Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Gyakorló Anyák Klubja XXI. rész: PusziNyuszi

2012. június 4. 8:39
Egyszerűen édesek… amikor találkoznak más gyerekekkel, és néznek a nagy szemükkel egymásra.

Felmérik, hogy „mi-mennyi-merre-miért”, és máris eldől, szimpatikus-e a másik, vagy sem. Ennyi. Nem kell hozzá se duma, se semmi.

Aztán repül a homok, suhog a bot, vagy éppen zsebbe csusszan a kavics, vagy kinyúl a kéz a kekszért. Nálunk nagyon érdekes dolog, hogy az elsőszülött van a háttérben, és a folyton elnyomott másodhegedűs áll a frontvonalban. Egészen addig, amíg a célszemély „felmérésre kerül”, és megtörténik az első kapcsolatteremtő gesztus.

Ezek a gesztusok tudják igazán zavarba hozni az embert. Kedvencem a cumi bő nyállal való kicuppantása a szájból, majd az idegennek való felajánlása, amitől az legtöbbször frászt kap, és nem kedvet a cumizáshoz. Sőt, ha esetleg ijedtében hátrálni kezd, jobb esetben értetlenkedés van, rosszabb esetben erőszakoskodás, miszerint „kóstold már meg, benyomom én, csudajó, na!”. Persze az utóbbinál nehezebb megértetni, hogy a másik nem szeretné a mienk szerint az egyik legtutibb dolgot.

Hasonlóan kedvencem a célszemély által erősen szorított tárgy megkaparintására való törekvés. Mintha az lenne a világ legérdekesebb és legfontosabb dolga, ami azonnal kell a mi csimotánknak is. Ez mellesleg érthető, hiszen a másik bébi láthatóan erőt merít belőle, tehát tudnia kell valamit, akár baba, akár keksz, akár homokozólapát. Mindenképpen többet, mint ami a mi gyerekünknél van, és egyébként hasonlóan erőt adó tárgy. Ja, és az sem számít, ha a másiké ugyanolyan, sőt! Kifejezetten idegesítőnek tűnik…

Azt hiszem, a nemek ilyenkor még nem számítanak. Legalábbis a lányomnak kifejezetten mindegy, kivel áll szemben. A fiam mondjuk a lányokra képes csak úgy kedvtelésből bambán nézni, míg a fiúk nem érdeklik, csak a tárgyaik: kisautó, kismotor, bot és az innivalójuk. Jobban belegondolva, ez felnőtt korában sem sokat változik. Beleértve az anyukák tetőtől talpig való radarozását is.

Bár még nem sokszor fordult elő, de kedvencem a puszik osztása. Vagy legalábbis az arra tett kísérletek, amit egyébként azt gondolom, csak az anyák tudnak értelmezni. Mármint értem ezt úgy, hogy a másik visító kisgyerek riadt anyukájának megnyugtatása csak elsőre tűnik bonyolultnak, hiszen a gyerekünk nem harapni akar, bár a megtévesztésig hasonlóan közelít. Az puszi akar lenni, csak még kicsit tökéletlen a technika.

Szóval nagyon helyes jelenetek zajlódhatnak, és nagyon komoly harcos helyzetek alakulhatnak ki egy játszótéren. Bár legtöbbször nem is kell elmenni odáig, elég, ha körülnézünk a saját házunk táján, mármint ami apa és anya kommunikációját, és cselekedeteit illeti. Mert – ahogy múlik az idő – szépen lassan, és egyre keményebben a saját tükreink lesznek a kisemberek. Ugyanúgy kalimpálnak és magyaráznak, ahogyan mi szoktunk egymásnak. Ugyanúgy fogják a porszívót és a telefont. De ez már egy másik történet…
 

Czoma-Szegedi Nóra
további cikkek
Mintegy 250 millió forint uniós támogatást kaptak sajátos nevelési igényű gyermekeket ellátó Veszprém vármegyei intézmények közélet Mintegy 250 millió forint uniós támogatást kaptak sajátos nevelési igényű gyermekeket ellátó Veszprém vármegyei intézmények Mintegy 250 millió forint uniós forrásból valósult meg az Esélyt a gyermeknek elnevezésű program, amelynek keretében négy Veszprém vármegyei intézmény részesült támogatásban. A projektnek köszönhetően új eszközök és gépjárművek érkeztek az intézményekhez, emellett a pedagógusok továbbképzéseken is részt vehettek. ma 11:11 Innovációs hálózatok a turizmusban konferencia közélet Innovációs hálózatok a turizmusban konferencia 2026. június 12-én a Pannon Egyetem adott otthont az Innovációs hálózatok a turizmusban című szakmai konferenciának. A rendezvény a Visegrádi Alap finanszírozásában megvalósult, innovációs hálózatokkal foglalkozó projekt záróeseménye volt.  tegnap 10:58 Albérlet Veszprémben 2026-ban: ennyit kérnek ma egy átlagos lakásért közélet Albérlet Veszprémben 2026-ban: ennyit kérnek ma egy átlagos lakásért A nyár közepén ismét felpezsdült a veszprémi albérletpiac. Hamarosan érkeznek a felsőoktatási felvételi ponthatárok, a Pannon Egyetemre készülő hallgatók pedig már most elkezdték keresni a megfelelő lakásokat. A kínálat ugyan folyamatosan változik, egy dolog azonban biztos: az elmúlt évekhez képest ma már jóval mélyebben kell a zsebébe nyúlnia annak, aki Veszprémben szeretne albérletet bérelni. tegnap 11:15

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.