Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. július 27. Olga
Veszprém
21°C
2024. július 27. Olga
Veszprém
21°C

A tudomány csodája mindenhol jelen van

2021. január 19. 4:00 // Forrás: Ecoport
A festészetben, a csillagászatban és a mesterséges intelligencia kutatásban is. Az MTA Veszprémi Területi Bizottságának egyik küldetése, hogy a felfedezés izgalmát közelebb hozzák mindenkihez.

1825 kiemelt év a hazai tudományos kör életében, hiszen ekkor jött létre a Magyar Tudományos Akadémia. Létezik azonban egy szintén jelentős dátum: 1972. Ebben az évben az MTA Elnöksége öt területi bizottságot alapított – Miskolc, Debrecen, Szeged, Pécs és Veszprém központokkal –, azzal a céllal, hogy megszervezzék az adott régió tudományos életét.

„A küldetésünk ma is ez: az Észak-dunántúli régió tudományos életének megszervezése” – mondja Padisák Judit akadémikus, a Veszprémi Területi Bizottság (VEAB) elnöke.

„Szeretnénk keretet biztosítani ahhoz, hogy a régióban egy témában vagy rokon területen dolgozó kutatóknak legyen egy fóruma, egy helye, ahol méltó körülmények között tarthatnak tudományos vitaköröket, üléseket. Emellett fontos feladatunk a sikeres fiatal kutatók ösztönzése pályázatokkal, díjakkal, kifejezetten nekik szóló tudományos ülésekkel.”

Ez formailag jelenleg 12 szakbizottság és 59 munkabizottság munkáját jelenti, melyek folyamatosan követik a tudomány fejlődését: hogy éppen mekkora súllyal bír egy szakbizottság, azt nagyban meghatározza, milyen intenzitású tudományos- vagy felsőoktatási tevékenység zajlik az adott tudományterületen.

Legyen tudománybarát a jövő társadalma!

A tudományos élet megszervezése ugyanakkor nem csak a kutatók összehozásából áll. Ahogy dr. Freund Tamás, az MTA elnöke is megfogalmazta címlapinterjúnkban, talán soha nem volt akkora szüksége a társadalomnak a tudós közösségekre, mint ma. Ezt az álláspontot pedig Padisák Judit is osztja. „Nagyon fontosnak tartom, hogy a jövő társadalmát megpróbáljuk tudománybaráttá formálni úgy, hogy a tudományos álláspontot közvetítjük a helyi közösség felé.” Ennek részét képezik az ingyenesen látogatható ismeretterjesztő előadások, beszélgetések: a Pécsi Területi Bizottsággal például 2005 óta rendszeresen megrendezik a Pannon Tudományos Napot.

Persze, hogy az edukáció mennyire lesz hatékony, kéttényezős: a közérthető információközvetítés mellett elengedhetetlen a közönség nyitottsága. Az érdeklődés felkeltésében pedig a személyesség kulcsfontosságú. A mai generációk elsősorban a közösségi médián keresztül tájékozódnak, és ezt a VEAB munkatársai is felismerték. „Igyekszünk azon a nyelven szólni a közönséghez, különösen a fiatalokhoz, amelyet ők beszélnek: újabban intenzíven használjuk a Facebookot, az Instagramot, odafigyelünk a személyes megszólításra” – mondja Padisák Judit. A koronavírus-járvány alatt online formában tették elérhetővé előadásaikat, ezt a gyakorlatot pedig a pandémia lecsengése után is megtartanák, hiszen így szélesebb közönséghez lehet eljutni.

Ami a programkínálatot illeti, gyakran tesznek eleget önkormányzatok, civil szervezetek meghívásainak, ahol lényegében az egyes témára fogékonyak kívánsága alakítja az előadásokat, de az elnök asszony elmondása szerint igyekeznek inkább elébe menni a keresletnek. A tavaly nyári intenzív balatoni vízvirágzásra reagálva például a mai napig egyedüliként szerveztek tudományos ülést, megvizsgálva, mi lehetett a jelenség oka.

