A Reál márkatermékek minőségellenőrzése során kiderült, hogy két termék, a Pick Szeged Zrt. által gyártott Reál Párizsi szeletelt 150g és Reál Sonka szeletelt 100g Listeria Monocytogenes fertőzöttsége az előírt határ feletti, így a két termék fogyasztása az egészségre ártalmas lehet. A termékek visszahívása az üzletek polcairól a vizsgálat eredményét követően azonnal megtörtént, kérjük azonban azon vásárlóinkat, akik az elmúlt napokban vásároltak a Reál Párizsi szeletelt 150 gr L0077-es tételszámú, vagy Reál Sonka szeletelt 100 gr-os L10085-ös tételazonosítóval ellátott termékekből, azokat ne fogyasszák el! Ezen termékek a vásárlás helyszínén visszaválthatók - áll a Reál Hungária Élelmiszer Kft. által kiadott sajtóközleményben.
A kórokozóra, amely a mindennapi környezetünkben is bárhol megtalálható elsősorban az idősek, várandósok, újszülöttek és a sérült vagy gátolt immunrendszerű emberek lehetnek fogékonyak.
A lappangási idő átlagosan 3 hét. A betegség legkorábban a szennyezett élelmiszer fogyasztását követő 9-48 óra múlva bélrendszeri tünetek formájában jelentkezik, ekkor a láz mellett izomfájdalom, hányinger és hasmenés lép fel.
A baktérium a bélből beléphet a véráramba. Ilyenkor a tünetek a kb. 1-6 hét múlva kezdődnek. A láz mellett influenzaszerű tünetek jelentkeznek. Súlyos alapbetegségben szenvedők és idősek esetében a véráramfertőzést követően, az idegrendszert elérve a baktérium agyhártyagyulladást okozhat .A terheseknél még az enyhe tünetekkel járó megbetegedésnek is súlyos következményei lehetnek, a véráramfertőzés vetéléshez, halva- illetve koraszüléhez továbbá az újszülött fertőződéséhez vagy megbetegedéséhez vezethet.
A liszteriózist antibiotikumokkal és azok kombinációjával lehet kezelni, illetve megelőzhető az alapvető élelmiszer-higiéniai szabályok betartásával.
Ha a megnevezett élelmiszer fogyasztását követő 3 hétben, maximum 70 napon belül a fent említett tünetek bármelyike jelentkezik, forduljon azonnal orvoshoz, különösen akkor, ha a kockázati csoportba tartozik. Tünetei mellett számoljon be orvosának a szennyezett élelmiszer elfogyasztásáról is - hívta fel a figyelmet dr. Kolaj Ágnes kistérségi tiszti főorvos.