Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. május 14. Bonifác
Veszprém
13°C
2024. május 14. Bonifác
Veszprém
13°C

Robinson Crusoe szkafanderben

2015. szeptember 17. 22:36
Mi lenne, ha kilőnénk Matt Damont a Marsra, és egyszerűen ott felejtenénk?

Október 2-án mutatják be a mozik A mentőexpedíció című filmet.

Amikor 2013-ban kiadták Andy Weir regényét – magyarul A marsi címmel jelent meg –, a kritikusok hamar az elmúlt évtizedek legjobb sci-fijének kiáltották ki. Weir továbbvitte Arthur C. Clarke örökségét, amikor

olyan tudományos-fantasztikus regényt írt, amiben a legkisebb részletekig minden úgy történik, ahogy az a valóságban is megtörténhetne.

A történet a közeli jövőben játszódik, amikor az emberiség már elég fejlett ahhoz, hogy expedíciókat küldjön a Marsra, a technológiai lehetőségek azonban alig jobbak a jelenleg rendelkezésre állóknál. Nincsenek csillagvárosok meg lézerágyúk – egy-egy expedíciót négy évnyi előkészítés árán tudunk megvalósítani.

Éppen ezért borzasztó kellemetlen, amikor a hatodik napon hatalmas homokvihar tör ki a Marsnak pont azon a részén, ahol a harmadik emberi kutatócsoport tartózkodik. A tábort evakuálják, azonban eközben a legénység egyik tagja életét veszti – legalábbis mindenki így tudja.

„Az események egy röhejes sorozata vezetett ahhoz, hogy majdnem meghaltam, és egy még röhejesebb ahhoz, hogy életben maradtam.”

A véletlenek szerencsés összjátékának köszönhetően Mark Watney mégis túléli a vihart – viszont egyedül marad a Marson, a NASA pedig legközelebb négy évvel később tud embert küldeni érte, és akkor is a bolygó egy teljesen másik pontjára.

Watney-nek (akit a filmes adaptációban Matt Damon alakít) minden bátorságára és tudására szüksége lesz, hogy megpróbáljon addig is életben maradni. Ezt az élet-halál harcot az teszi igazán hátborzongatóan átélhetővé, hogy – ahogy már írtam – Weir ügyelt arra, hogy a fizika minden ismert törvényét betartsa, hősét pedig minden olyan veszélynek kiteszi, amit a Mars jelenthet egy ember számára.

„Semmi más nem volt körülöttem, csak homok, sziklák és a végtelen, üres sivatag mindenfelé. A bolygó híres vörös színe a mindent beterítő vas-oxidból származik. Vagyis több ez sivatagnál. Ez olyan öreg sivatag, hogy már szó szerint rozsdásodik.”

A könyvet még élvezetesebbé teszi Watney öniróniával és szarkazmussal mélyen átitatott humora, ami a legreménytelenebb és legsötétebb pillanatokban is előtör belőle.

„Nem akarok arrogánsnak tűnni, de én vagyok a legjobb botanikus a bolygón.”

A marsi című könyvből Mentőexpedíció címmel forgattak filmet (ezzel az alkotás csatlakozhat a legfölöslegesebben átkeresztelt magyar filmcímek egyébként megdöbbentően népes táborához), méghozzá éppen itt, Budapesten. Ridley Scott ügyelt arra, hogy a regényhez hasonlóan a film is minél élethűbb legyen, ezért a rendező rendszeresen konzultált a NASA szakembereivel.

Az alapanyagot ismerve az év egyik legjobb filmjét, és talán az évtized legjobb sci-fijét láthatja az, aki az október másodikai premier után beül a moziba.

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Nem minden vadállat férfi, de minden férfi… Nem minden vadállat férfi, de minden férfi… Rendkívül furcsa, provokatív kérdést tett fel hét nőnek nemrégiben egy népszerű, külföldi tiktoker. A kérdés így szólt: inkább egy medvével, avagy sokkal inkább egy idegen férfival találkoznának egy elhagyatott erdőben? 2024. május 12. 21:18 Film az élet: híres jeleneteket újraalkotva utazik ez a pár Hétvezér Film az élet: híres jeleneteket újraalkotva utazik ez a pár Bizonyára mindenkivel megesett már, hogy utazás közben, ikonikus filmes és sorozatos helyszíneken járva egy picit a „fikció része lett”: pózba vágta magát és úgy tett a kamera előtt, mintha az adott filmjelenet hőse lenne. Többségünk esetében ez csak spontán poénkodás, akad azonban, aki egyenesen erre szervezi rá a nyaralását. 2024. május 5. 22:24 Senki sem nézi, de mindenki látja – bizonyítottan tévéfüggő a magyar Hétvezér Senki sem nézi, de mindenki látja – bizonyítottan tévéfüggő a magyar A csattanót az elején lelövöm: minden korosztályt beleértve a magyarok átlagosan 4 óra 49 percet tévéznek egy nap. Ezzel hazánk a top 10-ben van világszinten, ami azért is furcsa, mert egyre többször hangzik el a mondat: „Nekem tévém sincs, vagy már rég felmondtam a kábelszolgáltatónál. Csak a Netflix van.” Akkor mégis hogyan jön ki a matek? Kik ezek a tévéfüggő emberek és mit néznek a fekete dobozban? 2024. április 22. 1:29 Hófehérke kakaó színű, Shakespeare Júliája pedig afro-amerikai – klasszikus-kedvelő egyenlő rasszista? Hófehérke kakaó színű, Shakespeare Júliája pedig afro-amerikai – klasszikus-kedvelő egyenlő rasszista? Valamikor réges-régen egy királynő ült az ablakánál, varrogatott és közben nézte, hogy hullik a hó. Megszúrta az ujját, és pár csepp vére az ablakpárkányon gyűlt hóra esett. Míg a vért nézte a havon, azt kívánta, hogy bárcsak olyan gyermeke születne, akinek bőre fehér, mint a hó, az ajkai pirosak, mint a vér, és a haja fekete, akár az ében.    2024. április 14. 22:06

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.