Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A tudásalapú gazdaság kiépítése és nemzetközi kutatás-fejlesztés a Pannon Egyetemen

2021. január 18. 12:10
Az „EFOP-3.6.2-16-2017-00017 Fenntartható, intelligens és befogadó regionális és városi modellek” című projektet a Pannon Egyetem – Pécsi Tudományegyetem – Budapesti Corvinus Egyetem alkotta konzorcium valósította meg. A projektben 3 főirányt hoztak létre, amelyek a konzorciumi partnerek közös, egymást kiegészítő kutatásaira épültek.

A projekt egyik főiránya a regionális gazdasági növekedés tényezői közül az innovációra, a vállalkozásfejlesztésre, az egyetemek szerepére és a növekedési hatások modellezésére helyezte a fókuszt, különös tekintettel az EU intelligens szakosodási politikájára és több oldalról megvizsgálta a tudásalapú gazdaságfejlesztést meghatározó regionális különbségeket, az ezeket befolyásoló tényezőket a regionális és vállalati innovációs vizsgálatok bázisán.

A projekt második főiránya a Balatont és a kulturális örökséget, a turistákat és a helyi lakosokat helyezte a középpontba. A kutatások a Balatoni és Dél-dunántúli régiókban tapasztalható tendenciákra (pl. öregedő társadalom, népesség elvándorlása, természetben töltött idő felértékelődése), valamint a hazai és a nemzetközi diskurzusban jelen lévő témákra (pl. nyaraló/üdülőingatlan iránti kereslet bővülése, turisztikai céllal utazók mérése és jellemzőinek részletes megismerése, helyi termékek szerepe, egyetem és környezete közötti együttműködés, piaci szereplők közötti tudásmegosztás) is reflektáltak. A kutatási eredmények jelzik a szükséges beavatkozási irányokat, a stratégiai fejlesztési lehetőségeket és egyben a helyi szereplők, döntéshozók felelősségét.

A projekt „Társadalmi innováció” főiránya azonosította a jövő munkapiacával kapcsolatos gazdasági és társadalmi kihívásokat, valamint multidiszciplináris módszertant követve a lehetséges innovatív megoldásokat tártuk fel a nagy társadalmi alrendszerekben.  A kutatói hálózat szintetizálta a társadalmi innovációk szerepét a munkahelyeken, ezek hatását a térségi és városi jólét alakulására az öregedő társadalmak korában, különös figyelmet fordítva a munkavállalók újszerű generáció-függő szükségleteire.

A projekt keretein belül a Pannon Egyetemen kialakítottuk a szemmozgást követő kamerákkal felszerelt Marketing Fókuszlabort, amely mind a tudományos, mind a vállalati, elsősorban üzleti, a fogyasztói magatartást vizsgáló kutatásokban játszik fontos szerepet.

A projekt megvalósítása során az egyetemek hallgatókat és fiatalokat vontak be a kutatásokba, ezzel is felkészítve őket a nemzetközi kutatási programokban való részvételre. A megvalósítók olyan képzéseken vehettek részt, amelyek szintén támogatják a felsőoktatási nemzetköziesítési folyamatokat. Megújítottuk és bővítettük a nemzetközi együttműködési hálózatainkat, sok és változatos fórumokon mutattuk be a kutatási eredményeket, modelleket és közel 30 nemzetközi vendégkutatóval dolgoztunk együtt.

A Pannon Egyetem – Pécsi Tudományegyetem – Budapesti Corvinus Egyetem konzorcium teljesítette a vállalt eredményeket, de legfőképpen olyan hazai és nemzetközi tematikus kutatási hálózati együttműködéseket hoztunk létre, ahogy azt a Pályázat támogatója megtervezte, és ahogyan mi azt megálmodtuk!

vehir.hu
további cikkek
Növekvő ügyszám, széles iparági spektrum – jól halad a Demján Sándor Tőkeprogram Demján Sándor Tőkeprogram Növekvő ügyszám, széles iparági spektrum – jól halad a Demján Sándor Tőkeprogram Rövid idő alatt látványos előrelépést ért el a Demján Sándor Tőkeprogram (DST): már 29 kis- és középvállalkozás kapott pozitív befektetési döntést, csaknem 6 milliárd Ft értékben. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) által alapított MKIK Tőkealap-kezelő Zrt. segítségével a program célja az, hogy tőkebevonással támogassa a fejlődni vágyó magyar cégek növekedését. A program iránti érdeklődés kiemelkedő – a honlapon www.demjantokeprogram.hu elérhető digitális előszűrésnek köszönhetően néhány perc alatt eldől, hogy egy vállalkozás megfelel-e az alapkritériumoknak. 2025. június 20. 17:10 Megvan a Pannon Egyetem 2025-ös bora Pannon Egyetem Megvan a Pannon Egyetem 2025-ös bora A Balatonfüred-Csopak Borvidék egy friss, üde képviselője, a Koronczai Pincészet Olaszrizlingje viselheti a Pannon Egyetem bora címet 2025-ben. A Pannon Egyetem szenátusa idén is vak kóstolással választotta ki az egyetem borát, kilencféle olaszrizling versengett egymással az egész Balaton régió területéről, amelyeket Dobosi Győző borász, a Balatoni Kör tagja válogatott össze. 2025. június 21. 15:53 Digitális felmérés a vállalkozások versenyképességéért Pannon Egyetem Digitális felmérés a vállalkozások versenyképességéért Együttműködési megállapodást írt alá a Pannon Egyetem és a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara. Az együttműködés célja „A digitális intelligencia társadalmi aspektusai” című alprojekt keretében a digitális intelligencia felmérés lebonyolítása a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamarai tagvállalatok részvételével, amely a Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium projekt keretében valósul meg. 2025. június 20. 0:52

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.