A tudomány csodája körbevesz

Padisák Judit szerint fontos, hogy az emberek lássák, a VEAB nem fellegekben járó tudósok közössége. Akárcsak az, hogy a tudományhoz bárki tud kapcsolódni, noha átlagemberként hajlamosak vagyunk a szó hallatán csupán a bonyolult reál tárgyakra asszociálni. Holott a tudomány szorosan kötődik akár a művészethez, a gazdasághoz. Mindhárom a szellemi élet részét képezi, előbbi kettő pedig egyaránt szellemi, alkotó, kreatív tevékenységet takar – állítja.

Sőt. A párhuzamok néha ennél is jelentősebbek. Matematikusok és fizikusok például sokáig küzdöttek, hogyan írják le matematikailag a turbulens mozgást. Végül Andrei Kolgomorov szovjet tudósnak sikerült „megfejtenie” a rejtély egyes részeit, mexikói tudósok pedig felfedezték, hogy Van Gogh Csillagos éj festménye tökéletesen megfelel ezeknek a kritériumoknak. Vagy említhetnénk Vasarely-t: képei éppúgy hatnak ránk, mint a zebrák egyébként tökéletes céltáblaként szolgáló színe a rájuk vadászó ragadozóra, amikor csapatban látja őket: a mintázat sokasága, állandó mozgása jelentősen nehezíti a célirányos vadászatot.

Azt is mondhatnánk tehát, a világon minden tudomány. És ha ezt észrevesszük, rájövünk, milyen izgalmas felfedezésekből maradunk ki, ha nem halljuk meg a tudósok szavát.

A cikk az Ecoport magazin 2020/4. számában jelent meg.

Bertalan Melinda
Kovács Bálint
további cikkek
A francia arroganciából is kapott egy kis ízelítőt a világ A francia arroganciából is kapott egy kis ízelítőt a világ A francia „mi majd megmondjuk, hogy hogyan kell” sztereotípia kapott egy jókora muníciót. Ironikus módon pont maguktól a franciáktól, vagyis a párizsi olimpia szervezőbizottságától, akik a közel négyórás ceremónia alatt a francia szabadság eszményének bemutatását leginkább drag queenek vonaglásában tudták elképzelni. Közben néha a sportolókat is mutatták. ma 1:28 Pannon Egyetem: a humán és reál tudományterületeken is voltak slágerszakok Pannon Egyetem Pannon Egyetem: a humán és reál tudományterületeken is voltak slágerszakok Reneszánszát éli a társadalomtudományok és bölcsész-képzések népszerűsége, de a reáltudományok slágerszakjai is őrzik előkelő helyüket a Pannon Egyetem kínálatában. A szerdai felvételi ponthatárok kihirdetése után most az egyetem vezetősége ismertette a számokat és statisztikákat, ahol kiderült az is, hogy milyen ösztöndíjjal segítik azokat, akik önköltséges képzésen tudják csak elkezdeni egyetemi tanulmányaikat. tegnap 16:06 A herendi postaládák kézzel írt pozitív üzenetekkel teltek meg péntek reggelre A herendi postaládák kézzel írt pozitív üzenetekkel teltek meg péntek reggelre A herendieket péntek reggel igazán különleges és személyes meglepetés várta: egy helyi lakos pozitív üzenetekkel töltötte meg mindenki postaládáját. A szívből jövő gesztus nemcsak örömet okozott, hanem elindított egy hullámot a közösségi médiában is, ahol a város lakói megosztották egymással a kedves, kézzel írt pozitív megerősítéseket. tegnap 12:10 Úristen is volt a színpadon, de az igazi főszereplők a tizennyolcévesek voltak a Pannon Egyetem ponthúzó partiján Pannon Egyetem Úristen is volt a színpadon, de az igazi főszereplők a tizennyolcévesek voltak a Pannon Egyetem ponthúzó partiján Egy egészséges ember pulzusa nyugalmi állapotban percenként 60-100, ez izgalmi helyzetben akár 120-140 szívdobbanás is lehet. Szerda este a Gyárkertben sok tinédzsernek kúszott fel a szívverése erre a szintre és nem csak azért, mert a színpadra Magyarország jelenleg egyik legnépszerűbb csapatát, a Valmart várták. Nem sokkal este nyolc óra után megérkeztek az első SMS-ek a telefonokra, hogy sikerültek-e az egyetemi felvételek. A Pannon Egyetem erre az alkalomra szervezte meg Pont Ott Partiját, hogy a tizennyolcévesek együtt élhessék át ezeket a pillanatokat. 2024. július 25. 11:59

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.