2023. június 8.
//
Medárd névnap

Online rendezik meg a VI. Pannon UniFestet

Az idei év számos meglepetést tartogat magában, nem csupán csak jó értelemben, de persze akadnak pozitív hírek is. Ilyen az, hogy a hatodik UniFest idén is meglesz tartva, méghozzá az online térben, november 21-től 27-ig. Deli Kittivel, az UniFest főszervezőjével beszélgettünk…

A pandémia időszakában számos fesztivál veszélybe került, volt köztük rengeteg, ami el is maradt. Kitti számára nem volt kérdés, hogy valamilyen formában meg kell tartani az UniFestet: „Mindenképpen meg szerettük volna tartani, folyamatosan figyeltük tehát az országos eseményeket,

de úgy gondoltuk, hogy a tavalyi és a korábbi sikereket figyelembe véve nem hagyhatjuk, hogy egy év kimaradjon.

A fiatalokat sem akartuk ilyen helyzetben hagyni, így meg kellett próbálni alkalmazkodni ehhez az állapothoz. A zenei szekció kárára ugyan, de online fogjuk megtartani az összművészeti találkozót.”

A már jól ismert UniFest saját oldala most egy helyszínül szolgál a fesztiválnak: „Olyan szintre fejlesztettük az oldalunkat, hogy a tárhelybővítéssel alkalmas legyen a videók befogadására, tehát fel lehessen tölteni rá az elkészült produkciókat, a fotókat, festményeket, szövegeket.”

A fesztivál egyik sajátossága, hogy minden évben ismert környékbeli művészek ülnek a zsűri „székében”, idén sincs ez másként: „A vers- és prózamondás szekciójában Komáromi Sándor, a Pannon Egyetem mesteroktatója fogja értékelni a beérkezett produkciókat, méghozzá a dráma-szakos hallgatóival karöltve, akik egyébként majd be is fognak mutatkozni a fesztiválon. A vers-és prózaírásban Tóbiás Krisztián kortárs költőnk fog zsűrizni, természetesen idén is áll, hogy a legjobb pályaművek megjelenhetnek az általa szerkesztett Tempevölgy folyóiratban. A fotó szekcióban Gáspár Gábor fotós lesz, aki a pályaműveket értékeli majd, a festmény és rajz szekcióban pedig Hajdu Franciska fog véleményt formálni.”

Az online fesztivál rendhagyó értékelése a következő módon zajlik majd: „A zsűri tagjai egy személyes videót készítenek minden egyes résztvevő munkájához, ellátva sok-sok tanáccsal, útravalóul. Idén is arany, ezüst-és bronzminősítést lehet kapni, helyezetteket most sem hirdetünk, hiszen mi soha nem versenyként tekintünk erre az eseményre.”

Ahogy minden évben, idén is lesznek workshoppok: „Arra törekedtünk, hogy a jelenlegi helyzetre reflektálva válaszokat találjunk arra, hogyan tud az online térben megmaradni a kultúra. Fontos kérdés, hiszen most nem lehet személyesen találkozni, ugyanakkor az értékközvetítésnek így is jelen kell lennie. Simon Marcival és Kemény Zsófival fogunk beszélgetni, velük az irodalom újfajta irányzatairól lesz szó.

A másik beszélgetésünket Tóbiás Krisztián új könyvétől, és annak grafikájától indítjuk, vagyis a képzőművészet és az irodalom találkozása a kiindulópont, a beszélgetőtárs pedig Turi Lilla grafikus lesz, aki nemrég nyerte el az év grafikusa díját. Áfrány Gábor, a Művészetek Háza kurátora is jön, mint képzőművészeti szakember. Ezentúl Süle Zsolt és Trócsányi Gergő, az ÉSTE két frontembere, valamint Tóth-Péti Krisztina, a Petőfi Színház dramaturgja, rendezőasszisztense is vendég lesz, velük szintén a műfajok találkozását, valamint az előadói forma mibenlétét vizsgáljuk.

 

Ezeken túl a CoolTúra egyetemi munkacsoport a Fortepan oldallal fog majd interjút készíteni, az analóg fotózás digitalizálásáról, valamint bemutatkozik a Cool Launch is. Érdemes figyelni minket Facebookon, mert folyamatosan egyre részletesebben jelentkezünk programjainkról.”

A fesztivál a kezdetektől fogva nem csupán helyi, de országos szinten is várja a jelentkezőket: „Az online lebonyolítással talán még több helyszínről tudunk bevonni embereket, hiszen nem kell személyesen megjelenni.

Büszkék vagyunk arra, hogy ebben a helyzetben sem kellett lemondanunk a fesztiválról, pedig nem könnyű most bármibe is belekezdeni.

Sajnos minket sem kímélt a covid, az anyagi támogatóink, szponzoraink is jelentősen csökkentek, de bízunk benne, hogy kitartásunk a közönség szemében előnyt kovácsol a számunkra."

A fesztiválra november nyolcadikáig lehet jelentkezni.

Szabó Eszter
Domján Attila

További cikkek

Két újabb épülettel lett gazdagabb a Veszprémi Petőfi Színház
Két újabb épülettel lett gazdagabb a Veszprémi Petőfi Színház
Elkészült a Veszprémi Petőfi Színház új épületegyüttese az Óvári Ferenc utcában, ami számos színházi háttérmunkának ad otthont, de bizonyos része a közönségnek is nyitott lesz.
Koltai Lajos: Nem magamtól mentem Hollywoodba, úgy hívtak
Koltai Lajos: Nem magamtól mentem Hollywoodba, úgy hívtak
Koltai Lajos Kossuth-díjas operatőrrel, filmrendezővel a Zsigmond Vilmos Mozgókép Intézetben találkoztunk. A Nemzet Művésze címmel kitüntetett alkotó eddigi pályáján többek között olyan világsztárokkal dolgozott együtt, mint például Sean Connery, Richard Harris, Shirley MacLaine, Walter Matthau vagy Jack Lemon. Beszélgetésünk apropóját a veszprémi székhelyű Magyar Mozgókép Fesztivál adta, melynek zsűrielnöke. Koltai Lajos a Mozgókép Intézet osztálytermében fogadott bennünket, ahol néhány filmjének plakátja is kint ékeskedik a falon: a Sorstalanságé, Az óceánjáró zongorista legendájáé.
Több mint mozi – megnyitott a Foton a várban
Több mint mozi – megnyitott a Foton a várban
Megnyitotta kapuit az egykori Várkert étterem helyén kialakított új audiovizuális központ, a Foton. Művészmozi, digitális kiállítótér, fűszerterasz várja az érdeklődőket.
Gatyából nem lesz szalonmű?
Gatyából nem lesz szalonmű?
Akár a művészettel (vagy annak valamely “alkalmazott” változatával, például grafikusként vagy fotósként) keresi a kenyerét valaki, akár csak hobbiként, pusztán az élvezet kedvéért ír, rajzol vagy zenél, az alkotás mindenképpen új ablakot nyit a világra, segít másként látni, hallani, érezni, egyszóval megtapasztalni a környezetünket.
Így szólt a Kézfogás Veszprémből az egész Kárpát-medencébe
Így szólt a Kézfogás Veszprémből az egész Kárpát-medencébe
Megmutatjuk, milyen volt, amikor több száz veszprémi óvodás és kisiskolás énekelte a Kézfogás című dalt pénteken a Zöld városban.