek nem szállnak el
A Pannon Egyetem az E épületben tartott ünnepséget az 1848-49-es forradalom és szabadságharcra emlékezve.
Talán jobb lett volna elmenni a falig
Talán jobb lett volna elmenni a falig
Parti Nagy Lajos költő, író, drámaíró volt a Pannon Egyetem Színháztudományi Napok rendezvénysorozatának idei első vendége hétfőn.
Kezd testet öltetni a Zöld város
Kezd testet öltetni a Zöld város
Kávézó, játszótér, sétálóövezet, mélygarázs és sportpályák is lesznek az egyszerűen csak "Zöld városnak" nevezett projektben, ami az Erzsébet-ligetből és a Pannon Egyetem alsó kampuszából épít egy egybefüggő zöldövezetet számos szolgáltatással. Képriportunkban madártávlatból lestünk be az építkezésbe.