Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A lélekmonokli ugyanúgy fáj!

2017. november 13. 4:00
A verbális bántalmazás sokkal nagyobb hatással van életünkre, mint amekkora jelentőséget tulajdonítunk neki. Gyakran nyugtatjuk magunkat egy-egy vita alkalmával azzal, hogy „ezek csak szavak”. De ez valóban igaz?

A szó elszáll, az írás megmarad - tartja a mondás. Pedig nem. A szavak, minden gesztikulációval és indulattal fűszerezve képesek sokáig a fülünkben csengeni. A lélekmonokli ugyanúgy fáj, darabokra töri a szívet, az önbecsülést és a hitet önmagunkban. Frusztrált lehajtott fejű, színét veszetett, félelemben élő szürke kisegérré tesz, aki mellkasát behorpasztva oldalog a fal mentén, és olyan jól sikerül az önbizalom-lohasztó tréning, hogy már eltökélten hisz a sárkupacként rádobált szavak erejében.

Ha lehunyjuk szemünket, mindannyian fel tudunk sorolni legalább tíz bántó mondatot, amit egykor sokat hallottunk életünk korábbi szakaszai során. Miért van az, hogy ha idegesek vagyunk, képesek vagyunk rögtön az első szemünk elé kerülő emberen, vagy épp azon, aki a legközelebb áll hozzánk, levezetni mérgünket?

Evolúciósan arra vagyunk beállítva, hogy a potenciális veszélyt, illetve a negatív tényezőket minél előbb vegyük észre. Sokkal gyorsabban és erőteljesebben válaszolunk a minket ért kritikára, mint a dicséretre, továbbá pontosabban emlékszünk vissza a sértő megjegyzésekre, mint a bókokra. Egyaránt igaz ez a felnőttekre és a gyermekekre.

Ahogy az a legtöbb nyelvben tükröződik, az emberek régóta érzik a fizikai és érzelmi fájdalom közötti összefüggést. „Megszakad a szívem” – gyakran hangzik el szánkból a mondat. Tudományosan is kimutatható, hogy ez nem csupán a metaforák szintjén igaz, hanem valódi kapcsolat van a kettő között.

Eisenberger 2012-ben kutató kimutatta, hogy a szociális elutasítás érzése ugyanazokat az idegpályákat aktiválja, amelyek fizikai fájdalom esetén jönnek ingerületbe. Egy 2011-es vizsgálatban Kross és munkatársai MRI készüléket használtak az agyi aktivitás bemutatásához. A kísérleti személyeknek olyan fényképet mutattak, amelyen elvesztett szerelmük látható, vagy hővel fájdalmat okoztak az alkaron. Milyen eredményt kaptak? Ugyanazon neurális körök aktiválódtak mindkét esetben. Tehát kijelenthetjük, hogy

a társas elutasítás szó szerint fájdalmat okoz.

A verbális erőszakot pedig egyfajta társas elutasításként tarthatjuk számon.

A szóbeli bántalmazás eszköztára kimeríthetetlen, lehet szimpla viccnek álcázott leszólás, de a szavak ütnek, és kegyetlenül célba találnak. Aztán a bántalmazó sátáni mosollyal az arcán közli, hogy csak viccnek szánta, és milyen szörnyű, hogy már humorérzékünket is elveszítettük. A verbális agresszor hibáztat, de önmagában sosem keresi a hibát, hiszen ő makulátlan.

A verés ellen fel lehet készülni, de a minket ért igazságtalan vádak ellen nem. A kék-lila foltok elhalványulnak, de a lelkünkbe vájt hegek kevésbé. Sokszor a szavak igazi címzettjeihez el sem jutnak a sértő szavak. Azok kapják, akik a legkevésbé érdemelnék meg. Számos esetben maga a feladó a címzett.

Nem mondom, hogy elfogadható viselkedés, hogy méreggel itatott szavakon keresztül kommunikáljunk egymással, hogy aztán belülről fertőződjön el lelkünkben. Csupán figyeljük meg az első sokk után azt, ki az, akitől kapjuk a szavakat. Sokszor beigazolódik, hogy nálunk sebesebb lélek az, aki oszt. Az üzenet előbb-utóbb úgyis visszajut a címzettjéhez.

Krónusz-Riskó Annamária
további cikkek
Senki sem nézi, de mindenki látja – bizonyítottan tévéfüggő a magyar Hétvezér Senki sem nézi, de mindenki látja – bizonyítottan tévéfüggő a magyar A csattanót az elején lelövöm: minden korosztályt beleértve a magyarok átlagosan 4 óra 49 percet tévéznek egy nap. Ezzel hazánk a top 10-ben van világszinten, ami azért is furcsa, mert egyre többször hangzik el a mondat: „Nekem tévém sincs, vagy már rég felmondtam a kábelszolgáltatónál. Csak a Netflix van.” Akkor mégis hogyan jön ki a matek? Kik ezek a tévéfüggő emberek és mit néznek a fekete dobozban? tegnap 1:29 Hófehérke kakaó színű, Shakespeare Júliája pedig afro-amerikai – klasszikus-kedvelő egyenlő rasszista? Hófehérke kakaó színű, Shakespeare Júliája pedig afro-amerikai – klasszikus-kedvelő egyenlő rasszista? Valamikor réges-régen egy királynő ült az ablakánál, varrogatott és közben nézte, hogy hullik a hó. Megszúrta az ujját, és pár csepp vére az ablakpárkányon gyűlt hóra esett. Míg a vért nézte a havon, azt kívánta, hogy bárcsak olyan gyermeke születne, akinek bőre fehér, mint a hó, az ajkai pirosak, mint a vér, és a haja fekete, akár az ében.    2024. április 14. 22:06 A vegán életmód és a fogadtatása Eszter A vegán életmód és a fogadtatása Nem, ez nem egy táplálkozási tanácsadás lesz arról, miként érdemes jó és megfelelő tápanyagú termékeket a szervezetünkbe vinni, csupán azon tapasztalatokat osztom most meg, amelyekkel egy kezdő, félig vegán szembesülök az elmúlt időszakban, ami a környezet reakcióját illeti. 2024. április 7. 22:50 A húsvéti dekorációk valójában a közösségről szólnak A húsvéti dekorációk valójában a közösségről szólnak Avagy hogyan hat a szezonális településszépítés az ott lakókra.   2024. március 31. 21:20

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.