Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A mesterséges életízesítők megölték a szórakozásunkat

2018. július 16. 4:01
Annyira hozzászoktunk a tökéletesre sminkelt élményekhez, hogy a dolgok a maguk természetes valójában már nem elégítenek ki minket.

Újra meg újra előbukkanó megjegyzés a filmkritikákban, hogy „túl sok volt az üresjárat”. Túl sok volt, tényleg? Emlékszik még valaki mondjuk a Szárnyas Fejvadászra? Vagy bármelyik filmre a nyolcvanas évekből? Az üresjáratoknak dramaturgiai szerepük van a filmekben: időt hagynak arra, hogy feldolgozzuk a történéseket, elgondolkozzunk az utalásokon, rejtélyeken. Az elmúlt évtizedben azonban a filmipar annyira túltolta mesterséges ízesítőkkel meg színezékekkel a mozikat, annyira a látványra, és a szünet nélküli pörgésre futtatták fel a sikerfilmeket, hogy teljesen elszoktunk az igazi, természetes szituációktól, a csend, a szünet, a mozdulatlanság keltette feszültségtől. Az élettől.

Annak, hogy a mozi túlhazudja az izgalmakat, máshol is érezhető a hatása. Autósport-szurkolóként időnként átpörgetem a motorsport híroldalak hozzászólásait, és ilyenkor rendre azzal szembesülök, hogy a kommentelők szerint katasztrofálisan unalmas az éppen tárgyalt bajnokság, bezzeg régen minden jobb volt, és Mäkinen meg Senna. Ilyenkor igyekszem felhívni a figyelmet arra, hogy a nyolcvanas, kilencvenes évek csak azért tűnnek annyira izgalmasnak, mert a kiemelkedő pillanatok megragadnak az emlékezetünkben, az eseménytelen körözgetéseket meg elfelejtjük. Ha most újranéznénk bármelyik tetszőleges F1 szezont elejétől a végéig, akkor azzal szembesülnénk, hogy akkor sem volt jobb a verseny – sőt, a közvetítések még ingerszegényebbek is voltak.

Pont olyan ez, mint amikor az eperaromával ízesített joghurttal tömött gyerek az igazi epret megkóstolva félretolja azt, mert nincs „igazi” eperíze. Túlfűszerezzük az életünket, szétfilterezzük a fotóinkat. Mindig mindennek az elejétől a végéig, a tetejétől az aljáig tökéletesnek és szórakoztatónak kell lennie – csakhogy ezzel megfosztjuk magunkat attól, hogy élvezni tudjuk a valódi dolgokat. Amik nem annyira édesek, mint a cukrozott üdítő. Amik nem annyira mozgalmasak, mint a legújabb Marvel-film. Amik nem annyira intenzívek, mint a kékre fotosopolt tenger.

Ó, a tenger!

A kilencvenes évek elején az, hogy „szeretném látni a tengert”, még valós kívánság volt. Csak apró képeslapokon meg béna minőségű filmeken láthattuk, és amikor végre eljutottunk a partjára, sokkoló volt az élmény: a színek, az illatok, a végtelennek tűnő víztömeg. Manapság mi van? Látni akarod a tengert? Ráguglizol, és máris húszezer full HD fotót kapsz, amin olyan tökéletesre van hangolva minden részlet, amilyen a valóság soha nem lesz. Láttad a tengert? Nagy cucc.

Olyan magasra toltuk az ingerküszöbünket, amit a valóság már nem képes átugorni.

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Hófehérke kakaó színű, Shakespeare Júliája pedig afro-amerikai – klasszikus-kedvelő egyenlő rasszista? Hófehérke kakaó színű, Shakespeare Júliája pedig afro-amerikai – klasszikus-kedvelő egyenlő rasszista? Valamikor réges-régen egy királynő ült az ablakánál, varrogatott és közben nézte, hogy hullik a hó. Megszúrta az ujját, és pár csepp vére az ablakpárkányon gyűlt hóra esett. Míg a vért nézte a havon, azt kívánta, hogy bárcsak olyan gyermeke születne, akinek bőre fehér, mint a hó, az ajkai pirosak, mint a vér, és a haja fekete, akár az ében.    2024. április 14. 22:06 A vegán életmód és a fogadtatása Eszter A vegán életmód és a fogadtatása Nem, ez nem egy táplálkozási tanácsadás lesz arról, miként érdemes jó és megfelelő tápanyagú termékeket a szervezetünkbe vinni, csupán azon tapasztalatokat osztom most meg, amelyekkel egy kezdő, félig vegán szembesülök az elmúlt időszakban, ami a környezet reakcióját illeti. 2024. április 7. 22:50 A húsvéti dekorációk valójában a közösségről szólnak A húsvéti dekorációk valójában a közösségről szólnak Avagy hogyan hat a szezonális településszépítés az ott lakókra.   2024. március 31. 21:20 Felülírhatja-e egy nemzeti kultusz az igazságot? Felülírhatja-e egy nemzeti kultusz az igazságot? Gyorsan szögezzük le, hogy azoknak az információknak, amik a cikkben szerepelnek nagyrésze csak teoretikus, ahogy a logikai eszmefuttatás is, aminek a végén eljutunk addig, hogy az egyik legnagyobb magyarnak kikiáltott történelmi személyünk talán nem is volt akkora magyar. A belé vetett hit viszont megkérdőjelezhetetlen, amit óvni kell. De minden áron? 2024. március 17. 22:51

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.