Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2026. március 19. József
Veszprém
12°C
2026. március 19. József
Veszprém
12°C

Hétmilliárd október végére!

2011. október 28. 14:02 // Forrás: ng.hu
A korábbi előrejelzésekkel szemben a hétmilliárdot már e hét végén átlépheti az emberiség lélekszáma.

A korábbi demográfiai trendek szerint az évszázad végére még csak tízmilliárdan lettünk volna, a legfrissebb előrejelzések szerint azonban addigra ez a szám elérheti a 15 milliárdot. Vajon miért változtak a jóslatok?

Először is, nem kell pánikba esni, a népesedési jelentések sosem tekinthetők tévedhetetlennek, főleg a több évtizedre vonatkozóak nem. A kutatók nem tudnak egyértelmű prognózissal szolgálni, főleg száz év távlatára. Ráadásul háromfélét is kiadnak egyszerre. A népességnövekedésnek létezik egy alacsony, közepes és magas becslése.

A legújabb frissített változat a magas „népességrobbanást” tartalmazza, de valójában az alacsony és a közepes jóslat is elég bizonytalan. Egy korábbi, a U.S. Census Bureau által kiadott 2010-es előrejelzés pedig teljességgel ellentmond az ENSZ idei jelentésének. Eszerint csak bizonyos évtizedeken át fog növekedni a Föld népessége, majd megtorpan, és újra csökkenni kezd, így pedig 2100-ra újra csak hatmilliárd fő számlálható meg a bolygón - írja a National Geographic online kiadványa.

Egyedül az számolható ki, hogy hétmilliárdan leszünk nagyjából október 31-re. Hogy hogyan leszünk ennyien, ez sem mellékes. Amíg a nyugati országokban alacsony a születési ráta a gazdagság, a fogamzásgátlás, a szigorú családtervezés miatt, addig a Föld más, fejlődő országaiban nem lesz kevesebb a születések száma.

Történelmünk során a Föld lakossága tízszer duplázódott meg, a kétszereződések ideje alatt pedig egyre kevesebb idő telt el. Az első duplázódáshoz az új-kőkortól kezdve Kr. e. 10 ezer körüli időszaktól számítva háromezer év kellett, az utolsóhoz 1950 és 1985 között pedig már csak 35 évre volt szükség. A következő duplázódást egy évszázad múlva tartják valószínűnek.

A New York Times egyik cikke rámutat arra is, hogy a Föld teherbíró képessége magasabb lehet, mint ahogy pesszimistán gondolnánk. Joel Cohen a Rockefeller Egyetem professzora azt állítja, hogy nem feltétlenül baj, ha többen leszünk, amennyiben a jövő nemzedékeinek sikerül felszabadítani a hozzáférést az alapvető emberi szükségleteikhez, mint a tiszta víz, az egészséges, elérhető, tápláló élelmiszer. Az erőforrással kapcsolatos problémák pedig az előttünk álló évtizedek alatt megoldódhatnak.

vehir.hu
további cikkek
Március végén rajtol a III. Ada–Alu Sportrégió Félmaraton Veszprémben közélet Március végén rajtol a III. Ada–Alu Sportrégió Félmaraton Veszprémben A Pannon Triathlon Club Veszprém–Balaton 2026 Európa Sportrégiója program részeként március 28-án rendezi meg a III. Ada–Alu Sportrégió Félmaratont. A Megyeház tér ezen a napon a mozgás és a közösség találkozópontjává válik, ahonnan a résztvevők biztonságos, forgalomtól elzárt útvonalakon indulhatnak neki a különböző távoknak. ma 11:36 A tartós gyógykezelés alatt álló gyermekek iskolai visszatérését segíti a Veszprémi Tankerületi Központ szakmai napja A Veszprémi Tankerületi Központ „Beteg gyermek az osztályban” címmel szervezett szakmai napot pedagógusok számára. A program az „Esélyt a gyermekeknek!” című, RRF-1.2.4-25-2025-00008 azonosítószámú projekt keretében valósult meg. A projekt a Széchenyi Terv Plusz, valamint Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Terve program keretében, az Európai Unió támogatásával valósult meg. ma 11:06 Dobrev Klára Veszprémben: "Egy erős baloldali jelenlét a garancia a rendszerváltásra" választás 2026 Dobrev Klára Veszprémben: "Egy erős baloldali jelenlét a garancia a rendszerváltásra" Szerdán Veszprémbe látogatott Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció elnöke, aki Hrabovszki Lászlóval, a párt helyi képviselőjelöltjével tartott közös utcafórumot a Kossuth utcán. Az eseményen, amelyre az idősebb generáció mellett fiatalok is kíváncsiak voltak, a pártelnök portálunknak beszélt többek közt az április 12-i választások tétjéről, az általuk képviselt baloldali értékekről, valamint a Tisza Párttal való viszonyról is. ma 11:24

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.