Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A szerelem napja

2015. február 12. 19:13
Irodalmi előadással és zenés, verses műsorral emlékeztek meg Szent Bálintról csütörtök késő délután a Laczkó Dezső Múzeumban.

A szerelem és a szeretet napja február 14. – emlékeztetett köszöntőjében S. dr. Perémi Ágota, a múzeum igazgatója. Úgy véli: mai rohanó világunkban különösen fontos, hogy felidézzük ezeket a szép érzéseket.

S. dr. Perémi ÁgotaS. dr. Perémi Ágota

Angolszász hatásra az 1990-es években vált ismertté hazánkban a szerelmesek ünnepeként emlegetett Valentin nap. Szent (Valentin) Bálint a szerelmesek, jegyesek védőszentje, február 14. vallási vonatkozásai azonban kevesek előtt ismert – mondta előadásában dr. Pilipkó Erzsébet irodalmi muzeológus.

dr. Pilipkó Erzsébetdr. Pilipkó Erzsébet

Valentin a III. században élt a Római Birodalomban. A legenda szerint a maga idejében keresztény szokás szerint megeskette a szerelmes párokat, a tiltás ellenére a katonákat is. Ez utóbbi tettéért börtönbe vetették, majd kivégezték. Egy másik legenda szerint meggyógyította a börtönőr vak lányát, visszaadta a látását. Kivégzése előtt még írt egy levelet neki “A te Valentinod” aláírással, innen eredeztethető, hogy miért vált a szerelmesek védőszentévé. Érdekességként elmondta, Szent Bálint az epilepsziások védőszentje is, február 14. az ő világnapjuk.

Dr. Pilipkó Erzsébet kutatásai során talált egy 1833-as, február 14-ére keltezett kalotaszegi vetélőt, ami vélhetően szerelmi ajándéknak készült, így bátran állíthatjuk, már a XIX. század első felében is ismert volt hazánkban ez az ünnep. Jóslatok is tartoznak ehhez a naphoz: ekkor térnek vissza a vadgalambok Magyarországra, illetve ha ezen a napon szép, száraz idő tapasztalható, akkor jó lesz a termés.

Dominek Anna és Szeles JózsefDominek Anna és Szeles József

A program folytatásaként Dominek Anna és Szeles József, a Veszprémi Petőfi Színház művészei zenés, irodalmi utazásra invitálták a jelenlévőket. Shakespeare-től Varró Dánielig, valamint Edit Piaftól ByeAlexig kalandoztak a szerelem témájában.

Cseh Zoltán

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.