Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. május 20. Bernát, Felícia
Veszprém
24°C
2024. május 20. Bernát, Felícia
Veszprém
24°C

Csillaghullás és színház a Pannon Egyetemen / Ezer dollárt érő kérdések és válaszok

2010. szeptember 26. 3:53 // Forrás: Pannon Egyetem
Az ország minden tájáról érkeztek látogatók az Informatikusok Éjszakájára, fiatalok és idősebbek is végigjárták a labortúrát.

A Kutatók Éjszakája országos rendezvénysorozatához kapcsolódva rendezte meg a Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Kara az Informatikusok Éjszakáját pénteken Veszprémben. Mintegy 150 érdeklődő hallgatta meg a nemzetközi hírű professzorok és neves kutatók előadásait. Megnyíltak a laboratóriumok és megmutatták, hogy az informatika nem csak a számítógépekről szól.

Volt olyan család, aki Kaposvárról utazott Veszprémbe, hogy választ kaphasson kérdéseire és betekinthessen a kulisszák mögé, megismerhesse az informatika emberi oldalát. A vizsgálódást a nanorészecskék világában kezdték legtöbben, majd a robotok felé vették az irányt. Az intelligens irányító rendszerek segítségével a megadott vonalat érzékelve haladtak a robotok, rajzoltak, mosogatószivacsot pakolásztak és hangot is adtak, ahogy a filmeken. A matematika iránt érdeklődők érdekes megoldatlan problémákkal szembesültek, elhangzott az 1000 dolláros kérdés is, az ifjú matematikusok sikerrel vették az akadályokat. Ezen a vonalon továbbhaladva az operációkutatás lényegét is megismerhették, kiderült, hogy matematikailag levezethető, hogy minden embernek egy párja van.

A logisztikai rendszerekről is sokat megtudhattak, akik részt vettek az Informatikusok Éjszakáján, az útvonaltervezésnél nemcsak a gyorsaság, hanem a biztonság is fontos szempont, ahogy az informatikában mindenütt. Az információbiztonság és képfeldolgozás laborokban is hallhattak ezzel kapcsolatban újdonságokat a csoportok, a videofelvételek és képek minőségi javításáról, a közlekedési dugók képek általi megoldásáról, restaurálásról is többet megtudhattak. Az energetikai rendszerekről és a mobiltelefon előállításához szükséges energiáról, valamint a napenergia felhasználásáról egy bolgár-szlovén kutatópáros tartott interaktív előadást angol nyelven. Saját energiájukat és állapotukat az egészségügyi informatikai kutatólaboratóriumban mérethették fel az érdeklődők, ahol emellett táplálkozásukról, agyi és szívműködésükről hallhattak érdekességeket.

A Mobil Segítőtárs elnevezésű fejlesztést is megismerhették, ami a vakok és gyengénlátók mindennapjait könnyíti meg. A hétköznapokban kevés helyen látható szuperszámítógép tanulmányozására nyílt lehetőség a párhuzamos és elosztott rendszerek kutatólaboratóriumban. A programon a karon kutató hallgatók is válaszoltak a felmerülő kérdésekre saját irodájukban. A háromdimenziós fotó előállításához szükséges szoftvert ők fejlesztették, melynek segítségével képeket készítettek a látogatókról. A mintegy 150 érdeklődő junior leckekönyvbe kapott aláírást a kutatólaboratóriumok vezetőitől, a program zárásaként pedig junior diplomát vehettek át.

Szausev Xénia

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.