Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Kassák Lajos és Nyáry Krisztián írásain keresztül ismerhetjük meg Egry Józsefet, a Balaton festőjét

2023. március 16. 11:08 // Forrás: VEB2023
A veszprémi Laczkó Dezső Múzeum az Európa Kulturális Fővárosa programsorozat keretein belül, Egry József születésének 140. évfordulója alkalmából nagyszabású kiállítást szervez.

Az évfordulóhoz kapcsolódva szimbolikusan 140 műalkotást felvonultató tárlaton a festő Balatonhoz és Itáliához kötődő műveit ismerhetjük majd meg. A múzeum hangjáték sorozattal készül a festő március 15-i születésnapja alkalmából.

Idén Egry József születésének kerek évfordulóját egy nagyszabású kiállítással ünnepli a Laczkó Dezső Múzeum. Nem csoda, hiszen az intézmény képzőművészeti gyűjteményében tekintélyes, közel 50 darabot számláló Egry-kollekció található. Ráadásul a múzeum adattára számos személyes jellegű, a művészhez köthető levelet és fényképet is őriz. Az első világháborút követően Keszthelyen, majd Badacsonyban letelepedő Egryt elsősorban a Balaton festőjeként tartják számon, ám ennél sokkal összetettebb életművet hagyott hátra. Így a készülő kiállítás sem csupán a balatoni képekre koncentrál, hanem felvonultatja a festő olaszországi tanulmányútjai során készült alkotásokat is. Mivel Egry itáliai képeinek zöme már az 1930-as években közvetlenül magántulajdonba került, a kiállított művek egy része műgyűjtőktől kölcsönzött darab. A tárlat törzsanyagát fővárosi és vidéki múzeumok gyűjteményeiben, elsősorban raktárakban őrzött művek alkotják. Egry József művei 2023 nyarán nem csak a Laczkó Dezső Múzeumban bukkannak fel, hanem a Művészetek Háza Veszprém is szentel egy kisebb, kiegészítő tárlatot a festőnek.

A VEB2023 EKF képzőművészeti koncepciójában hangsúlyos szerepet a régió természeti és kulturális öröksége mint az inspiráció tárgya, ami hosszú idők óta vonzza a Balaton mellé az alkotókat. A ’Tükörkép’ nevű klaszterben azokat a projekteket mutatja be az EKF programsorozat, amelyek hazai és európai művészek szemével mutatják be azt a különleges szépséget, amely erre a térségre jellemző. A festő tekintetén keresztül a szemlélődő belecsöppen a múlt századi balatoni hétköznapok egyszerű, de mégis varázslatos világába. Egry József festészetében különösen erősen jelenik meg a balatoni táj és az itt élő emberek szoros, elválaszthatatlan kapcsolata. Azokat a karaktereket, egyszerű átlagembereket ábrázolja a művein, akik annak idején fontosak voltak az életében. 

A kiállítás felvezetéseként a Laczkó Dezső Múzeum a festővel készült egykori interjúkat és Nyáry Krisztián Egry Józsefről és Pauler Juliskáról szóló írását dolgozza fel hanganyag formájában. A művész születésének 140. évfordulóján, 2023. március 15-én induló sorozat célja, hogy a közönség még a kiállítás előtt megismerkedhessen a festő életével. Az összeállítás kezdő részében Kassák Lajos és Egry József beszélget a festő műtermében. Az interjú 1941 őszén készült, de csak december 26-án jelent meg az akkori Magyar Nemzet hasábjain. A tudósítás a maga műfajában is igazi csemegének számít, hiszen Egry és Kassák baráti beszélgetésén keresztül ismerhetjük meg a festő akkori élethelyzetét és gondolatait. Az interjú készítésekor már ismert és elismert Kassák ráadásul nem is marad meg a klasszikus újságírói szerepben, esztétikai elemzésbe bocsátkozik és barátként is megszólítja a festőt. 
A sorozat következő részeiben az érdeklődők a Színház és a Magyarország című lapok hasábjain megjelent további három interjún, és Nyáry Krisztián Festői szerelmek című kötetében megjelent Egry József és Pauler Juliska című írásán keresztül ismerhetik meg az alkotót. A hetente megjelenő epizódok a Laczkó Dezső Múzeum web- és Facebook oldalán, valamint YouTube és SoundCloud csatornáján lesznek elérhetőek.
 

vehir.hu
további cikkek
Közös zenélés a zene világnapján Közös zenélés a zene világnapján Szeptember 29-én, a zene világnapja alkalmából közösségben élhetik meg a zenélés örömét fiatalok és idősebbek, kezdők és képzett zenészek a Pannon Köztéren. A Hangjáték ünnepi programja egy délutánba sűrítve mutatja meg a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa zenei fejlesztési programjának lényegét: zenélni jó!  A Hangjáték két éve adja át a zenélés örömét egyre szélesebb rétegeknek.   tegnap 16:22 “Az egónk kiteljesítése helyett a közösség felé kellene fordulni” irodalom “Az egónk kiteljesítése helyett a közösség felé kellene fordulni” Varga Richárd, az Európa Kulturális Fővárosa projekt kulturális menedzserének neve a legtöbb olvasónak ismerősen csenghet: sokan a slam poetry kiváló művelőjeként ismerték meg, sokan nagyszerű tanárként, vannak, akik a Godot Workshop frontembereként, és sokan költőként. Most elsősorban az Európa Kulturális Fővárosa projekt kulturális menedzserét kérdeztük arról, megmaradnak-e a nevéhez is köthető nagyobb fesztiválok, mint például a Holtszezon, de költő énjének is feltettünk néhány kérdést, hiszen a közelmúltban verses kötete jelent meg… tegnap 16:28 Tegyük mámorossá az életet! Tegyük mámorossá az életet! A mód szinte majdnem mindegy, a lényeg, hogy ne féljünk megmerítkezni abban a boldogságban, amit egy elsőre szokatlan, mégis frissességet adó dolog hozhat az életünkben. Például az ékszerek. Erről szól a Művészetek Háza legfrissebb kiállítása. 2023. szeptember 24. 16:41 A falakon emberek lógtak miközben lángolt a Lordok háza, az emberek pedig tapsoltak ennek cirkusz A falakon emberek lógtak miközben lángolt a Lordok háza, az emberek pedig tapsoltak ennek Izgalmas, látványos, megmosolyogtató, de leginkább végtelenül szerethető volt az a produkció, amit a Together! cirkuszi előadássorozattal hozott Veszprémbe a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Főváros program. A szombati Kossuth utcai fináléhoz hasonlót pedig még nem látott Veszprém. Cikkünkben megpróbáljuk átadni, amit képeken keresztül lehet ebből. 2023. szeptember 24. 13:28

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.